Skončí socha Koněva v Moskvě? Pokud nejde o fake news, lze jednat, říká Kolář

Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) považuje rozhodnutí dcery sovětského maršála Ivana Koněva nechat přemístit sochu jejího otce z pražské Bubenče do Moskvy za vstřícný a moudrý krok, který by dění kolem pomníku uklidnil. Lituje, že to ruská strana neudělala už dříve, kdy jí městská část sochu nabízela. O návrhu Koněvové, pokud je pravdivý, bude zastupitelstvo městské části podle Koláře jednat.

Socha maršála Koněva (foto: Matěj Baťha)
doporučujeme

Kolem Koněvova památníku v Praze 6 panuje dlouhodobá kontroverze, která vyústila v pravidelné poškozování sochy, pokusy ji ohradit a demonstrace. Starosta chce proto sochu přestěhovat, městská část o tom má jednat 12. září. Kvůli záměru odstranit památník v pátek ale kritizoval vedení Prahy 6 ruský ministr kultury Vladimir Medinskij a jejího starostu přirovnal k vůdci regionální odbočky nacistické strany NSDAP.

Koněvova dcera v ruských médiích v této souvislosti oznámila, že se pokusí převézt památník otce z Prahy, a na rozhodnutí pražských úřadů o osudu sochy nechce čekat. Pomník by prý mohl stát v moskevské ulici Maršála Koněva.

"Pokud je to pravda a nejedná se o další várku fake news, jakými jsme ze strany Kremlu a Hradu byli v posledních dnech s železnou pravidelností zásobováni, pak budeme i o této možnosti na zasedání zastupitelstva jednat. Ze strany paní Koněvové se jedná o vstřícný a moudrý krok, který by situaci jistě zklidnil," uvedl Kolář.

Český ministr zahraničí Tomáš Petříček po pátečním výroku Medinského vyzval všechny strany sporu k věcnému dialogu, Medinského vyjádření ale nepovažuje za vhodné a vyzval ho k omluvě. Po omluvě volají i další politici, například předseda ODS Petra Fiala.

Medinského k omluvě v otevřeném dopisu vyzvala i čtveřice bezpečnostních expertů: bývalý předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel, někdejší poslanec Ivan Gabal, bývalý náměstek ministra obrany pro vyzbrojování Daniel Koštoval a někdejší velvyslanec v USA a Rusku Petr Kolář. Výrok Medinského se nelíbil ani vicepremiérovi a předsedovi ČSSD Janu Hamáčkovi, byl podle něj zbytečný a urážlivý. Hamáček s Fialou se shodli, že o budoucnosti sochy mají rozhodnout lidé žijící v Praze 6, například v referendu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Volby v karanténě: Z auta, u výjezdních komisí a ve zvláštních okrscích.…

05.08.2020 11:14 Parlamentní strany se dnes shodly s ministerstvem vnitra na třech variantách hlasování z karantény …

Šéf Senátu Vystrčil nepoletí na Tchaj-wan vládním letounem

04.08.2020 19:37 Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) nepoletí na Tchaj-wan vládním letounem, ale strojem…

ODS nabízí Babišovi pomoc se zrušením superhrubé mzdy, TOP 09 upozornila…

04.08.2020 17:13 Aktualizováno Zrušením superhrubé mzdy a zavedením patnáctiprocentní daně z příjmů by rozpočet podle výpočtů ODS…

Babiš má nadále rozhodující vliv na Agrofert, píše nejvyšší žalobce

04.08.2020 13:50 Aktualizováno Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) konstatovalo, že premiér Andrej Babiš (ANO) má nadále…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama