Socha Koněva? Strašlivá hanba pro naši zemi, zuří Ovčáček. A Zeman...

Zastupitelé Prahy 6 rozhodli, že kontroverzní sochu sovětského maršála Ivana Koněva v pražské Bubenči nahradí nový památník osvobození metropole za druhé světové války. Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček nešetří kritikou, podle něj jde o hanbu pro celou republiku.

Přidejte svůj názor 110 komentářů

Jiří Ovčáček
doporučujeme

‪Mluvčí prezidenta Miloše Zemana se v uplynulých dnech netajil tím, že s kroky Prahy 6 a odpůrců sochy Koněva nesouhlasí. Dokonce se zúčastnil demonstrace proti zakrytí sochy. Zastánce odstranění sochy navíc označil za popírače historie.

„Hluboce se stydím za to, co zaznívá z úst vedení Prahy 6 na jednání zastupitelstva. Omlouvám se proto v tichosti srdce všem obětem druhé světové války, hrdinům, kteří bojovali za svobodu naší vlasti a všem slušným lidem, kteří ctí hodnoty demokracie, svobody a lidskosti,“ uvedl ještě před definitivním rozhodnutí o odstranění sochy.

Když bylo jasno, že Koněv z Prahy 6 zmizí, Ovčáček naplno projevil svou nelibost. „Úctu k osvoboditelům nevymaže ze srdcí žádné usnesení. Nenechme se otrávit jedem, který v naší vlasti šíří skuteční nepřátelé svobody,“ zlobil se na sociálních sítích.

Radní i další politici podle něj svým jednáním Česku škodí. „Česká republika měla doposud pověst přátelské a tolerantní země. Politici jako pražský primátor nebo starosta Prahy 6 tento obraz ničí. Jen uráží, šíří nenávist a rozdělují společnost,“ tvrdí mluvčí Hradu.

Poukázal na to, že jinde v zahraničí se k osvoboditelům chovají s úctou. „Izraelský premiér rád přivítá ruského prezidenta v Izraeli na připomínce 75. výročí osvobození Osvětimi.‬ Osvětim osvobodil 27. ledna 1945 maršál Koněv...‬ Čeští extremisté jeho sochu v Praze odstraní.‬ Jak strašlivá hanba pro naši zemi!‬“ vzkazuje.

O sporu o sochu maršála Koněva v pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov před pár dny promluvil i Miloš Zeman. Ruský ministr kultury Vladimir Medinskij přirovnal starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře k nacistům kvůli jeho atakům na Rudou armádu a maršála Koněva. Ani Zemanovi se Kolářovo jednání nelíbí. „Starosta Prahy 6 je především člověk nestabilních názorů, to je ta nejzdvořilejší forma,“ tvrdil.

Zároveň ale uvedl, že by mu nevadilo, kdyby byla socha umístěna jinde v Praze. Nečekal přitom, že by se spor o Koněva více vyhrotil. „To ale není žádný spor, je to jen výkřik, myslím, že se za ním slehne zem,“ tvrdil ještě před pár dny Zeman. „Jestliže se socha odveze, je to ostuda. Ať byl Koněv, jaký byl, byl to symbol vojáků, kteří padli při osvobození Prahy a osvobození Československa,“ prohlásil před pár dny prezident.

Loading...
Vstupte do diskuze (110)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Foldyna čelil vyloučení z ČSSD. Cesta do pekel, jde o mnohem víc, reagují…

21.09.2019 09:59 Jaroslav Foldyna včera nebyl vyloučen z ČSSD, vedení strany k tomu nenašlo dostatek hlasů.…

Abolice? Ovčáček vysvětlil, co má prezident Zeman v plánu

21.09.2019 09:12 Hradní mluvčí Jiří Ovčáček se rozhodl vysvětlit, proč prezident Miloš Zeman v televizním vysílání…

Zemana vyřeší příroda, doufá europoslanec. Ovčáček vypálil do protiútoku

20.09.2019 23:14 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman na sebe strhl pozornost slovy o případném udělení abolice premiéru Andreji…

Ostrá dohra Jílkové: Foldyna jen kroutí hlavou. Tohle by prý měli pouštět…

20.09.2019 23:14 Aktualizováno Diskuzní pořad české televize Máte slovo dlouhodobě vyvolává velmi ostré reakce. někteří volají po…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama