Spolek Milion chvilek udělil vládě vysvědčení

Zástupci spolku Milion chvilek dnes vyzvali členy vlády k odpovědi na dotazy občanů přímo před Strakovou akademií v Praze, kde v té době končilo jednání kabinetu. Za práci v době koronakrize udělili vládě vysvědčení.

Otázky v otevřeném dopisu se týkaly zejména koronavirových opatření, ale také dotací pro Agrofert či výstavby přehrad. Dnes to novinářům řekl předseda spolku Mikuláš Minář.

"Otázky nám v uplynulých dvou měsících posílaly stovky občanů. Sto otázek jsme zveřejnili na webu a 15 nejčastějších z nich jsme veřejně položili," řekl Minář. Dodal, že až na ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou (ČSSD), která odpovědi na dotazy podle svých slov zaslala dnes dopisem, členové vlády na dotazy neodpověděli.

Spolek se vlády a premiéra ptá, proč 28. ledna odmítli návrh opozice projednat připravenost Česka na případnou epidemii koronaviru či proč šla většina peněz ministerstva vnitra na koupi ochranných prostředků čínským firmám a pouze jedno procento českým firmám. Dotazy směřují také na zakázky na respirátory či k naložení s penězi Evropské unie určenými na boj s koronavirem. Kromě koronaviru se spolek ptá také na pozastavení dotací pro Agrofert či na zdůvodnění výstavby přehrad.

Zástupci spolku v uděleném hodnocení vlády ocenili počáteční reakci vlády na koronavirus. Kritika se snesla na pochybné zakázky v době koronavirové krize, nepřipravenost na případnou druhou vlnu pandemie či na právní chaos a nedostatečnou a nejasnou komunikaci s občany. Za tu obdržela vláda a jmenovitě premiér Andrej Babiš (ANO) od zástupců spolku ve svém vysvědčení šestku.

"S občany, jejichž otázky se vládě nehodí do krámu, se vláda nehodlá bavit a odpovídat," konstatoval Minář.

Spolek Milion chvilek vznikl po sněmovních volbách v roce 2017, které vyhrálo hnutí ANO vedené nynějším premiérem Babišem. Při protestech v kampani Milion chvilek pro demokracii kritizoval spolek Babiše za nedodržování předvolebních slibů, střet zájmů nebo stíhání pro údajný dotační podvod v kauze Čapí hnízdo. Loni Milion chvilek uspořádal na pražské Letné dvě demonstrace, které byly největšími veřejnými shromážděními od listopadu 1989. Na obě akce dorazilo podle odhadů shodně kolem čtvrt milionu lidí. Na začátku června spolek organizoval protesty ve městech po celém Česku, sešly se stovky lidí. Kritizovali například postup kabinetu v době koronavirové krize.

Související

Pavel Blažek

Blažek chtěl mluvit na demonstraci za své odvolání, Milion chvilek mu to nedovolil

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) chtěl dnes odpoledne promluvit na demonstraci spolku Milion chvilek za své odvolání, organizátoři mu to ale neumožnili. Víc než sto účastníků protestu poblíž úřadu vlády na ministra křičelo "hanba" a "demisi" a někteří z nich se podle zpravodajky ČTK za ním vydali k budově úřadu, kam se vrátil. Blažek čelí kritice kvůli setkání s lobbistou a exporadcem prezidenta Miloše Zemana Martinem Nejedlým a kvůli kauze kupčení s městskými byty v Brně.
Benjamin Roll

Milion chvilek dostal pokutu za kampaň v prezidentských volbách

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí udělil pokutu 40.000 korun spolku Milion chvilek za vedení kampaně v prezidentských volbách bez registrace u úřadu. ČTK to dnes řekl předseda úřadu František Sivera. Podle něj musejí mít subjekty zapojené do kampaně buď souhlas kandidáta s tím, že náklady promítne kandidát ve svém účetnictví, nebo se musejí registrovat u úřadu jako třetí osoby. 

Více souvisejících

Milion chvilek pro demokracii Vláda ČR

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Školačky v Kutné Hoře rozrušila hodina s psycholožkou. Zasahovala záchranka

Neobvyklý incident se ve čtvrtek dopoledne stal na SOŠ a SOU řemesel v Kutné Hoře. Do školy museli přijet záchranáři kvůli kolapsu několika žákyň během intervence školní psycholožky ohledně špatných vztahů ve třídě. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy