Spolu chce nastavit podmínky pro výstavbu 40 tisíc bytů ročně

Koalice Spolu, v níž se spojily ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, chce nastavit podmínky pro výstavbu minimálně 40.000 bytů ročně. Zlepšit chce například možnosti pro výstavbu na brownfieldech, dále chce snížit DPH pro rekonstrukci nebo výstavbu standardních bytů z 15 na deset procent či zvýhodnit hypotéky pro pořízení prvního bydlení, včetně státní půjčky. Zástupci jednotlivých stran o tom dnes informovali na tiskové konferenci.

Stavebnictví, ilustrační foto

Více než 40.000 bytů včetně nástaveb, vestaveb a penzionů bylo v Česku od roku 1998 podle údajů Českého statistického úřadu dokončeno pouze v předkrizovém roce 2007, a to 41.649. Loni jich bylo 34.412, průměr za posledních 23 let je 30.153. Nedostatečná nabídka bytů je podle odborníků jedním z důvodů vysokého cenového růstu bytů v posledních letech. Jako další příčiny zdražování zmiňují rostoucí ceny pozemků, stavebních prací a materiálů, vysoké daňové zatížení nebo zbytečně přísné technické předpisy.

Podle údajů developerských společností Trigema, Skanska Reality a Central Group vzrostly prodejní ceny nových bytů v Praze za posledních šest let o 113 procent na 118.480 korun za metr čtvereční. Byt 3+kk o rozloze 70 metrů čtverečních tak vyjde na 8,3 milionu korun.

"To, co se na trhu s bydlením v poslední době odehrává, je jedna velká tragédie. Některé strany navíc navrhují naprosto nesmyslná řešení jako například pokuty za neobsazené byty, zdanění bytů nebo dokonce lustrování, zda sami nežijete v příliš velkém bytě. Žádný z těchto rudých nesmyslů nepodpoříme," řekl místopředseda ODS Martin Kupka.

Koalice Spolu chce podle něj klást důraz na nájemní bydlení, ale opomíjet nechce ani vlastnické nebo družstevní. Vysoký podíl vlastnického bydlení v porovnání s většinou západních zemí za žádný problém nepovažuje.

"Víme, že nedostupné bydlení po osmi letech vlády Andreje Babiše (ANO) přivedlo mnoho mladých rodin do opravdu vážných problémů. Řeší otázku, kde budou žít. Máme na to lék. Upravíme podmínky, aby každý rok mohlo vyrůst 40.000 nových bytů. Nedopustíme vznik nového státního podniku na bydlení, jak navrhuje Andrej Babiš. Hodně z nás si dovede vybavit, jak špatně fungoval státní OPBH. Nedopustíme ani plán na prefabrikované bytové jednotky," doplnil místopředseda TOP 09 Lukáš Otys.

Podle Kupky se v současné době zbytečně zastavují zelené plochy a nevyužívají se brownfieldy, kde by se mohla zahustit bytová výstavba. "K tomu by pomohlo zrychlení změny územního plánu, ideálně do půl roku. Dále chceme zajistit snadný převod majetku na obce a města pod podmínkou výstavby bytů nebo nabídku kvalitních projektů typových bytových domů pro obce a města. Stát je zadá formou architektonických soutěží," uvedl dále Kupka.

Koalice Spolu dále navrhuje například zkrácení doby odpisů pro výstavbu nájemního bydlení, zásadní zjednodušení státní podpory pro výstavbu městských a obecních bytů nebo jednodušší podmínky pro spolupráci samospráv a soukromých firem při výstavbě nájemních bytů.

"Každopádně chceme hned po volbách novelizovat stavební zákon. V současné podobě nezrychlí výstavbu, pouze zvyšuje byrokracii. Navíc hrozí, že stavby nebude mít kdo povolovat. Naprosto zásadní je elektronizace stavebního řízení. Chceme také zavést transparentní cenovou mapu obvyklého nájemného a stabilní podmínky pro investory a rodiny," doplnil Kupka. Nový stavební zákon schválila v červenci Sněmovna. Jeho účinnost má nabíhat postupně do poloviny roku 2023.

Podle lídra pražské kandidátky za KDU-ČSL Toma Philippa je důležité také snížení DPH na rekonstrukce a výstavbu standardních bytů nebo zvýhodněné hypotéky pro pořízení prvního bydlení. "Vklad pro první bydlení by neměl být 20 procent jako v současnosti, ale nižší, ideálně deset procent. Stát by měl zároveň umožnit těmto rodinám čerpat půjčku zhruba ve výši deseti procent hypotéky," dodal Philipp.

Policie navrhuje zastavit Fojtíkovo trestní stíhání ohledně železné opony.…

18.10.2021 22:15 Aktualizováno Policejní Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) předložil Obvodnímu státnímu…

Zeman není schopen výkonu funkce, Mynář o tom věděl, řekl Vystrčil s…

18.10.2021 20:33 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman není nyní podle vyjádření Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) ze zdravotních…

Aktivace článku 66 je velmi pravděpodobná, zní ze Spolu. Podle Vondráčka…

18.10.2021 20:20 Aktualizováno Předseda občanských demokratů a lídr koalice Spolu na premiéra Petr Fiala považuje zprávu o…

Mynářův postup je těžko obhajitelný, míní ústavní právník

18.10.2021 19:49 Za těžko obhajitelný považuje ústavní právník Jan Kysela postup kancléře Vratislava Mynáře, který…

DOKUMENT: Plné znění článku 66 Ústavy České republiky, který věnuje hlavně…

18.10.2021 18:27 Článek 66 se věnuje zejména přenesení prezidentských pravomocí na jiné ústavní činitele v situaci,…

Schillerová promine DPH u energií pro listopad a prosinec

18.10.2021 18:06 Aktualizováno Vláda dnes zmocnila ministryni financí Alenu Schillerovou (za ANO) k odpuštění daně z přidané…

Stát odpustí domácnostem poplatek za obnovitelné zdroje až 1500 korun

18.10.2021 17:11 Domácnosti nebudou od příštího roku platit poplatek za obnovitelné zdroje do výše průměrné spotřeby…

Mynářovo vystoupení byla šaškárna. Nic neřekl, jen pohrdá občany, míní…

18.10.2021 16:24 Vystoupení hradního kancléře Vratislava Mynáře k situaci ohledně hospitalizovaného prezidenta…

Hrad uspořádal další tiskovku. Nic nového neřekl, jen zkritizoval Vystrčila

18.10.2021 15:43 Aktualizováno Okolí prezidenta Miloše Zemana naléhalo, aby souhlasil s hospitalizací. Při převozu ale nebyl v…

David Rath požádal o podmíněné propuštění

18.10.2021 11:55 Aktualizováno Někdejší středočeský hejtman za ČSSD David Rath podal k Městskému soudu v Brně žádost o podmíněné…

Související:

Právě se děje

reklama