Spor o rodičovský příspěvek: Vládu bude u Ústavního soudu zastupovat Maláčová

Vláda Ústavnímu soudu (ÚS) navrhne, aby odmítl požadavek části senátorů zrušit přechodné ustanovení zákona o zvýšení rodičovského příspěvku. Senátoři napadli část normy, kvůli které na zvýšení rodičovské od ledna nedosáhli všichni rodiče dětí do čtyř let. Kabinet dnes schválil návrh ministerstva spravedlnosti, aby do řízení u ÚS vstoupil, informoval novináře tiskový odbor úřadu vlády.

Přidejte svůj názor

Jana Maláčová (ČSSD), ministryně práce
doporučujeme

Vládu bude u soudu zastupovat ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Vláda má do 7. března čas na vypracování písemného vyjádření k obsahu návrhu. Senátoři z klubů KDU-ČSL, ODS, STAN, Senátor 21 označují za diskriminační přechodná ustanovení zákona, podle kterých na navýšení nedosáhli rodiče, kteří rodičovský příspěvek vyčerpali před čtvrtými narozeninami dítěte.

Rodičovská se zvýšila od ledna z 220.000 na 300.000 korun a u vícerčat z 330.000 na 450.000 korun novým žadatelům i zhruba 280.000 rodičům s dítětem do čtyř let, kteří příspěvek ještě pobírali. Maláčová již dříve řekla, že nastavená pravidla jsou v souladu s ústavou a přijatá verze je "druhá nejspravedlivější" po návrhu přidat všem rodinám s dětmi do čtyř let.

Tím, že na příspěvek kvůli přechodnému ustanovení nedosáhne zhruba 70.000 rodin, které 220.000 vyčerpaly před čtvrtými narozeninami dětí, byla podle navrhovatelů narušena jejich legitimní očekávání. Senátoři napadenou vládní verzi zákona loni Sněmovně vrátili a navrhli přidat všem rodinám s potomkem do čtyř let. Sněmovna ale návrh Senátu přehlasovala. Poslanci ODS předložili počátkem ledna novelu, která má vyšší rodičovský příspěvek zajistit všem rodičům dětí do čtyř let. Doufají v rychlé přijetí.

Úřady práce dostaly v lednu téměř 146.500 žádostí o změnu měsíčního rodičovského příspěvku. Všichni žadatelé chtěli upravit dávku po lednovém zvýšení rodičovské z 220.000 na 300.000 korun. Někteří na to ale neměli podle mluvčí úřadu práce Kateřiny Beránkové nárok. Kritici zúžení okruhu příjemců vyššího příspěvku rodiče nabádali, ať žádosti podají, i když na něj nemají nárok. Ústavní soud pak požádali o rychlé vyřízení podání.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kalousek a Schwarzenberg se naváží do Babiše: Čest Vaší práci, premiére!

08.04.2020 22:18 Aktualizováno TOP 09 není spokojena s tím, jak se vláda staví ke koronakrizi. Kriticky se vůči kabinetu a jeho…

Policisté nejspíš budou moci pokutovat přestupky ohledně koronaviru

08.04.2020 17:32 Policisté a strážníci zřejmě dostanou možnost ukládat pokuty až do 10.000 korun lidem, kteří budou…

Hamáček: Podání trestního oznámení za boj s epidemií je absurdní

08.04.2020 16:57 Podání trestního oznámení za to, že vláda bojuje proti epidemii nového typu koronaviru, považuje…

Opatření se přes Velikonoce zpřísňovat nebudou. Současná stačí, oznámil…

08.04.2020 16:26 V Česku se přes Velikonoce nebudou zpřísňovat bezpečnostní opatření kvůli novému typu koronaviru,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy