Starosta Novotný vyzval Čínu k omluvě za výroky o Vystrčilovi. Je to za hranou, říká

Výroky šéfa čínské diplomacie na adresu předsedy Senátu Miloše Vystrčila rozčílily jeho spolustraníka z ODS Pavla Novotného. Starosta pražských Řeporyjí vyzval prostřednictvím dopisu Čínu k omluvě.

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany
doporučujeme

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný se opět angažuje v zahraniční politice. Na svém twitterovém profilu dnes zveřejnil dopis, který prostřednictvím čínského velvyslanectví adresuje ministrovi zahraničních věcí ČLR. 

Člen ODS tak reaguje na ostrý výpad šéfa čínské diplomacie Wanga I vůči předsedovi Senátu ČR Miloši Vystrčilovi, který je v těchto dnech na návštěvě Tchaj-wanu. "Přimějeme ho zaplatit vysokou cenu za jeho krátkozraké chování a politický oportunismus," řekl Wang.

Podle Novotného je vyjádření čínského ministra "daleko za hranou diplomaticky přijatelného". Po Čínské lidové republice proto požaduje do 24 hodin oficiální omluvu na stole ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD). On sám již na celou záležitost reagoval rovněž na twitteru

"Nechtěl jsem čekat až se vrátím ze Slovinska, proto si čínského velvyslance předvolal náměstek Tlapa. Vyjádření pana ministra Wanga jsou za hranou, taková silná slova do vztahů dvou suverénních zemí nepatří. Požadoval jsem jejich vysvětlení a vyzval čínskou stranu k věcné, praktické spolupráci bez emocí, které do diplomacie nepatří," uvedl Petříček.

"Pane ministře, klid, berte to jako vyřízenou věc, do večera máte na podatelně omluvu," napsal českému ministrovi zahraničí na sociální síti Novotný.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Minář chce založit novou stranu, politologové varují: Opozice se roztříští…

28.09.2020 22:01 Aktualizováno Založení nové politické strany Mikulášem Minářem by oslabilo a roztříštilo opozici. Vyplývá to z…

Nouzový stav je potřeba, řekl Babiš. Vláda ho bude schvalovat ve středu

28.09.2020 21:32 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) předpokládá, že mimořádné jednání vlády bude ve středu schvalovat…

Milion chvilek nebude kandidovat ve volbách, řekl nový šéf Benjamin Roll

28.09.2020 18:03 Milion chvilek je bytostně občanská iniciativa rostoucí zdola a jako taková nikdy nebude kandidovat…

Ústavní činitelé proberou zahraniční politiku, Vystrčil se schůzky…

28.09.2020 09:09 Ústavní činitelé se v úterý sejdou nad českou zahraniční politikou. Na zámku v Lánech proberou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama