Stát možná uleví hendikepovaným. Chce zjednodušit výměnu průkazů

Postup pravidelné výměny průkazu osoby se zdravotním postižením by se mohl v některých případech zjednodušit. U lidí, kteří jej mají přiznaný trvale, by se neposuzoval jejich zdravotní stav.

Zdravotně postižení, ilustrační foto
doporučujeme

V novele o poskytování dávek to navrhla skupina zejména lidoveckých poslanců. Změna by podle autorů ulevila i lékařské posudkové službě.

Lidem do 18 let věku průkazy vydává úřad práce nejvýše s pětiletou platností a dospělým s desetiletou platností. Podle předkladatelů je běžnou praxí, že nárok na nový průkaz posuzuje posudkový lékař správy sociálního zabezpečení i případech, kdy je zřejmé, že se zdravotní stav postiženého člověka nezměnit. "Tímto zbytečným postupem dochází k velkému zatížení celého systému a současně i jeho zcela zbytečnému zdražení," napsali autoři v důvodové zprávě.

Novela stanoví, že úřad práce by postiženého člověka s trvalým nárokem na průkaz vyzval dva měsíce před skončením jeho platnosti, aby mu dodal aktuální fotografii. Ke dni skončení platnosti dosavadního průkazu by úřad vydal průkaz nový.

Změna by podle předkladatelů zamezila případům, kdy jsou postižení lidé kvůli dlouhému posuzování žádosti o výměnu průkazu bez tohoto dokladu. Dočasně tak ztrácejí nárok například na parkovací průkaz, na bezplatnou dopravu v městské hromadné dopravě a na slevu ve vnitrostátní vlakové a autobusové dopravě.

Předlohu nejprve posoudí vláda. Rozhodnou o ní zákonodárci. Předkladatelé chtějí, aby Sněmovna novelu schválila zrychleně už v prvním čtení. Není ale jisté, zda ji stihne projednat do konce volebního období.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda vůbec není na skutečné krize připravená. Vojtěch už měl být odvolán,…

07.08.2020 22:00 Aktualizováno ROZHOVOR - Jak si česká vláda poradila s epidemií koronaviru? Výkon kabinetu premiéra Andreje…

Babiš se rozhodl. Pompea přivítá v Kramářově vile

07.08.2020 19:11 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) přivítá amerického ministra zahraničí Mikea Pompea ve středu v Kramářově…

Vyšší daně pro bohaté, navrhuje Schillerová. Pravicová opozice je striktně…

07.08.2020 17:13 Aktualizováno Piráti podporují snížení zdanění práce, zachovali by solidární přirážku vzhledem k nastavení…

Pavel Zeman měl žalobu ohledně Babiše podat, soudí právníci

07.08.2020 15:48 Právníci, které oslovila ČTK, míní, že nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman měl podat žalobu proti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama