Studenti vyzvali premiéra Babiše, aby se jasně vyjádřil k situaci v Hongkongu

Studenti vysokých škol vyzvali v dopise premiéra Andreje Babiše (ANO), aby odsoudil reakci Číny na protesty prodemokratického hnutí vysokoškolských studentů v Hongkongu. Podle signatářů dopisu, který má ČTK k dispozici, by měl český premiér prosazovat stejné hodnoty, o které nyní usilují obyvatelé Hongkongu a za které bojovali také čeští vysokoškoláci v letech 1939 a 1989. ČTK o dopisu informoval předseda Studentské komory Rady vysokých škol (SK RVŠ) Giancarlo Lamberti.

Přidejte svůj názor 39 komentářů

Andrej Babiš
doporučujeme

Hongkongem v současnosti zmítají rozsáhlé protivládní demonstrace, jež začaly v červnu protesty proti návrhu zákona, který by umožňoval vydávání lidí podezřelých z trestných činů do pevninské Číny. Demonstrace postupně přerostly v požadavky na obecnější demokratické reformy v bývalé britské kolonii, která se v roce 1997 vrátila pod čínskou správu. Nepokoje si dosud vyžádaly nejméně dva mrtvé, přes 2000 zraněných a 3000 zatčených lidí. V uplynulých dnech čínská policie násilně zasáhla proti demonstrantům, kteří obsadili areál hongkongské polytechnické univerzity.

Zástupci českých vysokoškoláků vyzvali premiéra, aby se hongkongských studentů zastal. Poukázali na to, že Česko o víkendu oslavilo Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva, který má kořeny v české historii. Podle nich by i proto měl na podporu hongkongských demonstrantů zaznít hlas právě z Česka. Pod dopis se podepsali kromě studentů také zástupci Knihovny Václava Havla a společnosti Post Bellum.

Signatáři dopisu premiérovi zároveň připomněli, že se ve svém projevu v den svátku vyjádřil s úctou k hrdinství lidí, kteří byli i v těžkých dobách ochotni dát přednost boji za svobodu před svými osobními zájmy. "Pevně věříme, že odkaz 17. listopadu není pouze příležitostí ke vzpomínání, ale zejména příležitostí k vystoupení na obranu hodnot, které představuje," napsali.

Výzva vznikla ve spolupráci SK RVŠ s řadou dalších studentských reprezentací jako YouthSpeakUP a iniciativa Svobodný Listopad. Přidaly se k ní také například studentské kurie akademických senátů Univerzity Karlovy, Vysokého učení technického v Brně nebo Vysoké školy ekonomické v Praze. Další zájemci se mohou k výzvě připojit na webu svobodabezhranic.cz. Solidaritu s protestujícími studenty a pedagogy v Hongkongu vyjádřilo na webu rovněž vedení Filozofické fakulty UK a Akademického senátu FF UK.

Loading...
Vstupte do diskuze (39)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman pomník vlasovcům nechce: Praze pomohli, ale...

07.12.2019 10:24 Vlasovci sice pomohli v roce 1945 osvobodit Prahu, předtím se ale předtím spoluprací s nacisty…

Klaus si podal Českou televizi. Takhle prý přepisuje historii

06.12.2019 23:06 Aktualizováno Exprezident Václav Klaus se zaměřil na pořad Focus,který vysílá Česká televize. Tvrdí, že jeho…

Vláda kašle na klimatickou krizi? Jednání studentů s Babišem bylo vyhrocené

06.12.2019 17:41 Za neproduktivní označili zástupci celosvětového studentského ekologického hnutí Fridays for Future…

Prezident Zeman si přes Vánoce bere dovolenou, na leden plánuje ples

06.12.2019 16:04 Prezident Miloš Zeman si přes Vánoce vybere dovolenou, stráví ji na zámku v Lánech. Dovolenou bude…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama