Turecko propustilo Čechy odsouzené za terorismus. Angažoval se i Zdechovský, Babiš děkuje BIS

Dva čeští občané Miroslav Farkas a Markéta Všelichová, kteří byli v Turecku odsouzeni v roce 2017 za terorismus, byli propuštěni na svobodu. Zpět do Česka přiletěli dnes večer. Oba byli odsouzeni za spolupráci s kurdskými milicemi YPG, jež Turecko považuje za teroristickou organizaci, k více než šesti letům vězení.

Na sociálních sítích premiér Andrej Babiš poděkoval Bezpečnostní informační službě (BIS) za roli, kterou v kauze sehrála. Premiér uvedl, že propuštění nebylo spojeno s žádnými podmínkami či přísliby.

Téměř rok trvající náročné vyjednávání a citlivý postup krok za krokem nakonec vedl k úspěchu. Miroslav Farkas a Markéta Všelichová jsou volní. Díky všem, kteří se na snaze vrátit oba domů podíleli. @AndrejBabis, @RTErdogan, @TomasZdechovsky https://t.co/pp16rjoWkA

— BIS (@biscz) July 24, 2020

Dvojici Čechů, kteří byli propuštěni z tureckého vězení, dopravil dnes večer vládní speciál na letiště v pražských Kbelích. Miroslav Farkas a Markéta Všelichová byli v Turecku odsouzeni v roce 2017 za podporu terorismu. Z letiště je odvezla sanitka v doprovodu vozu Vojenské policie. Podle představitelů české vlády nyní absolvují lékařskou prohlídku a dvoutýdenní karanténu ve zdravotnickém zařízení.

Mluvčí BIS Ladislav Šticha řekl ČTK, že propuštění uvězněných je výsledkem ročního vyjednávání, a to nejen zpravodajců. "Bylo to skoro rok trvající velmi citlivé vyjednávání krok za krokem. Nakonec se nám podařilo, i díky vynikajícím kontaktům, které s partnery ve zpravodajské službě v Turecku máme, vyjednat jejich propuštění bez jakýchkoli podmínek. Považujeme to za veliký úspěch," uvedl. Dodal, že poděkovat je třeba i dalším, včetně premiéra.

Podle Babiše k propuštění přispělo jeho loňské jednání s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem v Ankaře i jejich pozdější setkání na světových fórech. "Děkuju ministerstvu zahraničí, spravedlnosti a obrany. Ve finále na té logistice spolupracovali všichni a jsem rád, že se to povedlo. Absolutně nic jsme neslíbili, je to bez podmínek," řekl premiér novinářům později při návštěvě Chebu. Dodal, že zdravotní stav propuštěných nejprve zkontrolují lékaři. "Bylo by dobré, kdyby jim média dala trochu klidu, aby se dali do pořádku," uvedl. Jejich stav zároveň označil za dobrý.

V případu se angažoval i europoslanec Tomáš Zdechovský. Do vyjednávání se podle něj zapojili vedle Babiše i ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) a české tajné služby. "Mám obrovskou radost, že to takhle dopadlo," řekl ČTK Zdechovský. Sám byl v Turecku několikrát vyjednávat, jednání označil za jedna z nejtěžších, která zažil.

Mám obrovskou radost z propuštění #farkas a #vselichova z tureckého vězení a velmi děkuji za pomoc s vyjednáváním @TPetricek @biscz @AndrejBabis @EgemenBagis a velvyslanci Pavlu Kafkovi. pic.twitter.com/sXTLr21b7D

— Tomáš Zdechovský (@TomasZdechovsky) July 24, 2020

Farkase a Všelichovou zadržely turecké úřady na hraničním přechodu s Irákem v listopadu 2016. Při kontrole u nich Turci našli letáky a fotografie, které podle turecké strany svědčily o tom, že oba Češi patří ke kurdským milicím YPG. Soud v srpnu 2017 oba odsoudil na šest let a tři měsíce do vězení. Předloni v červenci verdikt potvrdil turecký nejvyšší soud. Ve vězení oba Češi strávili 44 měsíců a 11 dní, tedy více než polovinu trestu.

Související

Více souvisejících

Miroslav Farkas Markéta Všelichová Češi zadržení v Turecku (2016) Andrej Babiš Česká republika Turecko Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) BIS

Aktuálně se děje

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy