Dohoda o propuštění z tureckého vězení žádná nebyla, termín propuštění do takzvané probační praxe byl dán od začátku na červenec 2020, řekla propuštěná Markéta Všelichová v rozhovoru s DVTV.
V Turecku je podle jejích slov pro DVTV systém takový, že po uplynutí tří čtvrtin trestu mají vězni nárok na podmínečné propuštění a rok předtím začíná probační praxe, tedy propuštění, kdy se člověk musí pravidelně hlásit na policii.
Ministr zahraničí Tomáš Petříček v reakci na dotaz ČTK uvedl, že jeho resort původně počítal s probací a i v takovém případě měl připravené varianty, jak Všelichové a Miroslavu Farkasovi pomoci například s ubytováním v Turecku. Jejich návrat do Česka podle něj samozřejmostí nebyl.
Všelichová a Farkas byli v Turecku odsouzeni v roce 2017 k šesti letům a třem měsícům vězení, po pátečním předčasném propuštění je vládní speciál dopravil do Prahy. O jejich osvobození vyjednávali politici i tajné služby.
"Nechci říct, že náš stát nic pro nás neudělal. Určitě se v tom angažoval od začátku velmi intenzivně. Ale ono bohužel není to, že jsme tam byli tak dlouho, problém na straně státu, ale na straně Turecka. Tam je zavřeno asi 50 Evropanů, myslím, že kolem 20 Němců, a neudělá s tím nikdo nic. Snaží se celá Evropská unie, ale Turecko nepustí nikoho dřív, než je termín probační praxe," řekla Všelichová ve středečním rozhovoru.
"Byla jsem už dlouho připravená na to, že 21. července budu propuštěná na probační praxi a vedení věznice s tím počítalo též. Chtěli, abych si zajistila adresu a vyplnila nějaké formality pro propuštění na probační praxi," uvedla. V případě propuštění na probační praxi by ale musela další rok pobývat v Turecku, kde si původně zajistila pobyt u bývalé spoluvězenkyně. V daný termín by ale byla propuštěna bez ohledu na vyjednávání mezi vládami, řekla.
"Předně bych chtěl paní Všelichové poděkovat za to, že si váží pomoci MZV. Na svém facebooku psala, že je za pomoc, kterou jsme jí poskytli vděčná. Jsem rád, že práci našich úřadů v Turecku ocenila, stejně jako jsem kolegům děkoval minulý týden veřejně já. Připomenu, že kolegové v Turecku pomáhali zprostředkovat kontakt s rodinami, byli u soudů, oba vězněné pravidelně navštěvovali. Myslím, že to podstatné je, a to i pro rodiny obou dvou, že jsou z Turecka doma. Už minulý pátek jsem říkal, že jsme původně počítali s probací, i tam jsme měli připraveny varianty, jak oběma pomoci např. s ubytováním v Turecku. Jejich návrat do ČR podle mě ale samozřejmostí nebyl," napsal ČTK Petříček.
Premiér Andrej Babiš (ANO) po propuštění poděkoval Bezpečnostní informační službě za její roli při vyřešení případu. Podle předsedy vlády k propuštění přispělo jeho loňské jednání s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Dodal, že propuštění nebylo spojeno s žádnými podmínkami či přísliby. Lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský uvedl, že jednání trvala rok a tři čtvrtě. Také Petříček za propuštění poděkoval tureckému protějšku a zpravodajským službám.
Farkase a Všelichovou zadržely turecké úřady na hraničním přechodu s Irákem v listopadu 2016. Při kontrole u nich Turci našli letáky a fotografie, které podle turecké strany svědčily o tom, že oba Češi patří ke kurdským milicím YPG. Soud v srpnu 2017 oba odsoudil na šest let a tři měsíce do vězení. Předloni v červenci verdikt potvrdil turecký nejvyšší soud. Ve vězení oba Češi strávili 44 měsíců a 11 dní, tedy více než polovinu trestu.
Související
Turecké vězení je lepší než české, míní Všelichová. Problémy vidí jinde
Všelichová se omlouvá: Neuvědomila jsem si potíže, které mohu způsobit jiným
Markéta Všelichová , Tomáš Petříček , Miroslav Farkas , Turecko
Aktuálně se děje
před 9 minutami
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
před 52 minutami
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
před 1 hodinou
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
před 2 hodinami
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
před 2 hodinami
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
před 3 hodinami
Robert Fico je u Putina v Kremlu
před 4 hodinami
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
před 4 hodinami
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
před 5 hodinami
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
před 5 hodinami
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 6 hodinami
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 8 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 9 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 11 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 13 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 21 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek