Uvalí ČR sankce na Turecko? Piráti předali vládě petici

Pirátský poslanec František Kopřiva a europoslanec Mikuláš Peksa předali dnes na úřadu vlády petici vyzývající k zavedení ekonomických sankcí proti Turecku kvůli jeho podzimní ofenzivě v severní Sýrii. Pod dokument se podepsalo 825 lidí, řekl Kopřiva novinářům. Podle Peksy by bylo na místě vedle uvalení sankcí i ukončení rozhovorů o vstupu Turecka do Evropské unie. Premiér Andrej Babiš (ANO), jemuž byla petice určena, materiál osobně nepřevzal.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Mikuláš Peksa (Piráti)
doporučujeme

Petice navazuje na podzimní turecký vojenský zásah v severní Sýrii namířený proti kurdským jednotkám. Ankara tento krok zdůvodňovala snahou vytvořit bezpečnou zónu v sousedství svých hranic, do které by se mohli vrátit uprchlíci ze Sýrie. Turecký postup vyvolal mezinárodní kritiku. V Česku se proti němu ohradila Sněmovna i prezident Miloš Zeman, vláda rozhodla o zastavení vývozu zbraní do Turecka.

"My jsme kvitovali, stejně jako celá Sněmovna, že vláda zastavila vývoz zbraní. Ale myslíme si, že by ten krok měl být silnější vzhledem k tomu, o jaký průšvih se jedná," řekl dnes Kopřiva. Petice pod kterou se lidé podepisovali na podzimních protitureckých demonstracích i na internetu, podle něj vyzývá k uvalení ekonomických sankcí na Turecko.

Peksa uvedl, že by bylo vhodné přijmout i společný postup vůči Turecku na evropské úrovni. "Formálně Evropská unie stále vede s Tureckem přístupové rozhovory, což je poněkud bizarní ve chvíli, kdy Turecko naprosto není vhodným členem Evropské unie. Myslím si, že bychom si měli jasně říct, že už je to konečně třeba stopnout," řekl.

Turecká operace na severu Sýrie byla zaměřena proti kurdským milicím YPG, které se podílely na mezinárodní koalici proti uskupení Islámský stát, Ankara je však považuje za teroristy. Turkům se v rozhovorech s Američany a Rusy podařilo dosáhnout dohody, podle níž se YPG výměnou za zastavení bojů musely stáhnout 30 kilometrů od hranice.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

OBRAZEM: Lidovci si na sjezdu zvolili nové vedení

25.01.2020 22:35 KDU-ČSL si na dnešním mimořádnem sjezdu zvolila nové vedení. Předsedou strany se stal jednoznačně…

Zelení si zvolili nové vedení. Poprvé mají v čele předsednické duo

25.01.2020 19:28 Aktualizováno Strana zelených si dnes na sjezdu v Ústí nad Labem zvolila poprvé dvojici spolupředsedů - muže a…

Okamurova SPD chce změny v kalendáři. 15. březen má být památný den

25.01.2020 18:53 Aktualizováno Poslanci SPD chtějí uzákonit 15. březen jako Den památky obětí okupace českých zemí nacistickým…

KDU-ČSL volí místopředsedy. Kandidátů je sedm, tři budou mít smůlu

25.01.2020 15:01 Do čtyř pozic řadových místopředsedů KDU-ČSL kandiduje na dnešním mimořádném volebním sjezdu v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama