V Řecku se zhoršuje migrační krize. Česko pošle elektrocentrály, čerpadla či stany

Česko pošle Řecku elektrocentrály, čerpadla či stany a přikrývky za 2,5 milionu korun. Humanitární pomoc odvezou v pátek hasiči z Národní základny humanitární pomoci ve Zbirohu, uvedla dnes mluvčí hasičů Nicole Studená. Vláda rozhodla o poskytnutí humanitární i finanční pomoci Aténám kvůli tamní situaci s migrací.

Jan Hamáček (ČSSD)
doporučujeme

Česko posílá do Řecka deset čerpadel, čtyři elektrocentrály, tisíc nafukovacích matrací, tisíc spacích pytlů, tisíc vlněných přikrývek, tisíc ručníků a deset topení do stanů. Materiál pochází ze zásob hasičů. Ministerstvo vnitra pomoc uhradí z rezervy svého humanitárního programu Pomoc na místě. Ministr Jan Hamáček (ČSSD) ve středu řekl, že Řecko vybraný materiál odsouhlasilo a je připraveno ho převzít.

"Jsme také schopní Řecku rychle poslat až 50 policistů. Dvacet v rámci (evropské pohraniční stráže) Frontexu a jeho týmu rychlé reakce na hranicích, dalších 30 pak v rámci bilaterální pomoci," uvedl ve středu Hamáček. Řecko ale zatím podle něj o policejní pomoc nepožádalo.

Ministerstvo vnitra rovněž je připraveno poslat Řecku milion eur (asi 25,5 milionu korun) z programu Pomoc na místě na nákup materiálu k řešení hrozby další migrační krize. Ani o finanční podporu zatím Atény nepožádaly.

Do Řecka se od pátku snaží proniknout tisíce lidí po oznámení Ankary, že už nebude bránit uprchlíkům v cestě do EU. Turecko tak fakticky přestalo plnit dohodu z roku 2016, kdy za příslib finanční pomoci s řešením situace milionů uprchlíků na svém území slíbilo přispět k zastavení migrační vlny do unijních zemí.

Řecko se snaží migrantům v přechodu hranice zabránit. Ministři vnitra EU se ve středu shodli, že evropské země nebudou ilegální přechody hranic tolerovat a že unie finančně či vysláním policistů podpoří Řecko v jeho snaze o ochranu vlastní hranice před novým přílivem uprchlíků.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš: Před Vánoci by všichni Češi mohli podstoupit covid test, dobrovolně…

24.11.2020 12:18 Premiér Andrej Babiš (ANO) by si přál, aby stát umožnil deset dní až týden před Vánoci všem občanům…

Květiny koupíte, boty pro děti nikoli. Návrh na zrušení vládních opatření…

24.11.2020 09:27 Návrhem senátorů na zrušení vládních omezení pro maloobchod zavedených kvůli šíření koronaviru se…

Druhý blok proti Babišovi má zelenou. Piráti získali souhlas členů k…

23.11.2020 22:59 Vedení Pirátů může jednat s hnutím STAN o volební koalici pro sněmovní volby v příštím roce a…

Pokud Babiš prohraje, může odchod komplikovat stejně jako Trump. Daně…

23.11.2020 22:06 Aktualizováno ROZHOVOR – Předpovídá, že pokud by koalice ve sněmovních volbách porazily Andreje Babiše, současný…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama