V Řecku se zhoršuje migrační krize. Česko pošle elektrocentrály, čerpadla či stany

Česko pošle Řecku elektrocentrály, čerpadla či stany a přikrývky za 2,5 milionu korun. Humanitární pomoc odvezou v pátek hasiči z Národní základny humanitární pomoci ve Zbirohu, uvedla dnes mluvčí hasičů Nicole Studená. Vláda rozhodla o poskytnutí humanitární i finanční pomoci Aténám kvůli tamní situaci s migrací.

Přidejte svůj názor 35 komentářů

Jan Hamáček (ČSSD)
doporučujeme

Česko posílá do Řecka deset čerpadel, čtyři elektrocentrály, tisíc nafukovacích matrací, tisíc spacích pytlů, tisíc vlněných přikrývek, tisíc ručníků a deset topení do stanů. Materiál pochází ze zásob hasičů. Ministerstvo vnitra pomoc uhradí z rezervy svého humanitárního programu Pomoc na místě. Ministr Jan Hamáček (ČSSD) ve středu řekl, že Řecko vybraný materiál odsouhlasilo a je připraveno ho převzít.

"Jsme také schopní Řecku rychle poslat až 50 policistů. Dvacet v rámci (evropské pohraniční stráže) Frontexu a jeho týmu rychlé reakce na hranicích, dalších 30 pak v rámci bilaterální pomoci," uvedl ve středu Hamáček. Řecko ale zatím podle něj o policejní pomoc nepožádalo.

Ministerstvo vnitra rovněž je připraveno poslat Řecku milion eur (asi 25,5 milionu korun) z programu Pomoc na místě na nákup materiálu k řešení hrozby další migrační krize. Ani o finanční podporu zatím Atény nepožádaly.

Do Řecka se od pátku snaží proniknout tisíce lidí po oznámení Ankary, že už nebude bránit uprchlíkům v cestě do EU. Turecko tak fakticky přestalo plnit dohodu z roku 2016, kdy za příslib finanční pomoci s řešením situace milionů uprchlíků na svém území slíbilo přispět k zastavení migrační vlny do unijních zemí.

Řecko se snaží migrantům v přechodu hranice zabránit. Ministři vnitra EU se ve středu shodli, že evropské země nebudou ilegální přechody hranic tolerovat a že unie finančně či vysláním policistů podpoří Řecko v jeho snaze o ochranu vlastní hranice před novým přílivem uprchlíků.

Loading...
Vstupte do diskuze (35)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ti hráblo? Trapáku. Topolánek napsal Babišovi kvůli koronaviru

30.03.2020 22:21 Aktualizováno Český premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli prostřednictvím twitteru  vyzval amerického prezidenta…

Vláda prodloužila přísná opatření do Velikonoc, neotevřou ani obchody

30.03.2020 19:45 Aktualizováno Omezení volného pohybu po celé České republice, které je jedním z opatření proti šíření nového typu…

Hamáček povede Ústřední krizový štáb. Prymula se zaměří na karanténu

30.03.2020 17:44 Vláda dnes podle informací ČTK schválila změnu v čele Ústředního krizového štábu, který řídí kroky…

Vláda zřídí kvůli koronaviru centrální řídící tým

30.03.2020 16:49 Vláda chce zřídit Centrální řídící tým COVID-19. Fungovat bude jako dočasný poradní orgán vlády. Na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama