Vláda měla podle Babiše zastropovat zisky výrobců elektřiny, nikoli ceny u distributorů

Vláda měla podle expremiéra Andreje Babiše (ANO) zastropovat zisky výrobců elektřiny, nikoli ceny u distributorů. Pomoc firmám kvůli vysokým cenám energií pak musí mít transparentní pravidla, některé podniky situaci jinak neustojí, řekl Babiš v rozhovoru ČTK. Stěžoval si na chování vládní koalice ve Sněmovně, je podle něj arogantní a nedá opozici prostor k odborné diskusi o návrzích.

ANO nedávno představilo krizový plán pro Česko, obsahuje 28 bodů. Navrhlo například stanovit maximální ceny elektřiny a plynu na 1500 korun za MWh, snížit daň z přidané hodnoty u základních potravin z 15 procent na pět procent nebo zavést příspěvek 5000 korun na každé nezaopatřené dítě do 26 let, a to měsíčně až do dubna příštího roku.

Návrhy by se podle Babiše měly realizovat postupně. Na dotaz, zda by neměly přílišný dopad na státní rozpočet, uvedl, že jde o nepravdivý argument. Kabinet Spolu a Pirátů se STAN se podle něj vzdal zdrojů z elektronické evidence tržeb či ze zisků energetické společnosti ČEZ. Další peníze jsou podle něj v modernizačním fondu a v dalších evropských programech. "Vláda kvůli inflaci získá tento rok od lidí 130 miliard korun dodatečných zdrojů z daní. ČR je stále šestá nejméně zadlužená země v EU a pomáhá svým občanům ze všech nejméně,“ podotkl Babiš.

Vláda minulý týden oznámila, že maximální ceny pro maloodběratele u silové elektřiny stanoví na šest korun včetně DPH za jednu kilowatthodinu (kWh), u plynu na tři koruny za kWh. Opatření by mělo platit i pro samosprávy či veřejný sektor prostřednictvím státního obchodníka s energiemi. Neplatí naopak pro velkoodběratele energií. Pro ty vláda vyčlenila kompenzace ve výši 30 miliard korun. Firmy si o ně budou moci požádat od 1. listopadu.

Jedním z příjmů státního rozpočtu by měla být daň z mimořádných zisků. "My jsme ve vládě se sociální demokracií byli vždycky proti sektorové dani na banky, a teď ODS, údajně pravicová strana, říká to, co říkala ČSSD. Jaká mimořádná daň? Z čeho? Oni nechápou, jak budou firmy reagovat," řekl Babiš. Vláda navíc podle něj s řešením přichází pozdě. "Vždyť některé firmy už končí," uvedl. V podpoře pro podniky musí být transparentní pravidla, míní.

Ve Sněmovně se podle Babiše koalice chová arogantně, nedá opozici prostor k ničemu. "My potom reagujeme, abychom měli nějaký mediální prostor," řekl Babiš. Kritiku například od předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09), že nepracuje, když jakožto poslanec chybí na sněmovních schůzích, považuje za směšnou. "Jsem vypárovaný a chodím tam podle toho, co mi řekne předsedkyně klubu," uvedl. Na schůzi k hlasování o vyslovení nedůvěry vládě hovořil podle svých slov nejvíc. "Když je potřeba, tak tam jsem, mluvím, vystupuju. Když vystupuju, tak je plno titulků, takže to má mediální dopad," dodal Babiš.

"My jsme přeci jenom v minulosti hlasovali i pro zákony tehdejší opozice, když jsme byli menšinová vláda. Ale teď s čímkoli přijdeme, tak to a priori odmítají, mají nepravdivé argumenty a nedovolí nic," poznamenal k situaci v dolní komoře.

Kritizoval také vyjádření koaličních politiků o agrofertizaci země za minulé vlády. Podle Babiše ale například šéf Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka vzešel už z předchozí vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD), na pozice šéfů Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) či Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) byla vypsána výběrová řízení. "Proč neřeknou, že to je Babišův člověk, když je teď náčelníkem generálního štábu?" tázal se v souvislosti s Karlem Řehkou, bývalým ředitelem NÚKIB.

"Kdybychom se chovali jako oni, tak bychom po nástupu do vlády všechny vymetli," poznamenal. Při výběrovém řízení na šéfy NÚKIB či GIBS byli podle Babiše v komisi i zástupci tehdejší opozice, například u NÚKIB nynější ministryně obrany Jana Černochová (ODS). "Dělali jsme to poctivě, transparentně. Byli jsme slušní a potom jsme na to doplatili. Jednou, když se vrátíme do vlády, už budeme poučení," konstatoval expremiér. Nechtěl vysvětlit, co tím přesně myslí.

Vrátil se také k rozepři s předsedou vlády Petrem Fialou (ODS) kvůli jeho nedělnímu projevu. Opozice kritizovala, že Fiala vystoupí s televizním proslovem necelý týden před volbami. Premiér vysvětlil načasování tím, že v daný týden schvalovaly vláda a Sněmovna klíčová opatření v energetice, která je potřeba osvětlit. Babiš například v září 2020 vystoupil s projevem necelé dva týdny před krajskými volbami. V projevu přiznal některé chyby ve vládním rozhodování při epidemii covidu-19.

Podle expremiéra to tehdy byla shoda okolností, neboť se blížila další koronavirová vlna. "Ať si někdo přečte ten projev, nikdy tam nebyla žádná politika. Naopak jsem vyzýval opozici, aby se spojili s námi, že jde o záchranu životů našich občanů," řekl Babiš. Fiala si měl podle předsedy ANO udělat tiskovou konferenci. V předešlém projevu k národu podle něj navíc opakovaně lhal.

Fiala v mimořádném projevu v neděli vyzval k rozumnému hospodaření s plynem a elektřinou. Vláda, státní organizace, firmy i domácnosti podle něj mají zvážit, zda s energiemi zacházejí správně a jak jimi neplýtvat.

Související

raketový systém Patriot

„Rusové se učí a upravují taktiku,“ říkají ukrajinští energetici. Firmám dochází peníze, žádají o Patrioty

Ukrajinští energetici se snaží opravit škody způsobené rostoucími ruskými vzdušnými útoky, které mají za cíl zničit ukrajinskou energetickou infrastrukturu, poškodit ekonomiku a podlomit morálku společnosti. Obávají se, že nedokáží zemi připravit na zimu, pokud spojenci Kyjevu neposkytnou systémy protivzdušné obrany, jako jsou americké Patrioty, které by pomohly zastavit další útoky Rusů na již poškozené elektrárny.
Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

Více souvisejících

Energetika Andrej Babiš

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

Česko - Finsko 1:0 (po sn)

Češi vstoupili do mistrovství světa infarktovým zápasem. Finy porazili až v nájezdech

V zahajovacím duelu mezi Českem a Finskem na Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze to byla bitva až do samotného konce. Ani v základní hrací době, ani v prodloužení nepadl jediný uznaný gól, a tak o vítězi rozhodly až samostatné nájezdy. Ondřej Kaše a kapitán Roman Červenka se blýskli góly, zatímco brankář Lukáš Dostál zůstal na stodesetprocent čistý.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

včera

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

včera

včera

včera

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko poslalo balistické rakety na Charkov. Samo přiznalo požár v další rafinérii

Během noci na pátek se město Charkov na severovýchodě Ukrajiny opět stalo cílem útoku ruské armády, tentokrát s nasazením pravděpodobně balistických střel. Informovala o tom britská stanice BBC s odvoláním na ukrajinské úřady.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy