Vymáhání dluhů: ČSSZ prakticky nevyužívá soudní exekutory, VZP naopak ano

Česká správa sociálního zabezpečení využívá k vymáhání dluhů v naprosté většině případů správní exekuce, soudní exekutory jen v menším množství případů. Naopak je tomu v případě zdravotních pojišťoven. Vyplývá to z odpovědí ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) a ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) na písemné interpelace poslance ODS Zbyňka Stanjury.

Jana Maláčová (ČSSD)
doporučujeme

Správa sociálního zabezpečení loni evidovala přes 155.860 exekucí, z nichž zhruba 1060 vedli soudní exekutoři. "Využití služeb soudního exekutora při vymáhání pohledávek má pouze doplňkový charakter a využívá se výlučně v případech, kdy správní exekuce nebyla úspěšná nebo ji nebylo možné provést," uvedla Maláčová.

Zdravotní pojišťovny vymáhají aktuálně dluhy prostřednictvím soudního exekutora v téměř 304.160 případech, ve zhruba 18.050 případech daňovou exekucí. "Nejvíce ze všech zdravotních pojišťoven daňovou exekuci uplatňuje Všeobecná zdravotní pojišťovna," napsal Vojtěch. Jde asi o 17.580 případů. Šestice zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven eviduje dohromady 467 aktivních daňových exekucí.

Správa sociálního zabezpečení vymáhala loni exekucemi podle Maláčové odpovědi celkem 9,6 miliardy korun. Z nich asi 7,8 miliardy představovaly pohledávky na pojistném a 1,8 miliardy penále. Pohledávky zdravotních pojišťoven činí podle Vojtěchových údajů zhruba 33,3 miliardy korun. Dluh na pojistném je 15,2 miliardy, penále pak 18,1 miliardy korun.

Dotazy na exekuce vznesl Stanjura na ministry v souvislosti s možnými změnami jejich pravidel, jak je aktuálně projednává Sněmovna. Jde mimo jiné o zastavování bezvýsledných exekucí i bez souhlasu věřitele a o slučování exekucí jednoho dlužníka. Podle vládních návrhu by se soustředily u exekutora, který zahájil první exekuci. Piráti ale navrhují slučování pod jednoho exekutora podle místa dlužníkova pobytu. Chtějí zavést místní příslušnost exekutorů. Ve hře je navíc uzákonění chráněného účtu dlužníka.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš přiznal, že důchodovou reformu vláda asi nestihne

17.09.2020 17:41 Aktualizováno Nynější vláda pravděpodobně nestihne připravit důchodovou reformu. Při sněmovních interpelacích to…

Babiš: Schodek rozpočtu se k 16. září prohloubil na 254 miliard

17.09.2020 16:50 Státní rozpočet vykazoval k 16. září schodek 254 miliard korun. Proti konci srpna se schodek…

Říjnových voleb se chce účastnit 67 procent lidí

17.09.2020 16:31 K říjnovým volbám do Senátu a krajských zastupitelstev chce přijít 67 procent lidí, z toho 42…

Strany řeší, jak kvůli covidu-19 upravit své volební štáby

17.09.2020 15:30 Do poslední chvíle budou pravděpodobně politické strany zvažovat, jakou podobu bude mít s ohledem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama