Vystrčil navazuje na tradici Havla, čínského velvyslance bych vypověděl, míní Pospíšil

Zahraniční cesta předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) na Tchaj-wan vyvolala celosvětový poprask. Následné výroky ze strany Číny ale pro změnu pobouřily české politiky, a padl i návrh na vyhoštění čínského velvyslance.

Jiří Pospíšil
doporučujeme

Vystrčila si všímají česká i světová média a zatímco poslanci na Tchaj-wanu jeho cestu oceňují, Čína nešetřila kritikou. Tvrdí, že překročil hranice, zastaly se ho ale další západní státy.

Jiří Pospíšil (TOP 09) se domnívá, že Vystrčil navazuje na přístup Václava Havla ohledně prosazování demokracie a lidských práv v zahraničí politice.

"Je to tradice této země a já jsem hrozně rád, že Vystrčil pokračuje v tom, kde skončil Václav Havel a kde bohužel současná hlava státu a současný premiér nepokračují," řekl na České televizi.

Prohlášení Číny považuje hysterická. "Vystrčil nezpochybnil teorii jedné Číny, proto je ta reakce čínských komunistů naprosto neuvážená, neadekvátní, skandální a je dobře, že se Česká republika proti tomu ohrazuje. Já bych osobně vypověděl čínského ambasadora," dodal.

Podotkl, že není normální, aby někdo vyhrožoval druhému ústavnímu činiteli země. "Podívejte se, že to vzbudilo i reakce Německa, Francie, Slovenska, opravdu to se běžně nestává, tohle není běžná přestřelka," upozornil.

Vyjádření Pekingu jsou podle něj skandální a on sám by v reakci na ně vypověděl čínského velvyslance.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Volný se po incidentu nedostaví na jednání sněmovního výboru, uvedl…

24.01.2021 13:20 Incident v Poslanecké sněmovně, při kterém nezařazený poslanec Lubomír Volný ve čtvrtek fyzicky…

Petříček a Hamáček odsoudili potlačení demonstrací na podporu Navalného v…

24.01.2021 13:11 Aktualizováno Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) odsoudil v souvislosti se zákroky proti demonstracím na…

Návrat deseti miliard armádě závisí na zdraví Metnara, uvedl Babiš

24.01.2021 10:46 Na zdravotním stavu ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) podle premiéra Andreje Babiše (ANO)…

KOMENTÁŘ: Komunisté zase velí zemi. I když se neoslovujeme soudruhu a…

23.01.2021 22:08 Aktualizováno KOMENTÁŘ – Po zemi se opět rozlila rudá barva, která diktuje, jak národ bude žít. Komunisté bohužel…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama