Pompeo potěšil Vystrčila i inspirací Havlem. O cestě na Tchaj-wan řeč nevedli

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) ocenil, že americký ministr zahraničí Mike Pompeo během své návštěvy Česka poukázal na důležitost demokratických principů. S šéfem diplomacie USA se navíc lídr horní komory českého parlamentu shodl v nezbytných věcech.

Mike Pompeo v Praze
doporučujeme

"Řekl věci, které si podle mě myslí většina senátorů. Podpořil i cestu na Tchaj-wan a pojmenoval i jiné problémy, se kterými se v Evropě potýkáme. Potěšilo mě, že se nechal inspirovat Václavem Havlem a upozornil, že to, o co dnes jde, jsou demokratické principy a s tím spojená suverenita a nezávislost,“ sdělil předseda Senátu v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS.

Přestože si mohl Vystrčil s americkým ministrem zahraničí pohovořit osobně, vůbec nepřišlo na téma jeho zamýšlené cesty na Tchaj-wan, proti níž se staví například prezident Miloš Zeman. 

"Nevím, jestli mi to budete věřit, ale my jsme se během osobní schůzky o tomto nebavili. Já jsem věděl, že o mé cestě ví, a že se k tomu případně vyjádří tam, kde je to nejdůležitější, což je na veřejnosti,“ řekl.

"Vždy když se Evropa a USA spojily, byly v obhajobě svobody úspěšné." Miloš Vystrčil

Pompeo se k iniciativě Senátu během svého proslovu na jeho půdě vyjádřil takto: "Čína využívá finanční sílu na to, aby vás ovlivnila. Váš bývalý prezident Václav Havel chtěl na Tchaj-wan jet. Předseda Senátu tuto zemi navštíví. Američané vás budou v tomto vždy podporovat, stejně jako svobodu.“

To však nezůstalo bez patřičné odezvy ze strany Pekingu, podle něhož americký ministr zahraničí neoprávněně pošpiňuje a atakuje Čínu a pouze přilévá olej do ohně u sporů mezi ní a ostatními státy. 

Vystrčilovými slovy bylo nejdůležitější, že mu konečně došlo, jak vlastně Washington uvažuje. USA moc dobře vědí, že je pro všechny lidi dobré a prospěšné, když v boji za svobodu a demokracii táhnou za jeden provaz. 

Jestli změní nejvyšší čeští ústavní činitelé názory a chování, to teprve uvidíme

"Projev byl razantnější, než jsem čekal. Ale když jsem si ho procházel zpětně se svými kolegy, zjistil jsem, že slova volil pan ministr velmi pečlivě,“ odpověděl předseda Senátu na dotaz, co si myslí o Pompeově poněkud razantnějším způsobu vystupování. Poznamenal také, že by si lidé, které zajímá politická situace v Česku měli najít úplný překlad proslovu amerického ministra zahraničí s tím, že v něm byly obraty, jež stojí za to.

"Minimálně je to důležité pro Rusko a Čínu. Podstatné je to také pro naše nejvyšší ústavní činitele. Jestli změní své názory nebo chování, to teprve uvidíme,“ uzavřel, když se v debatě hovořilo o možném vlivu na vztahy mezi Prahou, Moskvou a Pekingem.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš přiznal, že důchodovou reformu vláda asi nestihne

17.09.2020 17:41 Aktualizováno Nynější vláda pravděpodobně nestihne připravit důchodovou reformu. Při sněmovních interpelacích to…

Babiš: Schodek rozpočtu se k 16. září prohloubil na 254 miliard

17.09.2020 16:50 Státní rozpočet vykazoval k 16. září schodek 254 miliard korun. Proti konci srpna se schodek…

Říjnových voleb se chce účastnit 67 procent lidí

17.09.2020 16:31 K říjnovým volbám do Senátu a krajských zastupitelstev chce přijít 67 procent lidí, z toho 42…

Strany řeší, jak kvůli covidu-19 upravit své volební štáby

17.09.2020 15:30 Do poslední chvíle budou pravděpodobně politické strany zvažovat, jakou podobu bude mít s ohledem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama