Zákon o státním zastupitelství se změní jen zčásti, Benešová smetla návrh Pirátů

Zákon o státní zastupitelství se zřejmě zatím změní jen kvůli Úřadu evropského veřejného žalobce. Sněmovna o tom dnes rozhodla v rámci vládní novely. Snahu Pirátů zároveň posílit nezávislost státních zástupců neschválila. Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) s tím zásadně nesouhlasila a doporučila v tomto směru počkat na vládní novelu, kterou by dolní komora mohla dostat příští měsíc.

Přidejte svůj názor

Poslanecká sněmovna
doporučujeme

Návrh předsedy pirátských poslanců Jakuba Michálka počítal mimo jiné s tím, že vedoucí státní zástupce by mohl být odvolán "pouze rozhodnutím kárného soudu v kárném řízení". Nejvyšší žalobce by tak už nemohl být sesazen vládou bez uvedení důvodu, ostatní z důvodu závažného porušení povinností.

Funkční období nejvyššího státního zástupce mělo být desetileté bez možnosti opětovného jmenování. Funkční období vrchního, krajského a okresního státního zástupce mělo být sedmileté s tím, že tito žalobci by mohli být jmenováni na dvě po sobě jdoucí období.

Současnému nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi, který přezkoumává zastavení trestního stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) mělo funkční období skončit za sedm let. Ostatním vedoucím žalobcům mělo skončit za dva roky až šest let v závislosti na době jejich jmenování. Michálkovu úpravu, kterou samostatně předložili i Zbyněk Stanjura (ODS) a Marek Výborný (KDU-ČSL), podpořilo jen 52 ze 159 přítomných poslanců. Proti se kromě ANO postavily i SPD a KSČM, sociální demokraté se hlasování zdrželi.

Benešová uvedla, že Michálkův návrh je "ukázka zneužívání legislativního procesu" a že nebyl projednán žádným ze sněmovních výborů. Výborný namítl, že návrh odpovídá obdobným opozičním samostatným novelám a projednal jej ústavně právní výbor. Stejně jako další poslanci poukázal na to, že ministryně slíbila svůj návrh předložit do června. Benešová uvedla, že návrh má 2. října projednat vládní protikorupční rada a poté bude "odbaven" přes vládu do Sněmovny.

Vládní novela upravuje postavení státních zástupců, kteří budou jmenováni do funkce evropského žalobce a evropských pověřených žalobců, a umožní jim činnosti v trestním řízení. Evropský úřad se má od přespříštího roku zaměřit na vyšetřování činů poškozujících nebo ohrožujících finanční zájmy unie, tedy zejména podvody s evropskými dotacemi. Bude v něm působit evropský nejvyšší žalobce a jednotliví evropští žalobci z 22 dosud zúčastněných členských států. V jednotlivých zemích povedou trestní řízení pověření evropští žalobci.

Novela má dát evropským žalobcům stejná oprávnění a povinnosti, jaké mají státní zástupci. Státní zastupitelství bude muset neprodleně informovat evropský úřad o podezření, že byl spáchán trestný čin, jehož vyšetřování spadá do pravomoci tohoto úřadu. Předloha předpokládá, že evropští pověření žalobci budou moci souběžně působit i jako běžní státní zástupci.

Česká vláda už dříve schválila pravidla výběru kandidátů na funkce evropského žalobce a evropských pověřených žalobců, vzejdou ze státních zástupců. Evropského žalobce bude mít v centrále každá zúčastněná členská země jednoho. Počet evropských pověřených žalobců není dosud znám, určí jej až evropský nejvyšší žalobce. V Česku by jich mohlo působit podle podkladů k novele deset.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tomáš Klus překvapil: Tohle ve světě nemá obdoby. Jsem pyšný na naši…

16.10.2019 23:40 Aktualizováno Českou republiku navštívil předseda tibetské exilové vlády Lozanga Sanggjäa. V sídle Senátu se…

Babiš si dupl, chce nové jaderné bloky. Česko se může dostat do křížku s EU

16.10.2019 19:16 Aktualizováno Česko musí prosadit stavbu nových jaderných bloků, i kdyby kvůli tomu mělo porušit evropské právo.…

Miloš Zeman musí do nemocnice, bude hospitalizován několik dní

16.10.2019 17:06 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek odpoledne nastoupí na až čtyři dny do nemocnice. Půjde o…

Chováte psy? Pravidla se mají znovu zpřísnit, novela prošla Sněmovnou

16.10.2019 16:12 Aktualizováno Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama