Zelení si zvolili dvě místopředsedkyně, hodlají být hlasem mladé generace

Strana zelených si během druhého dne stranického sjezdu v Ústí nad Labem zvolila nové předsednictvo. Místopředsedkyněmi strany se staly neúspěšná uchazečka o předsednickou pozici Anna Gümplová a Zdeňka Perglová. Řadovými členy předsednictva se stali Petr Globočník, Petr Kučera a Jiří Kulich. Náhradními členy předsednictva budou Jan Hruška a Petr Kutílek.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Už v sobotu si strana zvolila spolupředsednickou dvojici muže a ženy, nově ji povede Magdalena Davis a Michal Berg. Model dvou předsedů znají zelení i v dalších evropských zemích. Smíšené předsednictví má zajistit rovné zastoupení mužů a žen na nejvyšší pozici strany.

Dvě dnes zvolené místopředsedkyně budou mít v předsednictvu stejné pravomoci, nedělí se na tedy na první a druhou místopředsedkyni. "Je škoda, že nemůžeme mít dvě spolupředsedkyně, tak máme alespoň dvě místopředsedkyně," řekla Gümplová, která chce být hlasem mladé generace.

"Chci být spojka s mladými lidmi, protože téma klimatické krize je opravdu největším politickým tématem dneška," dodala s tím, že právě mladou generaci krize zasáhne nejvíc. "Co budou první kroky předsednictva, bude záležet na nové spolupředsednické dvojici," řekla dnes po zvolení na dotaz ČTK Perglová, dosavadní členka předsednictva.

Už v sobotu nová předsednická dvojice dávala najevo, že téma klimatické krize pokládá za důležité a chce z něj učinit hlavní téma voleb do Poslanecké sněmovny v příštím roce. Davis získala v sobotu 115 hlasů z 210, pro Berga hlasovalo 141 z 211 delegátů. Spolupředsednictví znají například němečtí Zelení, podobně jako belgičtí či švédští. V českých stanovách schválil spolupředsednictví loňský sjezd strany.

Podpora Zelených se podle průzkumů veřejného mínění z poslední doby pohybuje kolem dvou procent. Zastoupení mají Zelení nyní pouze v Senátu, jejich vládní angažmá skončilo před deseti lety.

Ve sněmovních volbách v říjnu 2017 Zelení získali 1,46 procenta hlasů, nedosáhli tak ani na státní příspěvek. Vedení strany pak po rezignaci Matěje Stropnického převzal Štěpánek. Do Sněmovny a následně i do vlády se Zelení dostali pod vedením Martina Bursíka v roce 2006. Provází je pověst strany s vnitřními spory. V Ústí si připomenou 30 let od vzniku Strany zelených v Česku.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zákaz financování českých stran ze zahraničí? Vládní právníci cupují návrh…

17.02.2020 14:52 Uvolnění pravidel pro dary politickým stranám a hnutím od firem a pro náklady na sněmovní volební…

Justiční pohledávky budou vymáhat celníci? Na vládní návrh se snesla…

17.02.2020 14:37 Aktualizováno Neuhrazené justiční pohledávky by mohly nově místo jednotlivých soudů vymáhat celní úřady. Návrh…

Závazek Česka vůči NATO? V koalici to skřípe, Babiš sepsul Hamáčka

17.02.2020 12:38 Česká republika by dvě procenta HDP na obranu mohla v roce 2024 dávat v případě stabilního…

Kdo bude mít nárok na sociální byt? Pravidla se od března změní

17.02.2020 12:20 Pravidla pro přidělování dotací a úvěrů na sociální a dostupné byty se od března změní. Nárok na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama