Zeman by měl vyznamenat velitele jednotky z Afghánistánu, navrhla vláda

Vláda navrhla prezidentu Miloši Zemanovi, aby vyznamenal velitele jednotky Vojenské policie KAMBA. Důvodem je, že svou rozhodností a statečností při evakuaci z Kábulu dokázal zachránit 140 Afghánců, uvedlo ministerstvo obrany. Návrh vládě předložil ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

ČTK to sdělil Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany. Příslušníci týmu Vojenské policie a další členové armády, kteří se podíleli na evakuaci z Afghánistánu, již byli oceněni například premiérem Andrejem Babišem (ANO) nebo Metnarem.

Velitel Z. P., jehož celé jméno ministerstvo z bezpečnostních důvodů nezveřejnilo, velel 11. jednotce Vojenské policie. V Kábulu měla na starosti ochranu velvyslance a české ambasády. Po obsazení Afghánistánu Tálibánem jednotka evakuovala velvyslance i důležité vybavení ambasády. Zároveň se její členové podíleli na evakuaci afghánských spolupracovníků České republiky a jejich rodin, kterým hrozila od Tálibánu smrt.

"Prokázal vysokou profesionalitu, rozhodnost a osobní statečnost při evakuaci zastupitelského úřadu ČR v srpnu tohoto roku. S nasazením vlastního života zahájil přímé několikahodinové vyjednávání s ozbrojenci hnutí Tálibán za účelem evakuace nejen zastupitelského úřadu, ale také spolupracovníků českých ozbrojených sil a jejich rodinných příslušníků," uvedl Fajnor. "Svojí rozhodností a statečností při vyjednávání tak dokázal zachránit 140 místních obyvatel, kteří byli postupně letecky přepraveni do ČR," dodal.

Velitel jednotky po návratu popsal dramatické okolnosti evakuace médiím. Řekl, že poté, co Tálibán obsadil okolí kábulského letiště, odkud se Česko snažilo odvézt své afghánské spolupracovníky, vypravil se na kontrolní stanoviště Tálibánu. Po několika hodinách vyjednávání se mu podařilo domluvit, že tálibové na letiště pustili desítky afghánských spolupracovníků i s rodinami. S táliby jednal sám, ze vzdálenosti několika desítek metrů ho kryl další český vojenský policista. Později na místě byli i další členové jednotky, kteří pomáhali s převodem Afghánců i se zajištěním bezpečnosti.

Státní vyznamenání uděluje prezident republiky zpravidla 28. října. Návrhy může dostávat od vlády, Sněmovny, Senátu i od obyvatel. Rozhodnutí o udělení vyznamenání je na něm, musí ho kontrasignovat premiér.

Související

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

Více souvisejících

Vláda ČR Miloš Zeman Afghanistán

Aktuálně se děje

včera

Film Rivalové

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

včera

Harvey Weinstein

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

Mrtvá těla se svázanýma rukama? Bují podezření na válečné zločiny Izraele v Pásmu Gazy

Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) vyzval v úterý k mezinárodnímu vyšetření zpráv o masových hrobech v nemocnicích v Pásmu Gazy, které byly zničeny při obléhání izraelské armády. Podle OHCHR mohlo totiž dojít k páchání válečných zločinů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy