Zeman doufá, že Biden přehodnotí stahování vojáků z Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman vyslovil naději, že s administrativou nového amerického prezidenta Joea Bidena Spojené státy změní svůj postoj ke stahování vojáků z Afghánistánu. Po společném obědě na Pražském hradě to dnes novinářům řekl předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO).

Vojáky z Afghánistánu slíbil stáhnout odcházející americký prezident Donald Trump, Zeman s tímto krokem dlouhodobě nesouhlasí. Oba politici spolu mluvili také o přesunu české ambasády do Jeruzaléma nebo o navázání méně formálních kontaktů se zástupci Arcachu, neuznané republiky v Náhorním Karabachu.

Jedním z témat rozhovoru během oběda podle Vondráčka byl nástup nového prezidenta USA Bidena a to, zda bude pokračovat stahování amerických vojáků z Afghánistánu. "Pan prezident vyslovil naději, že se změnou vedení v USA dojde i ke změně tohoto postoje," řekl Vondráček.

Spojené státy loni v únoru uzavřely s Tálibánem smlouvu, ve které se zavázaly stáhnout své vojáky, kteří v zemi působí od roku 2001. Povstalecké hnutí slíbilo, že zamezí útokům proti USA a jeho spojencům. V rámci dohody prezident Trump rozhodl o tom, že z Afghánistánu se do letošního jara stáhne 2000 ze 4500 amerických vojáků. Své vojáky tam mají i další země včetně České republiky.

Biden a jeho tým se k Afghánistánu zatím detailně nevyjadřovali. Není tak jasné, zda nový americký prezident bude pokračovat ve stahování vojáků ze země. Pochybnosti nad rychlým stažením vojsk v předchozích měsících vyjádřili spojenci USA a představitelé Severoatlantické aliance (NATO). Varoval před ním i Zeman, podle kterého by to byla chyba.

S Vondráčkem dnes probrali také otázku přesunu ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma. Předseda Sněmovny řekl, že tuto otázku v úterý řešil při jednání se zástupci Parlamentů zemí Visegrádu (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko).

Se Zemanem dále mluvil o Náhorním Karabachu, o který se nedávno střetla Arménie s Ázerbájdžánem. Podle Vondráčka se oba politici shodli na tom, že by "možná nebylo od věci", aby na méně formální úrovni, například Poslanecké sněmovny, byl navázán kontakt ze zástupci Arcachu, tedy neuznané republiky ležící právě na území Náhorního Karabachu. Dialog by s nimi podle šéfa Sněmovny mohl být veden například na vzdělávací či kulturní úrovni. "Všichni máme zájem, aby se tam situace uklidnila, aby nehrozila ani náznakem genocida, aby netrpělo obyvatelstvo a aby ten státní útvar třeba časem byl uznán," řekl Vondráček.

Související

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky) Komentář

Moskva bližší než Praha. Mění se Slovensko na proruský satelit?

Slovenský premiér Robert Fico už mnohokrát deklaroval, že politika jeho vlády bude „nezávislá“, a že nebude loutkou Západu, ale ani Ruska. Z jeho posledních kroků se ale zdá, že je mu přece jen východní pozice bližší. Jeho reálné kroky totiž ukazují, že se zcela záměrně odklání od svých západních spojenců a nadbíhá zájmům Moskvy.  
Miloš Zeman

Zeman se po letech soudních tahanic omluvil Šarapatkovi

Exprezident Miloš Zeman se po letech soudních tahanic konečně omluvil bývalému poradci Zdeňku Šarapatkovi. Podřídil se tak poslednímu rozhodnutí Nejvyššího soudu, u kterého před několika týdny neuspěl s dovoláním. 

Více souvisejících

Miloš Zeman Joe Biden Radek Vondráček (ANO) Americká armáda (U.S. ARMY) Afghanistán

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

Česko - Finsko 1:0 (po sn)

Češi vstoupili do mistrovství světa infarktovým zápasem. Finy porazili až v nájezdech

V zahajovacím duelu mezi Českem a Finskem na Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze to byla bitva až do samotného konce. Ani v základní hrací době, ani v prodloužení nepadl jediný uznaný gól, a tak o vítězi rozhodly až samostatné nájezdy. Ondřej Kaše a kapitán Roman Červenka se blýskli góly, zatímco brankář Lukáš Dostál zůstal na stodesetprocent čistý.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

včera

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

včera

včera

včera

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko poslalo balistické rakety na Charkov. Samo přiznalo požár v další rafinérii

Během noci na pátek se město Charkov na severovýchodě Ukrajiny opět stalo cílem útoku ruské armády, tentokrát s nasazením pravděpodobně balistických střel. Informovala o tom britská stanice BBC s odvoláním na ukrajinské úřady.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy