Zeman napsal izraelskému prezidentovi kvůli sporu s Palestinou

Prezident Miloš Zeman dnes v dopise izraelskému protějšku Reuvenu Rivlinovi oznámil, že Česká republika odpověděla Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) v souvislosti s rozhodováním této instituce o údajných válečných zločinech Izraele vůči Palestincům. ČTK to dnes oznámil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Zeman tak odpověděl na dopis, který od Rivlina v této věci dostal.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Prezident Miloš Zeman
doporučujeme

Česká diplomacie již dříve uvedla, že ICC předala právní názor, ve kterém vyjadřuje pochyby o tom, zda se tento soud může zabývat údajnými válečnými zločiny Izraele vůči Palestincům na jejich území.

Dopis, které ČR poslala ICC, podepsal ministr zahraničí Tomáš Petříček. Česká diplomacie v něm argumentuje, že Palestina není svrchovaným státem, proto ICC nemůže v dané věci rozhodovat. Palestinci se podle Petříčka mohou obrátit na izraelské soudy. Prokurátorka ICC Fatou Bensoudová loni rozhodla, že vyšetřování možných válečných zločinů zahájí, jakmile bude potvrzena příslušná pravomoc soudu.

O vyšetřování údajných izraelských válečných zločinů požádali ICC Palestinci. Soud vyzval své členské státy, aby se vyjádřily k otázce jeho jurisdikce ve sporu.

Zeman Rivlina informuje, že ČR odpověděla na výzvu přípravného senátu. "Česká republika je toho názoru, že členství Palestiny v mezinárodních organizacích, nebo její připojení se k mnohostranným dohodám včetně statutu Mezinárodního trestního soudu, nemůže nahradit chybějící status svrchovaného státu," uvedl Zeman.

Poznamenal, že v tomto česká diplomacie s argumenty Rivlina plně souzní. "Česká republika zároveň respektuje a důvěřuje nezávislosti Mezinárodního trestního soudu a jeho nestrannému rozhodování v souladu s Římským statutem a bude bránit jakékoli možnosti jeho případné politizace," dodal prezident.

Zeman doufá, že ICC rozhodne podle českých argumentů. "V této souvislosti bych rád dodal, že Česká republika požádala jako vůbec první země o udělení statusu amicus curiae (přítel soudu) tak, aby jí bylo v budoucnu umožněno poskytnout svůj detailní právní rozbor k celému případu," dodal. Postoj ČR v této záležitosti označil za svědectví o silném česko-izraelském partnerství.

Podle izraelského výkladu se soud věcí nemůže zabývat, jelikož žadatelem není svrchovaný stát. ICC má řešit případy, jimiž se nechce nebo nemůže zabývat dotyčná země. Návrhy na zahájení řízení může podávat stát, žalobce tribunálu nebo Rada bezpečnosti OSN. Česko ve svém právním stanovisku tento izraelský názor podpořilo, podle izraelských médií podobný krok učinily i Německo, Rakousko, Kanada a Maďarsko.

Proti postoji české diplomacie se postavily české propalestinské organizace, které požádaly ICC, aby k oficiálnímu českému stanovisku nepřihlížel. Česko podle nich není v otázce Izraele a Palestiny nestranné.

Loading...
Vstupte do diskuze (12)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hamáček se pořádně naštval na Čechy: To je nejhlubší dno společnosti

04.04.2020 23:47 Aktualizováno Ministr vnitra a šéf krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) se pořádně naštval. Rozzlobilo ho chování…

Netěsnící respirátory, chybové rychlotesty. Jak je to opravdu s čínskou…

04.04.2020 23:47 Aktualizováno Když byla do České republiky dopravena první část ochranných pomůcek z Číny, náklad na letišti…

Babiš a Havlíček připustili vstup státu do firem v problémech, opozice…

04.04.2020 20:55 Stát by mohl vstoupit do klíčových podniků, pokud by se kvůli ekonomickým dopadům epidemie…

Zeman a jeho poradci podpořili opatření proti koronaviru

04.04.2020 15:48 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman a jeho poradní tým vyslovili podle ministrů vnitra a obrany Jana Hamáčka …

Související:

Právě se děje

Další zprávy