Anketa: Studenti při výuce na dálku podceňují bezpečnost, klesá popularita facebooku

Studenti středních a vysokých škol mají při současné výuce na dálku dobré technologické vybavení a zálohují si elektronické poznámky, ale podceňují bezpečností rizika. Bezpečnostní program pro výuku on-line mají zabezpečený v desetině škol. V chytrých telefonech nemá žádné zabezpečení víc než polovina studentů.

Facebook, autor: William Iven
doporučujeme

Vyplývá to z ankety společností ESET a Seznam.cz, jejíž výsledky ČTK poskytla mediální zástupkyně ESET Tereza Malkusová. Anketa se konala v říjnu a zapojilo se do ní 147 studentů.

Chytrý telefon podle zjištění vlastní 96 procent středoškoláků a vysokoškoláků, notebook 89 procent a stolní počítač 35 procent. Podle ankety není výjimkou, že využívají několik typů zařízení najednou. Možnost zapůjčení počítačů podle zjištění nabídlo studentům ze znevýhodněných rodin asi 14 procent škol. V době první uzávěry škol a dálkové výuky na jaře to bylo 13 procent. Zvýhodněný nákup hardwaru nebo jinou podobnou pomoc umožňuje od jara desetina škol.

Podle autorů ankety studenti středních škol využívali technologie ke studiu již dříve. Většina škol nicméně zatím se studenty neřešila zabezpečení dálkové výuky. Nějaký bezpečnostní program jim zajistila desetina škol, na jaře to bylo sedm procent. Další desetina škol sice o zabezpečení se studenty mluvila, ale nenabídla jim žádné řešení. "Bohužel vidíme velmi vážný trend v podceňování kybernetické bezpečnosti. S výjimkou stolních počítačů vidíme slabý dlouhodobý pokles ve využívání bezpečnostních programů. V případě chytrých telefonů nemá více než polovina žádné zabezpečení," řekl technický ředitel v pražské pobočce firmy ESET Miroslav Dvořák.

Výuka ve středních a vysokých školách se podle zjištění koná nejčastěji přes platformu Microsoft Teams, kterou využívá 77 procent škol. Třetina jich používá Zoom, pětina pak nástroje společnosti Google. Některé školy využívají pro distanční výuku i více těchto programů najednou. Zhruba polovina studentů si dělá jen elektronické poznámky a podle Dvořáka roste počet těch, kteří si je zálohují. Před paměťovými disky preferují cloudová úložiště, řekl. Sešitům zůstává věrných asi 14 procent, loni to byla třetina.

Podle Dvořáka z ankety také vyplynulo, že mezi středoškoláky klesá popularita facebooku. Používá ho 91 procent mladých, což je o dvě procenta méně než loni. "Oproti loňsku kleslo o desetinu sdílení poznámek přes tuto platformu, krom toho polovina z nich posílá poznámky e-mailem, stabilně roste popularita služby Google Disk," řekl. Dále sílí obliba instagramu (91 procent mladých) a rovněž twitteru (37 procent).

Aktuální situace kolem pandemie podle autorů ankety zřejmě také přiměla mladé lidi více sledovat tradiční média. Čtenost online zpravodajských portálů proti loňsku vzrostla asi o pětinu a poprvé od roku 2017 přibylo studentů, kteří sledují zprávy v televizi (aktuálně 16 procent). Většina ale stále čerpá informace hlavně ze sociálních sítí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Studenti vymysleli aplikaci, která doporučí vhodný film i podcast

03.12.2020 09:18 Čtveřice studentů brněnské techniky vymyslela aplikaci, která dokáže třeba podle filmového vkusu…

Praha do konce týdne stanoví postup a metodiku testování učitelů

01.12.2020 18:09 Pražský magistrát do konce týdne stanoví postup a metodiku při dobrovolném testování na nemoc covid…

Střední školy se chystají na návrat studentů, střídavá výuka bude náročná

01.12.2020 16:57 Střední školy se již začaly připravovat na pondělní návrat žáků ke střídavé výuce na dálku a ve…

Přijímačky na čtyřleté SŠ bez jednotných testů, redukce maturity kvůli…

30.11.2020 12:45 Na čtyřleté maturitní obory středních škol nebudou na jaře 2021 povinné jednotné přijímací zkoušky.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama