Covid-19 mezi žáky a učiteli. V Česku je nyní zavřeno asi 20 škol

Kvůli koronaviru je nyní v Česku zavřená zhruba dvacítka mateřských, základních či středních škol. Jde o zařízení, kde se nemoc objevila v pedagogickém sboru a učitelé museli do karantény. Na dalších asi sedmi desítkách škol nemoc covid-19 ovlivnila výuku, v karanténě jsou buď celé třídy, nebo skupiny žáků. Vyplývá to z vyjádření krajských hygienických stanic a radnic.

Covid-19, ilustrační foto

Ministerstvo zdravotnictví ČTK sdělilo, že podle jeho údajů je dotčených 45 školských zařízení a eviduje v nich 83 nakažených, z toho zhruba po dvaceti případech nákazy se objevilo ve Středočeském a Jihomoravském kraji. V Česku je zhruba 12.000 škol.

Koronavirus se objevil v 18 středočeských školách. Dvě už dříve odložily zahájení výuky, ostatní mají v karanténě pouze nejbližší rizikové kontakty, případně kolektivy. V Praze byla podle údajů na webu pražské hygienické stanice k dnešku přijata opatření kvůli nákaze žáků nebo učitelů také v 18 školách i v jednom dětském domově. Zcela uzavřeno bylo dočasně šest pražských škol, v ostatních zařízeních byly uzavřeny jen některé třídy. Všichni žáci se podle hygieniků nakazili mimo školu.

Školy s výskytem koronaviru byly zaznamenány podle hygieniků téměř ve všech pražských obvodech. Kvůli nákaze zahájí školní rok se zpožděním třeba základní škola Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze 13, ZŠ profesora Švejcara v Modřanech či waldorfská ZŠ v Jinonicích. Zavřená je do čtvrtka i mateřská škola K Podjezdu v Praze 4. Mluvčí magistrátu Vít Hofman sdělil ČTK, že v části škol jsou v karanténě jen jednotlivé třídy nebo několik žáků či pedagogů. Například základní škola Antonína Čermáka v Praze 6 dnes oznámila, že žáci druhého stupně se budou učit on-line.

V Plzeňském kraji nový školní rok nezačal na Masarykově gymnáziu v Plzni a v základní škole v Tachovské ulici v Plzni. Tento týden přerušila výuku také Benešova základní škola v plzeňské části Doudlevce. Kvůli karanténě zaměstnanců je uzavřena i mateřská škola Gagarinova v Přešticích a přeštická základní umělecká škola. Školní rok nezačal ani ve školce v Čížkově na Plzeňsku.

V Moravskoslezském kraji koronavirus ovlivňuje výuku na třech školách. Zcela uzavřena musela být od pondělí Základní škola Aleše Hrdličky v městské části Poruba, kde měla pozitivní test vychovatelka družiny. Nově koronavirus ovlivnil i výuku na ostravském Matičním gymnáziu. S problémy se potýká také 8. ZŠ ve Frýdku-Místku, v karanténě jsou tři třídy a několik pedagogů.

V Jihomoravském kraji dnes otevřely hodonínské ZŠ Očovská a ZŠ U Červených domků, které dosud nezahájily školní rok kvůli karanténě učitelů. Kvůli onemocnění a karanténě pedagogů je do pátku zavřená Střední zdravotnická škola a vyšší odborná škola Znojmo, od pondělí je ze stejného důvodu zavřená MŠ a ZŠ Školní Kyjov.

V Olomouckém kraji odložila začátek roku škola v Horní Moštěnici na Přerovsku. Otevřít by se měla ve středu. Podle hygieniků další případ v kraji zaznamenán nebyl. V Královéhradeckém kraji se omezení týkají sedmi škol. Uzavřena je mateřská škola v Lánově na Trutnovsku, v dalších je v karanténě jedna třída. Minimálně jeden případ koronaviru se objevil na 11 školách v Libereckém kraji. Jde o tři střední a osm základních škol. Omezení a karanténa se ale na postižených školách většinou týká jen jedné třídy. Zcela zavřená je od začátku září pouze Základní škola ve Frýdlantu, která má tři pracoviště. Provoz na dvou z nich se obnoví ve středu úplně a na třetím alespoň pro první stupeň.

V Ústeckém kraji je kvůli nákaze koronavirem na Děčínsku zavřená mateřská škola Klostermannova. Kvůli nemoci jde na Děčínsku do karantény také jedna třída základní školy a jedna třída gymnázia na Litoměřicku.

Na Vysočině se nákaza vyskytla v Třebíči na dvou gymnáziích, dvou základních školách a jedné škole mateřské. Je také na Střední uměleckoprůmyslové škole Jihlava-Helenína a v základní škole v Novém Rychnově na Pelhřimovsku. V některých školách je v karanténě celá třída, jinde jen jednotlivci.

Karlovarská hygiena eviduje k dnešku potvrzené případy v pěti školách. Jde o dvě střední, jednu základní, jednu mateřskou školu, dům dětí a mládeže a školní jídelnu. Protiepidemická opatření zatím omezila provoz šesti středních škol zřizovaných Pardubickým krajem. V karanténě jsou celé třídy nebo skupiny studentů. Krajská hygienická stanice ve Zlínském kraji evidovala k pondělku deset škol s omezeným provozem, šlo o dvě mateřské, pět základních a tři střední školy.

Odbory požadují, aby jednou z priorit programového prohlášení vlády bylo…

23.10.2021 18:20 Školské odbory požadují, aby jednou z priorit programového prohlášení nově vznikající vlády koalic…

Zástupci škol nemají problém s respirátory pro neočkované učitele ani s…

21.10.2021 19:31 Zástupci školských asociací nemají výhrady proti tomu, aby neočkovaní učitelé nosili ve výuce…

Do některých škol se vrátí testování. Neočkovaní učitelé musí povinně…

21.10.2021 18:00 Aktualizováno Neočkovaní učitelé budou muset ve výuce nosit respirátory. Pro žáky tato povinnost platit nebude. V…

Zástupci škol jsou proti rouškám ve výuce, větší smysl vidí v testování

21.10.2021 12:24 Zástupci školských asociací nesouhlasí s návrhem ministerstva zdravotnictví, aby děti starší 12 let…

Praha chce dát školákům kvůli covidu mimořádné volno

20.10.2021 18:28 Vedení Prahy vyzvalo radnice a základní školy, aby daly dětem příští týden v pondělí a úterý…

Kuba doporučuje jihočeským školám, aby prodloužily podzimní prázdniny

20.10.2021 14:28 Jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) doporučuje školám v regionu, aby podzimní prázdniny v příštím…

Podmínky pro návrat do škol byly v souladu se zákonem, plyne z rozhodnutí…

20.10.2021 14:24 Podmínky, které ministerstvo zdravotnictví stanovilo před návratem dětí do škol po letních…

Ministerstvo navrhne, aby lokálně nosily děti nad 12 let roušku i ve výuce

20.10.2021 12:22 Aktualizováno Ministerstvo zdravotnictví navrhne, aby v krajích, kde je epidemie covidu-19 nejhorší, nosily děti…

Plaga odmítá návrh resortu zdravotnictví na nošení roušek při výuce

19.10.2021 19:30 Ministr školství Robert Plaga (za ANO) zásadně odmítá návrh ministerstva zdravotnictví na nošení…

EDUin představil body, které ve školství čekají na novou vládu

19.10.2021 15:24 Nově vznikající vláda by se ve svých prioritách pro školství měla zaměřila na redukci množství…

Související:

Právě se děje

reklama