Firma lidí z UK si vzala z darů na akce školy 5 milionů, tvrdí server

Asi pět milionů korun z darů na akce Univerzity Karlovy (UK) si nechala na svůj účet poslat soukromá firma bývalých pracovníků školy. Vyplývá to ze zjištění UK, materiály Fakulta sociálních věd UK předala policii, uvedl dnes server Aktuálně.cz.

Firma pracovníků školy Středisko bezpečnostní politiky, která loni po vypuknutí aféry kolem financování akcí změnila jméno na Multilateral Consulting & Analysis, dostala podle serveru třeba statisíce korun od čínské ambasády na pořádání konferencí Česko-čínského centra UK.

Univerzita již centrum zrušila a tři pracovníci UK kvůli aféře rezignovali na své posty. Podle serveru ale popírají, že by univerzitu poškodili.

Vedení univerzity podle dřívějších informací spolupracuje kvůli financování akcí školy přes zmíněnou firmu s policií, která případ vyšetřuje pro podezření ze spáchání podvodu. Firma Multilateral Consulting & Analysis odmítla podle serveru univerzitě poskytnout informace o svých finančních operacích. UK proto oslovila 21 firem sponzorujících akce školy, zda nějaké peníze na akce darovaly a na jaký účet dary posílaly. Podle informací od firem tak bylo posláno na účet Multilateral Consulting & Analysis místo na účet UK asi pět milionů. Některé dotázané společnosti ale odmítly odpovědět, píše server.

"Je to odhadovaná částka. Vedení senátu i fakulty předalo všechny informace, které jsme byli schopni shromáždit, policii. Očekáváme, že prověřování přinese zpřesnění údajů," sdělil Aktuálně.cz předseda akademického senátu Fakulty sociálních věd a novinář České televize Václav Moravec. Společník Multilateral Consulting & Analysis a bývalý tajemník Česko-čínského centra UK Miloš Balabán ani další společníci firmy a bývalí pracovníci UK Libor Stejskal a Mirka Kortusová se k tomu nevyjádřili. Jejich mediální zástupce Michal Donath ale popřel, že by školu poškodili. "FSV žádná taková škoda nevznikla a ani vzniknout nemohla," sdělil serveru.

Balabán loni lhal o financování konferencí pořádaných Česko-čínským centrem. Tvrdil, že naprostou většinu nákladů platilo samo centrum, ale konference podle Balabánova kolegy Stejskala platila čínská ambasáda. Velvyslanectví Číny peníze posílalo podle Aktuálně.cz právě soukromé firmě Balabána a jeho kolegů. Audit, který později provedla UK, ale nezjistil, kde peníze od Číňanů skončily. Rektor školy Tomáš Zima letos v lednu řekl médiím pouze to, že podle auditu univerzita žádné peníze z Číny nepřijala a nebyla nalezena žádná smlouva s Balabánovou firmou.

Balabán podle Aktuálně.cz vedení Fakulty sociálních věd už dříve řekl, že jen na bezpečnostní konference konané na fakultě vybral přes svou firmu v letech 2015 až 2019 na 3,3 milionu. Peníze mu převedly třeba zbrojařské firmy Czechoslovak Group, Omnipol a Česká zbrojovka, dále ČEZ a čínská firma Huawei. Bývalí pracovníci školy, kteří ve firmě Multilateral Consulting & Analysis působí, také podle serveru uvedli, že si ze sponzorských darů na akce školy vypláceli odměny.

Související

Vít Rakušan

Rakušan řekl, kdy by policie mohla zveřejnit další informace o střelbě na FF UK

Policie by během května mohla zveřejnit další informace k tragické prosincové střelbě v hlavní budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, kterou nepřežilo čtrnáct lidí. V nedělním vydání diskuzního pořadu Za pět minut dvanáct to na televizi Nova řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Veřejnost například stále nezná motiv útočníka. 

Více souvisejících

Univerzita Karlova peníze Čína Policie ČR

Aktuálně se děje

před 24 minutami

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 58 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

EuroZprávy.cz pořádají podcast na téma války na Ukrajině a obranyschopnosti České republiky

Už dnes, v pátek 26. dubna, pořádá server EuroZprávy.cz podcast s europoslancem za KDU-ČSL Tomášem Zdechovským. Ve 14:30 na facebookovém profilu serveru EuroZprávy.cz odstartuje debata zaměřená na téma války na Ukrajině a obranyschopnosti České republiky.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy