Školáci si budou roušky sundavat a zase nasazovat. Prymula v tom vidí riziko

Pomalu a jistě se blíží začátek školního roku a s tím vyvstává i otázka, v jakém režimu budou vzdělávací zařízení fungovat v době koronavirové. Někdejší náměstek ministra zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula například v této souvislosti varoval před častým sundaváním a nasazováním roušek ze strany žáků. Z hlediska ochrany před šířením nákazy by mu přišlo smysluplnější, kdyby měli zakrytá ústa i nos po celý den.

V souladu s nově publikovaným manuálem resortu školství by měli žáci a studenti nosit roušky ve společných prostorách školy, tedy na chodbách, toaletách či v jídelně. Ve třídách či družinách by ale byli této povinnosti zproštěni.

S výjimkou se počítá pouze u dětí ve speciálních a mateřských školách, kde slovy ministra školství Roberta Plagy (ANO) nebude platit povinnost mít zakrytá ústa a nos. Jinak tomu nebylo v případě těchto školských zařízení ani na jaře, kdy se Česko potýkalo s první vlnou epidemie koronaviru. 

Klasický den žáka na běžné základní škole, kde má například pět vyučovacích hodin, chodí na oběd nebo do družiny, ale v podstatě znamená, že si bude minimálně desetkrát sundavat a nasazovat roušku. 

Vyjde-li školák z domu, neplatí pro něj povinnost nosit roušku. I tak by jí ale měl mít po ruce, jelikož v případě cesty MHD si jí bude muset nasadit. Po opuštění veřejného dopravního prostředku si jí ale opět může sundat. Jakmile vstoupí do školy, znovu si jí nasadí, aby jí pak následně ve třídě odložil. Jakýkoliv pohyb na chodbě, včetně případného přesunu do jiné učebny či návštěvy toalety, bude ale znamenat povinnost mít roušku či jinak zakrytá ústa a nos. 

Výjimkou nebude ani cesta do školní jídelny, kdy se žák "zbaví" roušky až během konzumace jídla, aby si jí pak znovu nasadil, a přesunul se do družiny, kde už nebude potřebná, jelikož půjde o tzv. homogenní skupinu. Následný odchod z družiny a ze školy ale bude opět znamenat povinnost žáka nasadit si roušku. To samé bude platit i v MHD. Teprve až doma se žák zbaví této povinnosti.

Měli by mít žáci po celou dobu na sobě roušku? 

Přestože by mělo být v souladu s manuálem více roušek, časté manipulování s nimi je rizikové a odborníci apelují, že může být i kontraproduktivní, jelikož přispěje k šíření nákazy. 

"Takhle nastavené je to samozřejmě komplikované. Pokud by virus ulpíval na povrchu a kdyby se nedezinfikovaly roušky mezi použitím, bylo by to rizikové. Já jsem neměl nic proti tomu, aby byly roušky ve školách po celou dobu,“ vysvětlil epidemiolog Roman Prymula pro stanici CNN Prima NEWS. 

Šéfové resortů školství a zdravotnictví Robert Plaga a Adam Vojtěch avizovali, že ve školách budou obecně platit přísná hygienická opatření. "Zdůrazňujeme větrání prostorů. Pravidelné větrání tříd je zásadní pro prevenci šíření dané choroby,“ sdělil ministr

Související

Více souvisejících

Školství Roman Prymula (epidemiolog) Robert Plaga Adam Vojtěch (ANO) děti Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 33 minutami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Důchody v květnu 2025 s jednou drobnou změnou. Peníze vám mohou přijít v jiném termínu

Každoročně státní svátky posouvají výplatní termíny důchodů. Letos poprvé se tak stane v květnu, v jehož úvodu jsou rovnou dva svátky. Kvůli jednomu z nich přijdou některým důchodcům peníze s jednodenním předstihem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy