Petici proti otevření škol podepsalo přes 80 000 lidí. Organizátoři ji odeslali úřadům

Více než 80.000 lidí podepsalo petici, kterou žádají ministra školství Roberta Plagu (ANO), aby školy zůstaly uzavřeny do konce školního roku. Podle předsedy spolku Fórum rodičů Petra Chaluše byla dnes petice odeslána na ministerstvo školství a další místa.

Přidejte svůj názor 45 komentářů

Penál
doporučujeme

Signatáři se obávají toho, že by otevření škol zrychlilo šíření koronavirové nákazy. Také se jim nelíbí to, že by děti při vyučování možná nosily roušky. Podle dřívějších informací se s otevřením škol počítá po polovině května.

"Petice za uzavření škol do konce školního roku byla dnes odeslána s více než 80.000 podpisy občanů na ministerstvo školství, ministerstvo zdravotnictví, Centrální řídící tým COVID-19, Ústřední krizový štáb, petiční výbory Sněmovny a Senátu," uvedl Chaluš. Dodal, že Fórum rodičů, které petici podpořilo, bude s jejími autory nadále reagovat na odpovědi úřadů a vyjadřovat se ke změnám plánů na otevření škol.

Chaluš už dříve uvedl, že řada rodičů považuje nošení roušek ve školách, o kterém se zmiňovali jak Plaga, tak i náměstek ministerstva zdravotnictví Roman Prymula, za nezdravé. Roušky, stejně jako povinné dodržování rozestupů, by podle nich neměly na učení dětí dobrý vliv. Na to, že jsou úvahy o rouškách ve školách problematické, upozornil tento týden také spolek Učitelská platforma.

Signatáři petice se obávají i toho, že pobyt v uzavřených prostorách podpoří přenos nákazy a ohrozí zdraví učitelů i starších členů rodin. Podle nich je také nemožné, aby zmíněná pravidla dodržovaly děti v mateřských školách. Upozornili na to, že není jasné, jak by bylo řešeno například společné stravování.

Signatáři petice tedy navrhují, aby výuka na dálku pokračovala až do letních prázdnin. Podle nich se většina učitelů s on-line výukou už seznámila a změna jim umožní si učivo i vhodně naplánovat. Podobně se tento týden vyjádřila i předsedkyně Učitelské platformy Petra Mazancová a dříve i předseda Asociace ředitelů základních škol Michal Černý.

S peticí nesouhlasí předseda pražské pobočky Asociace speciálních pedagogů Jiří Pilař. Pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami je podle něj výuka přes internet problematická. Míní, že by bylo dobře, aby se děti do škol vrátily co nejdříve.

Loading...
Vstupte do diskuze (45)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na internetu kolují falešné maturitní testy, MŠMT podá trestní oznámení

29.05.2020 14:16 Ministerstvo školství podá trestní oznámení kvůli prodeji údajně ověřených testů státních maturit,…

Covid-19 v brněnské školce. Dítě mělo pozitivní test, celá třída jde do…

29.05.2020 13:52 Pozitivně testováno na covid-19 bylo jedno dítě z Mateřské školy Duha v městské části Brno-Bystrc.…

Do skupin na ZŠ se mohou přidat další děti, žáci mohou mimo školu

27.05.2020 20:25 Do skupin dětí, které se v pondělí vrátily na první stupeň základních škol, se můžou připojit další…

MŠMT stále počítá se slíbeným růstem platů učitelů v příštím roce

27.05.2020 17:03 Ministerstvo školství stále počítá s růstem platů učitelů v příštím roce o devět procent, jak se na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy