Plaga: Když se školy neotevřou do června, maturity by být neměly

Maturitní a závěrečné zkoušky by měly být podle návrhu ministerstva školství nejdřív 21 dnů po znovuotevření škol, nebo by je mohly nahradit výsledky studentů z posledních tří vysvědčení střední školy. Rozhodující by mělo být datum 1. června. Pokud by se středoškoláci do škol vrátili později, zkoušky by už dělat neměli. Kdyby se školy otevřely dříve, nemuseli by maturanti letos psát slohy z češtiny a cizích jazyků. Testy by mohly vyhodnocovat samotné školy podle podkladů Cermatu, který je připravuje. Novinářům to dnes řekl ministr školství Robert Plaga (ANO).

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Robert Plaga
doporučujeme

Změny v maturitách, které ministerstvo připravilo kvůli situaci kolem koronaviru, dnes Plaga předloží vládě. Pokud je kabinet schválí, mohli by se poslanci zabývat novelou zákona v úterý na mimořádné schůzi v legislativní nouzi. Změny by měly platit jen pro letošní rok.

Ministerstvo podle Plagy předpokládá, že by se žáci mohli do škol vrátit v druhé polovině května. Přesný termín maturit chce ministr vyhlásit až po otevření škol. Podle Plagy by se tak středoškoláci měli mít možnost na zkoušky potom ještě připravit.

Klíčové podle něj bude datum 1. června. Pokud se školy otevřou do něj, budou maturity bez slohů, ale jinak podobně jako každý rok. Kdyby se otevřely později, mělo by být maturitní vysvědčení vystaveno na základě studijních výsledků s posledních tří vysvědčení, řekl Plaga. Pokud žák v posledním ročníku v pololetí neprospěl, školy by mu dle návrhu ministerstva měla umožnit komisiální přezkoušení, aby mohl maturitní vysvědčení získat také.

Školy jsou uzavřeny od 11. března do odvolání. Státní maturity se dle původního plánu měly konat v dubnu a na začátku května. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v neděli uvedl, že uzavření škol se by mělo rušit jako jedno z posledních opatření, a to zřejmě na přelomu května a června.

K maturitám se podle statistik Cermatu přihlásilo 79.972 středoškoláků. Státní maturita se původně měla konat v dubnu a na začátku května.

Termíny závěrečných zkoušek učňů, které se obvykle konají v červnu, by se podle návrhu ministerstva školství mohly upravit podobně jako u maturit. Stejné by u nich mohlo být i náhradní řešení při otevření škol po 1. červnu. Loni šlo k těmto zkouškám zhruba 27.500 učňů.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Začínají zápisy do prvních tříd, letos bez přítomnosti dětí

01.04.2020 04:33 Na základních školách dnes začínají zápisy dětí do prvních tříd. Letos by se podle odhadů…

Přijímací zkoušky na VŠ by mohly být 15 dnů po otevření škol

30.03.2020 15:42 Přijímací zkoušky na vysoké školy by se mohly konat prezenčně nejdříve 15 dnů po znovuotevření škol…

Školy učí žáky přes internet. Koronavirus navždy změní školství v Česku

28.03.2020 11:57 Současná situace, kdy jsou kvůli opatřením proti koronaviru zavřené školy a výuka se vede na dálku,…

Maturity a přijímací zkoušky na SŠ by mohly být v červnu. Zeman stvrdil…

26.03.2020 16:08 Přijímací zkoušky na střední školy se uskuteční nejdříve 14 dnů po znovuotevření škol, které byly…

Související:

Právě se děje

Další zprávy