Povinná maturita z matematiky? Expert důrazně promluvil

Už za dva roky by měli všichni studenti gymnázií a lyceí povinně maturovat z matematiky. Ministr školství Robert Plaga to chce ale změnit. Sněmovně navrhne, aby si studenti dál mohli volit, jestli chtějí maturovat z matematiky nebo z cizího jazyka.

Školství, ilustrační foto
doporučujeme

Ke kritikům takového modelu patří i odborník na testování vědomostí studentů a spoluzakladatel projektu Kalibro Oldřich Botlík, který se v rozhovoru pro irozhlas.cz vyjádřil: „Určitě by neměla být povinná maturita z matematiky. Dokonce si myslím, že by neměla být povinná ani maturita z češtiny."

Maturanti z matematiky mají podle Botlíka velké potíže s řešením slovních úloh, protože nedokáží sestavit rovnice. „Velkou část maturitní zkoušky z matematiky by v současnosti složil smartphone. Postrádá to celé smysl. Když někdo neumí rovnici sestavit, tak proč by ji uměl řešit?“ řekl v rozhovoru.

Botlík vidí problém v tom, jakým způsobem je matematika nastavená. Podoba matematiky se vytváří pro učitele, nikoliv pro žáky. „Sestavování rámcových vzdělávacích programů je rvačka o pracovní příležitosti,“ vysvětluje..

Zkouška z matematiky tak podle něj bude stále rychleji ztrácet význam, podobně jako ztrácejí význam diplomy z vysoké školy.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Akademie věd chystá nový vzdělávací web pro seniory, zaměří se na dějiny…

19.09.2020 14:24 Nový vzdělávací webový portál pro seniory začnou na konci roku připravovat vědci Masarykova ústavu…

V Praze se zavírají školy, bude se učit distančně. Hřib se musel opravit

18.09.2020 22:22 Aktualizováno Na vysokých školách v Praze bude příští týden zavedena distanční výuka. Praha bude mít na mapě…

VŠ jsou připraveny na on-line výuku, vývoj je moc nepřekvapil

18.09.2020 17:48 Pražské vysoké školy jsou většinou připraveny na on-line výuku, která má v Praze platit od pondělí…

Zavírám střední školy, vlastně ne. Hřib by měl příště jednat uvážlivěji a…

18.09.2020 17:05 Neskrývá své rozhořčení. Ředitele Masarykovy střední školy chemické v pražské Křemencově ulici…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama