Podmínky pro návrat do škol byly v souladu se zákonem, plyne z rozhodnutí NSS

Podmínky, které ministerstvo zdravotnictví stanovilo před návratem dětí do škol po letních prázdninách, neodporovaly zákonu. Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl návrh na zrušení opatření, podaný jménem školou povinné dívky ze Zlína.

Ministerstvo podle návrhu fakticky vytvořilo bludný kruh omezení a zákazů, z něhož nabízí únik jen očkování. Šlo tak prý v podstatě o vynucování očkování. Zamítavé rozhodnutí NSS je dostupné na úřední desce.

"NSS neshledal tyto námitky důvodnými, neboť se míjí s obsahem, smyslem a cílem mimořádného opatření. Navrhovatelka se zjevně snaží brojit proti očkování jako takovému. V napadeném mimořádném opatření však NSS ani při veškeré snaze nedokáže shledat náznak nátlaku na to, aby se navrhovatelka podrobila očkování," konstatoval soud.

Ministerstvo koncem srpna stanovilo, že se žáci na začátku školního roku musejí třikrát preventivně otestovat na koronavirus, konkrétně 1., 6. a 9. září, a to buď přímo ve škole nebo v jiném zařízení. Povinnost nedopadala na očkované školáky ani na děti, které prodělaly laboratorně potvrzený covid-19. Kdo se testování nepodrobil, měl ve škole nosit ochranu dýchacích cest.

"Mimořádné opatření nabízí dostatečně širokou paletu možností pro to, aby děti a žáci mohli zahájit prezenční výuku za pokud možno bezinfekčních podmínek," stojí v rozhodnutí NSS.

Řadu námitek obsažených v návrhu označil soud za spekulativní. "Zcela nepodložená a spekulativní až konspirativní jsou pak tvrzení navrhovatelky o tom, že cílem mimořádného opatření je snaha o ekonomické zvýhodnění nijak nekonkretizovaných společností," rozhodli soudci. Nepřesvědčila je ani námitka, že očkování neposkytuje stoprocentní ochranu. Podle soudu není účinnost žádných opatření proti covidu-19 absolutní, přičemž očkování je jednou z možností, jak významně snížit riziko nákazy a přenosu infekce.

"Na takovém postupu NSS neshledává nic závadného a konstatuje, že navrhovatelka jej svými značně tendenčními a spíše politickými námitkami relevantním způsobem nezpochybnila," rozhodli soudci.

Související

Václav Klaus

Klaus definitivně bez pokuty za projev bez roušky. NSS potvrdil její zrušení

Nejvyšší správní soud (NSS) potvrdil zrušení pokuty pro bývalého prezidenta Václava Klause za projev bez roušky v době pandemie covidu-19, zamítl kasační stížnost ministerstva zdravotnictví proti zrušujícímu rozsudku pražského městského soudu. Ministerstvo také musí Klausovi zaplatit náhradu nákladů řízení o kasační stížnosti, jde zhruba o 4100 korun. ČTK to zjistila z úřední desky NSS. Bývalý prezident dnes v reakci na rozhodnutí NSS pro ČTK uvedl, že vyhrál rozum nad snahou státu diktovat lidské životy.

Více souvisejících

Nejvyšší správní soud Školství

Aktuálně se děje

včera

Film Rivalové

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

včera

Harvey Weinstein

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

Mrtvá těla se svázanýma rukama? Bují podezření na válečné zločiny Izraele v Pásmu Gazy

Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) vyzval v úterý k mezinárodnímu vyšetření zpráv o masových hrobech v nemocnicích v Pásmu Gazy, které byly zničeny při obléhání izraelské armády. Podle OHCHR mohlo totiž dojít k páchání válečných zločinů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy