Povinná maturita z matematiky bude odložena, nebo zrušena. Novela je před schválením

Povinná maturita z matematiky bude buď odložena o dva roky do roku 2023, anebo zrušena, jak to chce ministr školství Robert Plaga (ANO). Jednu z těchto změn má přinést novela školského zákona, kterou dnes Sněmovna poslala do závěrečného kola schvalování. Spor rozhodne pravděpodobně do konce března.

Přidejte svůj názor 19 komentářů

Robert Plaga
doporučujeme

Plaga novinářům řekl, že debata ve Sněmovně není racionální a nemůže kvůli tomu vyloučit ani to, že oba návrhy "spadnou pod stůl" a matematika bude povinná od příštího roku.

Zrušení povinné maturity z matematiky, jak to Plaga prosadil ve vládě, podpořili opoziční Piráti spolu s ODS a KDU-ČSL. Argumentovali v souladu s ministrem tím, že výuka matematiky neodpovídá tomu, aby maturitu z tohoto předmětu zvládli zejména studenti středních odborných škol.

"Na řadě středních škol není schopna třetina žáků udělat maturitu, kterou si dobrovolně vyberou. A tu si dobrovolně vyberou proto, že jejich šance uspět v cizím jazyku je ještě mnohonásobně nižší. To je realita," uvedl předseda ODS a bývalý rektor brněnské Masarykovy univerzity Petr Fiala.

Dvouletý odklad prosazovala někdejší ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) spolu s bývalými rektory technických univerzit Karlem Raisem a Ivo Vondrákem (oba za ANO). Podpořil to většinově i sněmovní školský výbor. Podle Valachové "odklad není na to, že vyřešíme všechny boly školského systému". Má dát ale ministerstvu limit na dokončení revize vzdělávacích programů. "Už měli k dispozici dost velkou časovou taxu na to, aby nějaké změny uskutečnili," přidal se Rais.

Studenti některých oborů by podle platného zákona měli povinně skládat maturitu z matematiky poprvé v roce 2021. Plaga dnes odmítl studentům zaručit, že odklad je jistý. "Nemohu ručit za poslance. Debata častokrát není racionální, nemyslím si, že jsou jen varianty vládní návrh, nebo dvouletý odklad. Stále je ve hře shození vládního návrhu, nedokážu to predikovat," uvedl. O podpoře vládní verze chce s poslanci intenzivně jednat.

Vládní návrh počítá s tím, že studenti by si mohli vedle povinné češtiny nadále vybrat mezi státní maturitou z matematiky, nebo z cizího jazyka. Státní zkouška by se navíc měla omezit jen na didaktické testy. Ústní a písemné maturity z jazyků by se měly přesunout zpět do škol. "K předložení mě vedly racionální argumenty, já si za tím stále stojím," řekl Plaga.

Matematiku si loni na jaře vybrala zhruba pětina maturantů, ale 15,5 procenta z nich neuspělo.

Piráti v rámci novely navrhli uznat středoškolské vzdělání bez maturity studentům, kteří by školu dokončili. Podle Raise by takoví lidé mohli ve zkrácené dvouleté době absolvovat učňovský obor. Rais navíc navrhoval uznat certifikáty jazykových škol jako maturitní zkoušku.

Věra Kovářová (STAN) doporučila posílit finanční, informační a digitální gramotnost. František Vácha (TOP 09) by chtěl rozvolnit termín zápisu do mateřských škol. Marcela Melková (ANO) požadovala umožnit školám upravit omezení nebo úplný zákaz používání mobilních telefonů nebo jiných elektronických zařízení.

Loading...
Vstupte do diskuze (19)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Učitelé by nyní při výuce na dálku neměli známkovat, doporučuje…

04.04.2020 08:10 Učitelé by v současnosti při online výuce neměli využívat hodnocení jako formu nátlaku. Místo…

Žáci budou zavěšeni ke stropu? Češi se vysmívají návrhu Babiše

03.04.2020 14:35 Krizový štáb by měl podle neziskové společnosti EDUin více komunikovat s ministrem školství…

Metrové rozestupy a rozfázování výuky jsou neproveditelné, řekl ministr

03.04.2020 03:52 Metrové rozestupy mezi žáky či rozfázování začátku vyučovacích hodin jsou na českých školách…

Metrové rozestupy mezi dětmi? Šéf školské asociace si to neumí představit

02.04.2020 17:08 Předseda Asociace ředitelů základních škol Michal Černý si neumí představit, jak by školy měly po…

Související:

Právě se děje

Další zprávy