Povinnou maturitu z matematiky nechceme. K protestu se už přihlásilo 12 tisíc lidí

Zhruba 12.000 lidí se dosud na facebooku přihlásilo k plánovanému protestu středoškoláků proti zavedení povinné maturity z matematiky, která se má konat 4. října v centru Prahy. Zástupci České středoškolské unie (ČSU) dnes na akci pozvali také ministra školství Roberta Plagu (ANO), který již dříve avizoval, že se bude snažit o zrušení povinné zkoušky z matematiky.

Přidejte svůj názor 15 komentářů

Robert Plaga
doporučujeme

"Na facebooku je vidět, že je o tu protestní akci (proti povinné maturitě z matematiky) zájem. Pana ministra jsme pozvali, aby se protestu zúčastnil a měl úvodní slovo na Kampě. Bereme ho jako našeho partnera," uvedl předseda ČSU Viktor René Schilke po dnešním jednání s ministrem školství Robertem Plagou (ANO).

Ministr po jednání novinářům řekl, že akci vnímá jako možnost společně se pobavit o vzdělávací politice v ČR. Podle tiskové mluvčí ministerstva Anety Lednové svou účast zváží podle časových možností.

O protest, který středoškoláci chystají na 4. října, podle Schilkeho projevilo od začátku září na facebooku zájem kolem 12.000 lidí. Přibližně 1000 lidí pak podepsalo petici, která politiky vyzývá ke zrušení povinné závěrečné zkoušky z tohoto předmětu, dodal.

Povinná maturita z matematiky má podle současného zákona začít fungovat nejpozději od roku 2022 na většině maturitních oborů s výjimkou zdravotních, sociálních a uměleckých. Plaga ale v srpnu uvedl, že bude usilovat o její zrušení. Podle něj je potřeba nejdřív zlepšit výuku matematiky tak, aby jí žáci lépe rozuměli.

Česká středoškolská unie patří dlouhodobě k odpůrcům povinné maturity z matematiky. Rozhodnutí ministra uvítala s tím, že ve svém úsilí o zrušení maturity bude pokračovat, dokud nebude schváleno. Středoškoláci i proto na začátku září zahájili kampaň Hlásíme se o slovo!, jejíž součástí má být i plánovaná demonstrace.

Podle středoškoláků povinná maturita z matematiky může ještě zhoršit už tak špatný vztah žáků k předmětu. Středoškoláci poukazují také na to, že na středních odborných školách vede maturita z matematiky ke snižování hodin odborných předmětů, že povinná zkouška povede k větší neúspěšnosti u maturit a že ne každý bude v budoucnu matematiku potřebovat. Cílem politiků by podle nich měla být hlavně snaha o zkvalitnění a zatraktivnění výuky.

Loading...
Vstupte do diskuze (15)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Povinná maturita z matematiky? Expert důrazně promluvil

17.09.2019 13:48 Aktualizováno Už za dva roky by měli všichni studenti gymnázií a lyceí povinně maturovat z matematiky. Ministr…

Odbory a podnikatelé podpořili státní rozpočet, učitelům by přidali víc

16.09.2019 14:03 Odbory a zaměstnavatelé podpořili dnes návrh státního rozpočtu na příští rok. Nesouhlasí ale s…

Kauza plzeňských práv je tatam. Prestiž školy roste, studenti se jen hrnou

16.09.2019 12:49 Fakulta právnická Západočeské univerzity (ZČU), kde před deseti lety vypukl skandál kvůli tzv.…

Platy učitelů? Bitva nekončí, odbory přišly s rázným požadavkem

16.09.2019 09:51 Pro odbory je podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama