Povinnou maturitu z matematiky nechceme. K protestu se už přihlásilo 12 tisíc lidí

Zhruba 12.000 lidí se dosud na facebooku přihlásilo k plánovanému protestu středoškoláků proti zavedení povinné maturity z matematiky, která se má konat 4. října v centru Prahy. Zástupci České středoškolské unie (ČSU) dnes na akci pozvali také ministra školství Roberta Plagu (ANO), který již dříve avizoval, že se bude snažit o zrušení povinné zkoušky z matematiky.

Přidejte svůj názor 15 komentářů

Robert Plaga
doporučujeme

"Na facebooku je vidět, že je o tu protestní akci (proti povinné maturitě z matematiky) zájem. Pana ministra jsme pozvali, aby se protestu zúčastnil a měl úvodní slovo na Kampě. Bereme ho jako našeho partnera," uvedl předseda ČSU Viktor René Schilke po dnešním jednání s ministrem školství Robertem Plagou (ANO).

Ministr po jednání novinářům řekl, že akci vnímá jako možnost společně se pobavit o vzdělávací politice v ČR. Podle tiskové mluvčí ministerstva Anety Lednové svou účast zváží podle časových možností.

O protest, který středoškoláci chystají na 4. října, podle Schilkeho projevilo od začátku září na facebooku zájem kolem 12.000 lidí. Přibližně 1000 lidí pak podepsalo petici, která politiky vyzývá ke zrušení povinné závěrečné zkoušky z tohoto předmětu, dodal.

Povinná maturita z matematiky má podle současného zákona začít fungovat nejpozději od roku 2022 na většině maturitních oborů s výjimkou zdravotních, sociálních a uměleckých. Plaga ale v srpnu uvedl, že bude usilovat o její zrušení. Podle něj je potřeba nejdřív zlepšit výuku matematiky tak, aby jí žáci lépe rozuměli.

Česká středoškolská unie patří dlouhodobě k odpůrcům povinné maturity z matematiky. Rozhodnutí ministra uvítala s tím, že ve svém úsilí o zrušení maturity bude pokračovat, dokud nebude schváleno. Středoškoláci i proto na začátku září zahájili kampaň Hlásíme se o slovo!, jejíž součástí má být i plánovaná demonstrace.

Podle středoškoláků povinná maturita z matematiky může ještě zhoršit už tak špatný vztah žáků k předmětu. Středoškoláci poukazují také na to, že na středních odborných školách vede maturita z matematiky ke snižování hodin odborných předmětů, že povinná zkouška povede k větší neúspěšnosti u maturit a že ne každý bude v budoucnu matematiku potřebovat. Cílem politiků by podle nich měla být hlavně snaha o zkvalitnění a zatraktivnění výuky.

Loading...
Vstupte do diskuze (15)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co se stalo s penězi od Číňanů? Karlova univerzita si láme hlavu

24.01.2020 16:02 Aktualizováno Sporné financování česko-čínských konferencí, které se v minulých letech konaly na Univerzitě…

Platy učitelů: O kolik si polepšili?

22.01.2020 11:27 Nejméně o 1500 korun měsíčně mají letos vyšší plat zaměstnanci ve veřejné sféře. Patří mezi ně…

Zmatky v maturitách: Nikdo neví, jak mají skutečně vypadat

21.01.2020 17:42 Mezi učiteli není shoda na tom, jak by měla vypadat státní maturita. Podle některých by například…

Integrace Romů vázne. Řada se jich učí dle osnov pro mentálně postižené

16.01.2020 16:15 Romové se v základních školách učí stále často podle vzdělávacích plánů pro lehce mentálně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama