Rektoři se letos 28. října nesejdou na Hradčanském náměstí

Rektorky a rektoři vysokých škol se letos kvůli epidemii koronaviru nesejdou 28. října k uctění státního svátku na Hradčanském náměstí u sochy prvního československého prezidenta Tomáše Garriqua Masaryka, jak to dělali v uplynulých letech. Vznik Československa si většina z nich připomene sama položením kytice k soše Masaryka ve městě, kde sídlí jejich vysoká škola.

Pražský Hrad
doporučujeme

V tiskové zprávě České konference rektorů (ČKR) to dnes uvedl její předseda a rektor České zemědělské univerzity v Praze Petr Sklenička.

Slavnostního ceremoniálu předávání státních vyznamenání na Pražském hradě se většina rektorů kvůli napjatým vztahům s prezidentem Milošem Zemanem přestala účastnit už v minulých letech. Důvodem byl nesouhlas zástupců vysokých škol s odmítavým postojem prezidenta k některým rektorům a s jeho nejmenováním několika profesorů.

Podoba letošního předávání státních vyznamenání s ohledem na epidemickou situaci a vládní opatření zatím není jasná. V Česku je aktuálně vládními opatřeními omezeno shromažďování na nejvýše šest osob. Podle pražských hygieniků může výjimku udělit jen ministerstvo zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) uvedl, že při splnění veškerých hygienických podmínek by pro vyznamenání osobně dorazil. Prezident Miloš Zeman se mu chystá udělit nejvyšší vyznamenání, Řád bílého lva, za zvládnutí první vlny epidemie koronaviru.

Většina rektorů oslovených ČTK již minulý týden řekla, že pořádat v době mimořádných restrikcí ceremoniál na Pražském hradě je nevhodné a neodpovědné. Uvedli, že by se ho nezúčastnili, ani kdyby byli na oslavy státního svátku pozváni. Zeman naopak již dříve řekl, že by považoval za urážku státního svátku i vyznamenaných, kdyby se ceremoniál neuskutečnil. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by ale souhlasil s tím, kdyby se vyznamenání předala bez účasti veřejnosti a politiků. Na ceremoniál by tak mohli dorazit jen vyznamenaní, kterých má být kolem 40. Podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové by se o tom mělo rozhodnout tento týden.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Praha do konce týdne stanoví postup a metodiku testování učitelů

01.12.2020 18:09 Pražský magistrát do konce týdne stanoví postup a metodiku při dobrovolném testování na nemoc covid…

Střední školy se chystají na návrat studentů, střídavá výuka bude náročná

01.12.2020 16:57 Střední školy se již začaly připravovat na pondělní návrat žáků ke střídavé výuce na dálku a ve…

Přijímačky na čtyřleté SŠ bez jednotných testů, redukce maturity kvůli…

30.11.2020 12:45 Na čtyřleté maturitní obory středních škol nebudou na jaře 2021 povinné jednotné přijímací zkoušky.…

"Nebudu muset denně vařit." Otevření prvních stupňů škol přivítala řada…

30.11.2020 11:45 Obrovská úleva byla patrná dnes ráno v očích řady rodičů po odchodu školáků do jedné z olomouckých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama