Vojtěch počítá s povinným testováním ve školách po prázdninách

Staronový ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) počítá s povinným testováním žáků a studentů po návratu z letních prázdnin do škol. Vidí tam potenciální riziko šíření epidemie koronaviru. Řekl to dnes po uvedení do funkce. Po skončení prázdnin a dovolených plánuje i širší hodnocení pozitivních vzorků z hlediska mutací covidu-19.

Eurozpravy.cz

Podle ministra lze v září očekávat "povinné testování napříč školami". Zvýšené riziko podle něj plyne z toho, že rodiny se budou vracet ze zahraničních dovolených.

Žáci ve školách nyní nosí ve výuce povinně roušky, starší 15 let musí mít respirátory. Všichni se musí ve škole testovat na covid-19 buď antigenními testy jednou za týden, nebo přesnějšími PCR testy jednou za dva týdny. Antigenní testy kupuje stát, PCR testy bude školám proplácet zpětně o prázdninách. Za test zaplatí 200 korun. Děti se povinně testují od 12. dubna, kdy se v rotačním systému začaly vracet do škol děti z prvního stupně.

Vojtěch: Není dobrou vizitkou ministerstva, že soudy ruší jeho opatření

 

Není dobrou vizitkou ministerstva, že soudy opakovaně ruší vydaná opatření, kterými úřad například omezoval provoz restaurací či dalších služeb. V souvislosti s posledním rozsudkem Nejvyššího správního soudu (NSS), který pro nezákonnost zrušil regulaci provozu restaurací, heren a kasin, to při dnešním nástupu do funkce řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Na dotaz novinářů uvedl, že se s verdiktem NSS musí teprve seznámit. Řekl ale, že se mu nelíbí pokud jsou některá opatření rušena s poukazem na to, že jsou nedostatečně zdůvodněna. Chce udělat vše pro to, aby takových případů bylo minimum. "Není dobrou vizitkou ministerstva zdravotnictví, pokud soudy opakovaně ruší mimořádná opatření z důvodu třeba špatného nebo nedostatečného zdůvodnění," konstatoval.

Poslední rozhodnutí NSS vstoupilo v platnost až ve chvíli, kdy ministerstvo vydalo další mimořádné opatření, které bylo v základních bodech totožné a zakazovalo přítomnost veřejnosti ve vnitřních prostorách restaurací, heren a kasin. Soud uvedl, že takové omezení je nezákonné.

Z rozhodnutí NSS podle advokáta Štěpána Ciprýna vyplývá, že nyní neexistuje legislativa, na základě které by ministerstvo mohlo požadovat uzavření vnitřních prostor stravovacích zařízení. Neumožňuje to ani pandemický zákon. Ministerstvo ve vydaných opatřeních omezuje provozovny tak, že v nich zakazuje přítomnost veřejnosti. Ani podle zákona o ochraně veřejného zdraví nemůže ministerstvo zdravotnictví plošně zakázat široké veřejnosti vstup do stravovacích zařízení. Omezení by muselo cílit na osoby podezřelé z nákazy covidem-19, ale podle rozsudku NSS to nelze chápat tak, že podezřelou osobou může být každý.

Témata: EZ

Koalice Spolu chce po ministerstvu plán pro příští školní rok

16.06.2021 12:04 Opoziční Anticovid tým vyzval ministerstvo školství, aby nejpozději do 30. června ředitele škol…

Ministerstvo doporučilo školám změnit letošní vysvědčení

14.06.2021 22:00 Aktualizováno Na závěrečném vysvědčení tohoto školního roku by měly školy s ohledem na výuku na dálku využít spíš…

Učit bez respirátorů bude asi možné i v Libereckém, Zlínském a Jihočeském…

13.06.2021 18:02 Školáci a učitelé v Libereckém, Zlínském a Jihočeském kraji zřejmě nebudou muset mít respirátory…

Plaga: Žáci od příštího týdne možná nebudou muset nosit roušky. Vojtěch…

04.06.2021 13:58 Aktualizováno Žáci by možná od příštího úterý nemuseli nosit roušky při výuce ve třídě. Rozhodnout by se mělo…

Povinnost žáků mít roušku ve třídách v pondělí neskončí, potvrdil Vojtěch

04.06.2021 12:02 Povinnost pro žáky mít kvůli koronaviru zakrytý nos a ústa při výuce v pondělí neskončí, řekl dnes…

Dubnové uzavření škol a školek bylo nezákonné, řekl správní soud

02.06.2021 11:05 Plošné uzavření mateřských škol a výrazné omezení provozu základních škol na základě dvou dubnových…

Bývalý ministr zahraničí Petříček bude externě působit v akademické sféře

01.06.2021 12:03 Bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) bude od příštího akademického roku externě vyučovat…

Vojtěch plánuje na začátku školního roku plošné PCR testování dětí

30.05.2021 12:21 Aktualizováno Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch chce na začátku školního roku hromadné plošné testování dětí…

Když jsme se viděli se studenty po karanténě, pohltila nás euforie.…

26.05.2021 09:56 Na její tváři se rozjasnil úsměv. Profesorka Monika Wagnerová z Masarykovy střední školy chemické v…

Ve školách nadále platí omezení zpěvu v hodinách hudební výchovy

25.05.2021 14:44 Ve školách nadále platí omezení zpěvu v hodinách hudební výchovy. Povolen je pouze ve školkách či…

Související:

Právě se děje