Věřím, že nejmladší žáci už na školách vydrží. Riziko nákazy hrozí, ale nebuďme hysteričtí, říká Černý

Z jeho hlasu vyvěrala radost i spokojenost. Prezident Asociace ředitelů základních škol Michal Černý vítá rozhodnutí ministra zdravotnictví Jana Blatného, který v lepšící se koronavirové situaci povolil od příští středy otevřít třídy pro žáky prvních a druhých ročníků. „Uleví se učitelům, dětem i rodičům, protože pro nejmenší žáky nebyla distanční výuka vhodná,“ říká pro EuroZprávy.cz Michal Černý.

Na mobilním telefonu i počítači mu už naskakují zprávy od dětí, jak moc se do školy těší. Prezident Asociace ředitelů základních škol Michal Černý věří, že jde o nezvratné rozhodnutí. „Od pana ministra zdravotnictví Jana Blatného jsem slyšel, že už jsme se dostali za bod zlomu koronavirové pandemie, a proto věřím, že nejmladší žáci už na školách vydrží,“ je přesvědčený.

Nejmenší žáci měli jít do školy už v pondělí 2. listopadu. Jelikož ale nepanovala dobrá epidemiologická situace, jejich návrat se odložil. Třídy osiřely od 14. října. „Nyní už věřím, že příští středu do lavic skutečně usednou. Máme z rozhodnutí velkou radost. Bylo totiž naprosto primární, aby došlo k otevření tříd pro prvňáčky a druháky. Jednoznačně tento krok podporuji,“ zůstává ředitel Masarykovy základní školy v pražských Klánovicích na optimistické vlně.

Původně vystudovaný expert na první stupeň si uvědomuje, že většina benjamínků svými znalostmi po distanční výuce neoslní. „Musíme si uvědomit, že speciálně prvňáci do školy ještě pořádně ani nezačali chodit. A tak budou opravdu v počáteční fázi vzdělávání.“ Druháci na tom se vzděláním podle něj zřejmě také nebudou úplně úžasně. „A právě proto bylo důležité, aby se nejmenší děti vrátily. Čím déle by koronavirová výluka trvala, tím by problém díky jejich absenci ve škole byl větší.“

Pedagog upozorňuje, že mnozí prvňáčci díky koronavirové výluce neumějí vůbec psát. „Děti, které jsou odkázané jen na školu, poznají v současné době jen několik písmen, ale zdaleka ne všechny. Jsou děti, které už psát uměly před nástupem do školy, většina ale na tom není valně. Distanční výuka pro nejmenší nebyla totiž vhodná,“ konstatuje.

Rovněž deváťáci potřebují kvůli přijímacím zkouškám do lavic

Šéf asociace základních škol tvrdí, že v ohrožení jsou i deváťáci, které čekají přijímací zkoušky. U nich sice není problém tak závažný jako u prvňáčků či druháků, ale ideální stav v uvedené věkové kategorii rovněž nepanuje. „Pro deváťáky je důležité, že se blíží přijímací zkoušky a nůžky mezi těmi, kteří nastalou situaci zvládají dobře a ti, kteří ji snášejí hůře, se čím dál více rozevírají. Rovněž je nutné říci, že u dětí, které mají potíže, tak šance na přijetí do slušné střední školy postupně klesá.“

Podle Černého záleží na tom, zda škola zvládá distanční výuku a jestli si ji osvojil i samotný žák. „ Pak dálková výuka funguje docela dobře. Ale problém je v obrovských rozdílech, když škola, dítě anebo obě strany způsob zmíněné výuky nezvládají.“ Bohužel i takové případy existují. „Proto ze zmíněného pohledu je nutné, aby se i žáci devátých tříd vrátili do škol také brzy. Nemusejí nastoupit 18. listopadu, ale pokud do lavic usednou ještě v letošním kalendářním roce, pak to bude ještě včas,“ míní.

Ředitel krátce po oznámení, že se školy pro malé žáky příští středu otevřou, zaregistroval obavy učitelů, aby se nenakazili od dětí. Strach má ale jen menšina. „Už jsme něco zažili, a tak bych nepanikařil.  Měli jsme už několik případů covidu mezi dětmi i pedagogy. Koneckonců i já jsem nyní nemocný, ačkoli nevím, zda mám koronavirus.“

Pedagog s aprobací na matematiku a dramatickou výuku připouští, že určité riziko nákazy přesto hrozí. Kolegy nejen z pražských Klánovic ale uklidňuje zkušeností ze školy v přírodě, na níž odjelo dítě s covidem-19, aniž by někdo o jeho diagnóze věděl. „A nakazily se od něj jen dvě děti a žádný učitel. Navíc si musíme uvědomit, že všichni trávili veškerý čas celý týden společně. Je jasné, že nějaké nebezpečí hrozí, ale nechtěl bych být hysterický.“ Odborník apeluje na dodržování přísných hygienických pravidel. „Pokud se bude větrat, všichni si mýt ruce, užívat dezinfekci a nosit roušky, pak se domnívám, že riziko přenosu je velmi malé. Osobně jsem o tom přesvědčený.“

Čeho se děti ani po otevření školy nedočkají, je hudební výchova i tělocvik. „Předměty nejsou zrušeny, ale nyní nebudou probíhat, neboť se jedná o nebezpečné aktivity, protože při nich hrozí nákaza. Umím si představit, že v rámci tělocviku mohou jít děti na procházku. Jak bude přesně hudební výchova a tělocvik nahrazen, zatím ještě nevím.“

Milovníka divadla potěšilo, že počet žáků ve třídách není za dodržení přísných hygienických podmínek nikterak omezen. „A to je dobře, protože dělení tříd na skupiny byl na jaře velký problém, který přinášel spoustu těžkostí. Raději zajistíme odpovídající hygienické podmínky, než abychom museli třídy dělit,“ přiznává pro EuroZprávy.cz Michal Černý.

Související

Školství

Uzávěra 1. a 2. tříd bude potíž hlavně pro rodiče, míní zástupci škol

Uzavření prvních a druhých tříd bude podle předsedy Asociace ředitelů základních škol Michala Černého zřejmě větší problém pro rodiče než pro školy. Pokud potrvá distanční výuka těchto dětí tři týdny, školy to podle něj dobře zvládnou. S uzavřením škol počítá, i když o něm vláda zatím definitivně nerozhodla. Podle vedoucí platformy Ředitelky a ředitelé mateřinek Andrey Benešové měla vláda provoz školek omezit již dříve. Situace se v nich od podzimu nadále zhoršila, řekla.
Jiří Zajíček

Odklad návratu žáků do lavic zástupce škol nepřekvapil

Odložení návratu žáků do lavic v souvislosti se špatnou epidemickou situací zástupce škol moc nepřekvapilo. Současný vývoj epidemie k tomu podle nich směřoval. Podle předsedy Unie školských asociací CZESHA Jiřího Zajíčka a šéfky Asociace ředitelů gymnázií Renaty Schejbalové by otevření škol asi nyní bylo špatné.

Více souvisejících

Michal Černý děti Robert Plaga ministerstvo školství vzdělání Školství

Aktuálně se děje

před 4 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy