Vláda povolila komisionální zkoušky, potřebují je maturanti, kteří v lednu propadli

Povolení komisionálních zkoušek, které vláda v neděli vyjmula z opatření proti koronaviru, má otevřít cestu k maturitám i středoškolákům, kteří neprospěli z některého předmětu v prvním pololetí. Podmínkou pro připuštění k maturitě je totiž letos úspěšné absolvování prvního pololetí školního roku.

Ministerstvo školství již na konci ledna určilo, že neúspěšní studenti se budou moct zúčastnit jarních termínů maturit, pokud do 31. března zvládnou složit opravné komisionální zkoušky. Vyplývá to z mimořádného opatření ministerstva k maturitám a z informací, které o provozu škol ode dneška zveřejnil úřad na webu.

Kvůli opatřením proti covidu-19 jsou nadále otevřené jen mateřské a speciální školy a první a druhé třídy základních škol. Ostatní mají povinnou výuku na dálku. Vyhlášením nového nouzového stavu, který navázal na předchozí, se na tom nic nezměnilo. Vláda krizovým opatřením rozhodla, že školy zůstanou ve stejném režimu jako doposud. Jediná změna se týká povolení opravných a náhradních komisionálních zkoušek ve středních školách a konzervatořích.

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) už na konci ledna oznámil v souvislosti s trvající epidemií a výukou na dálku změny v podobě letošních maturit. Kromě toho, že se například zruší slohy z jazyků, bude k maturitám připuštěn každý, kdo prospěl v prvním pololetí. Ti, kdo neprospěli nebo nebyli hodnoceni, budou muset nejdřív složit opravné či náhradní komisionální zkoušky. Pokud požádají o přezkoušení do 31. března a zkoušku zvládnou, budou moct jít k maturitám na jaře. Ti, kdo komisionální zkoušku složí později, a to do 30. června, budou připuštěni k maturitám v podzimním termínu.

Za běžné situace platí, že náhradní zkouška se nedělá před komisí a opravná zkouška zpravidla v prvním pololetí není, protože rozhodující je vysvědčení v druhém pololetí. Letos je situace jiná. Komisionální podoba náhradní zkoušky má podle ministerstva zajistit co největší objektivitu hodnocení žáka před maturitou.

Podle údajů Cermatu se k jarnímu termínu maturit přihlásilo poprvé 72.751 studentů. Státní maturitní testy se mají konat od 3. do 7. května, školní maturity od 16. května do 25. června. Praktické maturity mohou podle vyhlášky ministerstva začít od 1. dubna, jejich období letos potrvá do 27. srpna. Studenti se mohli k maturitě přihlásit do 1. prosince.

Krizové opatření vlády ve školách uvádí jako výjimku ze zákazu přítomnosti žáků kromě komisionálních zkoušek také zkoušky do 10 lidí na vysokých a vyšších odborných školách, přijímací, maturitní a závěrečné zkoušky ve středních školách, individuální konzultace, státní jazykové zkoušky do 10 lidí a praktickou výuku ve zdravotnických, farmaceutických či pedagogických oborech.

Související

Ilustrační fotografie. Komentář

Letošní horší výsledky maturantů nerelativizujme. Ukazují na hlubší potíže

Po prohře českých reprezentantů se Švédském na Mistrovství světa v hokeji ve Finsku se v mojí „sociální bublině“ objevil názor, který mě zaujal, ale se kterým nesouhlasím, a navíc se mi hodí k tomuto komentáři o výsledcích maturit. Šlo o reakci na jeden text jednoho bulvárního deníku, který rozebíral neúspěch českých hráčů. A ta reakce? Prý proč kritizujeme hráče a trenéry, že se nedaří, když oni tam přece nejedou s tím, že chtějí schválně všechno prohrát, vždyť i hokej hrají lidé, kteří nejsou roboti, naprogramovaní na neustálé vyhrávání a úspěchy.

Více souvisejících

maturity Školství

Aktuálně se děje

před 6 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy