Vláda protežuje dětské skupiny na úkor kvality, stěžují si ředitelky školek

Na 500 ředitelek mateřských škol si stěžuje otevřeným dopisem premiérovi Andreji Babišovi (ANO) na zanedbávání mateřských škol ministerstvem pod vedením Roberta Plagy (ANO). Kvalita předškolního vzdělávání je ohrožena, varují v dopise, který má ČTK k dispozici. Vláda podle ředitelek samostatných mateřských škol nepostupuje koncepčně, když podporuje provoz a zřizování dětských skupin, které jsou určeny především pro děti do tří let, a neinvestuje do školek.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Ministerstvo školství mateřským školám, kde je dvouletých dětí třikrát více, příliš nepomáhá. Dětské skupiny navštěvuje více než 14.000 dětí, v mateřských školách je 45.000 dětí do tří let," uvádějí s tím, že školky mají oproti dětským skupinám daleko horší podmínky. Na jednu učitelku tam připadá až 28 dětí, v mateřských skupinách musí být od 13 dětí minimálně tři dospělé osoby.

"Navrhujeme, aby vláda nastavila pro všechny děti v předškolních zařízeních stejné podmínky, ať navštěvují dětskou skupinu, nebo mateřskou školu, a to podle současných pravidel pro dětské skupiny," uvedly autorky v dopise premiérovi.

Mluvčí ministerstva Aneta Lednová ČTK sdělila, že si je resort důležitosti předškolního vzdělávání vědom. "Právě proto jsme se aktivně zasadili o zrušení povinnosti poskytování předškolního vzdělávání dvouletým," uvedla.

Ředitelky si stěžují také na nízké ohodnocení práce učitelů a to, že stát neřeší úbytek příjmů mateřských škol za děti v povinném předškolním vzdělávání a ze sociálně slabých rodin, které jsou od placení školkovného osvobozeny. Ve vyloučených lokalitách může být tento výpadek financí od rodičů velmi citelný, právě tam by ale mateřské školy potřebovaly naopak mnohem více peněz.

Za konkrétní krok ke zlepšení platového ohodnocení zaměstnanců mateřských škol považuje ministerstvo také nikoliv procentuální, ale plošné přidání o 2700 korun v případě pedagogických pracovníků. "Učitelkám v mateřských školách přináší vyšší procentuální platové navýšení, než je tomu u ostatních pedagogických pracovníků," uvedla Lednová.

Signatářky otevřeného dopisu se chtějí sejít s politiky a situaci v oblasti předškolního vzdělání s nimi osobně prodiskutovat.

V ČR bylo v uplynulém školním roce podle statistik ministerstva školství 5287 školek, do kterých chodilo 363.776 dětí. Podle dlouhodobého záměru vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy ČR 2019 až 2023, který schválila vláda v červenci, by se měla ministerstva školství a práce a sociálních věcí na systému předškolní péče o děti ve věku do tří let dohodnout do roku 2023. Plán počítá s rozšířením sítě dětských skupin. Naopak ve třídách mateřských škol by se měl postupně snížit nejvyšší povolený počet dětí ze současných až 28 na 20.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co má vliv na úspěch žáka v českých školách? Rozhodující jsou tři faktory

23.09.2020 16:21 O úspěchu dětí v českých školách nerozhodují tolik studijní předpoklady jako spíše to, z jakých…

Prymula: Uzavření prvního stupně ZŠ nepřichází v úvahu

23.09.2020 15:46 Uzavření prvního stupně základních škol nepřichází příliš v úvahu, další stupně jsou věcí jednání.…

Rada Evropy vyzvala Česko, aby rozšířilo výuku romštiny na školách

23.09.2020 15:35 Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků.…

Plaga reaguje na Prymulu. Je připraven se bavit o úpravě školního roku

22.09.2020 18:44 Aktualizováno Ministr školství Robert Plaga vyzval nového ministra zdravotnictví Romana Prymulu (oba za ANO) k…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama