Žáci prvních stupňů odjedou na školy v přírodě? Kolem návrhu je řada nejasností

Asociace dětské rekreace ani ministerstvo školství (MŠMT) neznají detaily návrhu, podle kterého by děti z prvních stupňů základních škol případně měly odjet na školy v přírodě a zamezilo by se tak šíření koronaviru ve společnosti. Podle místopředsedy asociace Romana Houšky je třeba vše promyslet a projekt schválit minimálně týden před jeho spuštěním.

Nápad, aby děti v listopadu místo návratu do školy odjely na školy v přírodě, představili minulý týden podle CNN Prima News zástupci odborových svazů. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) v pondělí po jednání vlády nevyloučil podporu návrhu, na rozhodnutí je ale podle něj brzy. Bude záležet na vývoji epidemie v dalších dnech, řekl. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nechtěla předjímat rozpočtové dopady takového opatření. Nevyloučila ale jeho podporu v případě, že by ho Prymula předložil.

Pozitivní zprávou podle Houšky je, že školy v přírodě nejsou vnímány jako rizikové z hlediska šíření nákazy, přestože se z nich děti musely minulý týden předčasně vrátit. Podle MŠMT to bylo na nařízení ministerstva zdravotnictví, uvedla mluvčí resortu Aneta Lednová.

Zajistit školy v přírodě pro děti z prvního stupně by podle Houšky nebylo jednoduché z hlediska dopravy, přípravy areálů, zajištění zásobování a personálu a dalších provozních záležitostí. Pokud je návrh myšlen vážně, nemělo by se podle něj s jeho přípravou otálet. Uvítal by, aby byl připravován ve spolupráci s asociací. Školy v přírodě by v tomto pojetí mohly být podle něj pro ředitele škol jistou alternativou.

MŠMT nepovažuje podle Lednové myšlenku za reálnou. Zveřejnění detailů očekává od ministerstva zdravotnictví. "V případě prvního stupně se jedná o zhruba půl milionu žáků, což není vzhledem k ubytovacím kapacitám zanedbatelný počet. Tedy bychom očekávali informaci, jak dopředu se to rodiče a školy dozvědí, kdo by tyto akce měl zaplatit a jak bude ze strany ministerstva zdravotnictví a příslušných krajských hygienických stanic zajištěn hygienický standard, který by rodičům garantoval bezpečí dětí. Další věc, kterou by bylo nutné domyslet, je samotné personální zajištění takových akcí, protože i pedagogové jsou z velké části rodiči," uvedla Lednová.

Z důvodu rostoucího počtu potvrzených případů koronaviru musely školy s výjimkou mateřských od středy zahájit výuku na dálku. Děti z prvního stupně by se do škol měly vrátit 2. listopadu.

Související

Ministerstvo zdravotnictví, ilustrační fotografie.

Svrčinová na vlastní žádost končí jako hlavní hygienička

Vláda ve středu odvolala hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou na její vlastní žádost, uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Do jmenování jejího nástupce bude kompetence hlavního hygienika v plném rozsahu vykonávat její zástupce a ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení má být vypsáno v nejbližších dnech.
Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

Více souvisejících

ministerstvo zdravotnictví ministerstvo školství Roman Prymula (epidemiolog) Odbory Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Školství

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy