Zeman podepsal jmenovací dekrety 80 profesorů, je mezi nimi i známý scénárista

Prezident Miloš Zeman dnes podepsal jmenování 80 profesorů. Jmenovací dekrety jim předá ministr školství Robert Plaga (za ANO). ČTK to sdělil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Rozhodnutí Zemana musí spolupodepsat premiér Andrej Babiš (ANO). Mezi jmenovanými je třeba scenárista a dramaturg Petr Jarchovský nebo architekt Jan Šépka.

Miloš Zeman, prezident ČR
doporučujeme

Zhruba třetinu seznamu tvoří lékaři, o něco méně je techniků. Mezi kandidáty jsou také chemici, přírodovědci, fyzici a zástupci humanitních věd či umění.

Novým profesorem se stal scenárista a dramaturg Jarchovský, který se společně s režisérem Janem Hřebejkem podepsal pod řadu úspěšných filmů. Jeho největším úspěchem jsou dvě nominace na Oscara za nejlepší zahraniční film za snímky Želary a Musíme si pomáhat a dvě ceny Český lev za Musíme si pomáhat a Horem pádem.

Na seznamu jmenovaných je také pražský architekt Šépka, který se podílel mimo jiné na úpravách Jiřského náměstí na Pražském hradě nebo Horního náměstí v Olomouci. Z žen navrhly vědecké rady třeba odbornici na patologickou fyziologii a popularizátorku vědy Julii Dobrovolnou, která se specializuje na výzkum stresu, nebo významnou uměleckou šperkařku Evu Eisler, jejíž díla se nacházejí v řadě sbírek ve Spojených státech i v Evropě.

Zeman na jaře 2015 odmítl podepsat jmenovací dekrety tří tehdy navržených kandidátů, což zdůvodnil jejich prohřešky z minulosti. Na svém postoji trvá i po vynesení loňského verdiktu Městského soudu v Praze, podle kterého měl o návrzích rozhodnout znovu. Univerzita Karlova proto loni podala k pražskému městskému soudu dvě správní žaloby. Soud nedávno pravomocně rozhodl, že nejmenování fyzika Ivana Ošťádala profesorem nebylo v souladu se zákonem. Rozhodnutí proto zrušil a věc vrátil prezidentovi k dalšímu řízení.

Termín projednání obdobné správní žaloby v případě historika umění Jiřího Fajta zatím soud nestanovil. Třetí nejmenovaný, Jan Eichler z Vysoké školy ekonomické, vzal již v roce 2016 žalobu na prezidenta zpět.

Od začátku kauzy se k Zemanovi dostalo několik seznamů kandidátů na profesorský titul, které schválila vláda. Nikoho dalšího neodmítl. Jmenovací dekrety po dohodě se Zemanem pravidelně předává ministr školství, i když to v minulosti někdy dělal prezident.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Odebírání podvodně získaných titulů? Návrh Pirátů zřejmě u vlády neprojde

11.07.2020 14:12 Snaha opozičních Pirátů o snazší odebírání podvodně získaných vysokoškolských titulů u kabinetu ANO…

Financování nepedagogů v SŠ s praktickou výukou se má změnit, MŠMT…

11.07.2020 09:23 Ministerstvo školství chce vytvořit nový systém placení nepedagogů ve středních školách, kde se…

Ostravský primátor: Za nezískání akreditace si může univerzita sama

09.07.2020 17:26 Za nezískání akreditace pro obor Všeobecné lékařství na ostravské Lékařské fakultě může podle…

V maturitních oborech je víc míst než zájemců, plyne ze statistik

05.07.2020 09:13 Nabídka míst v maturitních oborech stále výrazně převyšuje počet zájemců o studium střední školy, i…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama