Až jsem se styděl, že dělám v ČT. Redaktor promluvil o nesvobodě, pozlátku i strachu na Kavčích horách

Praha – Novinář a někdejší zástupce šéfredaktora zpravodajství České televize (ČT) Adam Komers v rozhovoru pro server Mediahub.cz vysvětloval, co ho přimělo z veřejnoprávní televize definitivně odejít. Byla to podle něj kvůli „únavě materiálu a pudu sebezáchovy“.

„Zkrátka jsem měl pocit, že už ČT nemám co nabídnout a ona mě přestala profesně naplňovat. Obecně šlo ale o to, že si velmi vážím svobody a v ČT jsem si připadal čím dál více nesvobodný. Vážně jsem nechtěl přemýšlet nad tím, jestli to, co někde říkám se bude líbit mým nadřízeným," vysvětluje, proč z ČT po 25 letech definitivně odešel.

Velmi často podle něj na Kavčích horách zaznívaly věty „To nejde" a „To je problém". Na vše prý bylo třeba tisíc podpisů, těžko se pak něco mohlo hnout z místa. To, že je ČT dynamická a moderní televize evropského formátu je podle něj „jen líbivé povrchní pozlátko". „ČT je ve skutečnosti spíš špatná komerční televize než moderní evropská televize veřejné služby," říká ostře Komers s tím, že se občas za televizi, kde pracoval musel kvůli některým programům stydět.

„V ČT je to teď samý manažer a platí tam prostě nějaká zvláštní pravidla. Třeba, že když někdo někoho nemá rád, tak ten člověk na obrazovku nesmí. S tím jsem se potkal několikrát. Jak je to možné? Takhle přece nemůže veřejnoprávní televize fungovat. Ta patří koncesionářům, ne těm manažerům. Oni nemají právo rozhodovat na základě osobních animozit zda ten či onen někam smí či nesmí jenom proto, že ho vedení nemá rádo. Narážel jsem na to pořád a když o tom dnes mluvím, běhá mi pořád husí kůže po těle," přiznává.

A když se prý někdo ozval kvůli externím dodavatelům a cenám, které platí ČT za spolupráci, bylo se stěžovatelem doslova „nekompromisně zatočeno". „Velkou nadějí pro rozkrytí těchto vztahů s vybranými externími dodavateli bylo, že ČT bude kontrolovat Nejvyšší kontrolní úřad. No a teď to Senát zhatil. Taková praktická ukázka boje proti korupci v České republice," postesl si v rozhovoru Komers. Rada ČT pak podle něj funguje spíše jako ochranka go ředitele.

Problém také vidí v tom, že ČT chybí zkušení novináři. „Taková ČT24 je plná mladých lidí bez zkušeností. Ti, co zkušenosti mají, či je postupně získali, odcházejí a ta televize je bez jakékoliv snahy udržet pouští. Hlavní věcí je totiž loajalita k vedení. To je základní a prioritní věc, která se vyžaduje a jakmile má někdo na věci jiný názor a nedejbože ho řekne nahlas, je z něj hned největší nepřítel lidu. No a tahle schopnosti kriticky hodnotit vedení přichází se zkušenostmi a věkem, takže pak tihle lidi nakonec na vedení naráží a odchází," popisuje praxi Komers.

Poslední iluze prý ztratil v době, kdy on a jeho kolegové podávali tzv. Podnět 24 Radě ČT, kde upozorňovali na věci, které by se podle nich ve zpravodajství neměly dít. „Rada ČT ve spolupráci s generálním ředitelem to zamítla takovým způsobem, že jsem začal poprvé uvažovat, že je čas odejít. Najednou jsem si připadal jako bych se ocitl v laboratoři pro výzkum totalitních režimů. Najednou jsem byl označen za někoho, kdo kazí práci ostatních, začnou vás skandalizovat jako nepřítele ČT24 a zjistíte, že jsou najednou lidé, kteří se s vámi bojí potkávat a mluvit," dodává Komers.

Související

Nora Fridrichová

Nora Fridrichová v České televizi končí

Televizní moderátorka Nora Fridrichová odchází z České televize (ČT). S vedením veřejnoprávní televize se dohodla na ukončení spolupráce ke konci srpna. Fridrichová, která moderovala zrušený pořad 168 hodin, o svém odchodu informovala na svém Facebooku.

Více souvisejících

Česká televize novináři

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Policie ČR

Pražská policie dopadla celosvětově hledaného Čecha. Šel po něm Europol i FBI

Pražští kriminalisté zadrželi Čecha, který podle nich patřil k největším distributorům dětské homosexuální pornografie na světě. Z tohoto důvodu ho hledal americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) i Evropský policejní úřad (Europol). Na webu pražské policie to v úterý napsala mluvčí Kristýna Zelinková.

včera

včera

Válka v Izraeli

Hizballáh je bez vůdce. Izraelská armáda prý zabila i Nasralláhova nástupce

Izraelská armáda v pondělí provedla nálet na libanonskou metropoli Bejrút, během něhož zabila Suhajla Husajna Husajního, šéfa logistického velitelství proiránského militantního hnutí Hizballáh. Informaci potvrdila izraelská armáda v úterý prostřednictvím prohlášení citovaného agenturou Reuters. Ministr obrany Joav Gallant následně uvedl, že vysoký představitel Hizballáhu Hášim Safí ad-Dín, který byl ve frontě nahradit vůdce teroristické skupiny Hasana Nasralláha, byl pravděpodobně také zabit při náletu v Bejrútu .

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Prezident Petr Pavel jmenoval za účasti premiéra dva nové členy vlády Prohlédněte si galerii

Vláda je opět kompletní. Pavel jmenoval dva nové ministry

Prezident Petr Pavel v úterý jmenoval dva nové členy vlády na Pražském hradě. Lukáš Vlček, dosavadní poslanec, převzal ministerstvo průmyslu a obchodu po Josefu Síkelovi, který byl nominován na pozici eurokomisaře. Novým ministrem pro místní rozvoj se stal Petr Kulhánek, který dříve působil jako hejtman Karlovarského kraje a nahrazuje Ivana Bartoše, předsedu Pirátů, který byl odvolán.

včera

včera

Severní Korea (KLDR)

Na Ukrajině zřejmě bojují a umírají i severokorejští vojáci

Severokorejští vojáci pravděpodobně bojují a umírají na Ukrajině po boku ruských vojáků a očekává se, že by KLDR v budoucnu mohla vyslat další jednotky, aby podpořili Rusko v probíhajících bojích. Dnes to uvedl jihokorejský ministr obrany Kim Jong-hjun. Pchjongjang a Moskva prohlubují vojenskou spolupráci od začátku ruské invaze na Ukrajinu. 

včera

Ilustrační foto

Rusko trpí zásadním nedostatkem lidí. Plánuje náhradu vojenské služby

Rusko čelí akutnímu nedostatku pracovních sil ve zbrojním průmyslu, kde podniky hledají desítky tisíc nových zaměstnanců. Vhodných uchazečů je na pracovním trhu málo a hledání specialistů může trvat i měsíce, uvádí BBC. Výroba zbraní v Rusku prudce vzrostla v důsledku války na Ukrajině.

včera

Komunitní energetika. Posune ji nový ministr Vlček zase o kus dál?

Lukáš Vlček, nový ministr průmyslu a obchodu, se dostává ke klíčovým úkolům, jako je dokončení novely energetického zákona a implementace evropské legislativy pro komunitní energetiku. Unie komunitní energetiky vyzdvihuje jeho odborné zkušenosti a zaměřuje se na ochranu spotřebitelů a ekonomickou udržitelnost společenství v rámci tzv. lex OZE III. To naznačuje, že vládní kroky mohou mít významný dopad na rozvoj energetické spolupráce a ochranu uživatelů.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy