Rusko trpí zásadním nedostatkem lidí. Plánuje náhradu vojenské služby

Rusko čelí akutnímu nedostatku pracovních sil ve zbrojním průmyslu, kde podniky hledají desítky tisíc nových zaměstnanců. Vhodných uchazečů je na pracovním trhu málo a hledání specialistů může trvat i měsíce, uvádí BBC. Výroba zbraní v Rusku prudce vzrostla v důsledku války na Ukrajině.

Podle ruské redakce BBC bylo mezi 15. srpnem a 15. zářím na největších ruských pracovních portálech zveřejněno přes 90 000 pracovních nabídek v obranném sektoru. U některých profesí nabízené výdělky dosahovaly trojnásobku až čtyřnásobku průměrného platu v daném regionu.

Největší poptávka je po inženýrech, soustružnících a operátorech CNC strojů, kteří mají specifické dovednosti. Zbrojovky také hledají zaměstnance schopné pracovat se západní technologií, například od firem Siemens či Heidenhain.

Na portálu Avito bylo na začátku září okolo 2000 uchazečů o práci soustružníka, zatímco volných míst (nejen ve zbrojovkách) bylo více než 60 000. Pro operátory CNC strojů bylo k dispozici 18 600 volných pozic na 600 zájemců. I přes lákavé výplaty zůstávají některé nabídky neobsazené týdny či měsíce. Náboráři někdy nabízejí potenciálním zaměstnancům odměnu 10 000 rublů (asi 2400 Kč), pokud přivedou své známé se stejnou odborností.

V srpnu viceprezidentka Obchodní a průmyslové komory Jelena Dybovová navrhla v televizi NTV, že by se měli do zbrojního průmyslu zapojit kurýři a taxikáři, aby se podařilo splnit státní zakázky.

Prezident Vladimir Putin začátkem roku uvedl, že v obranném sektoru vzniklo během posledního roku a půl 520 000 nových pracovních míst. Vicepremiér Denis Manturov v září uvedl, že problém s nedostatkem pracovních sil už dosáhl vrcholu, ale stále přetrvává. Počet zaměstnanců v ruském vojensko-průmyslovém komplexu od loňska vzrostl o 600 000.

Nedostatek pracovníků není překvapivý. Rusko, které v únoru 2022 vpadlo na Ukrajinu, neustále potřebuje nové zbraně, přičemž údaje o jejich výrobě jsou tajné. Zvýšení produkce lze sledovat jen podle občasných vyjádření státních představitelů.

Například premiér Michail Mišustin v dubnu uvedl, že výroba aut a obrněných vozidel se v loňském roce ztrojnásobila, produkce úderných zbraní a munice vzrostla sedminásobně a výroba spojovací techniky a prostředků radioelektronického boje se zvýšila devítinásobně.

Kromě obecného nedostatku pracovních sil se ruský trh práce potýká i s dalšími problémy. Na pracovní trh přicházejí méně početné ročníky z 90. let, někteří pracovníci byli povoláni do války a další odešli do zahraničí kvůli obavám z mobilizace. Snížil se i příliv migrantů.

Zbrojovky se snaží problém řešit školením vlastních pracovníků. Například závod Tulamašzavod, který vyrábí pěchotní a námořní zbraně, spustil kurzy pro operátory CNC strojů. Další podniky, jako Poljot v Ivanovu, kde se šijí padáky, nabízejí školení pro šičky. Podle expertky Natalji Daninové letos podniky nabídly 1100 míst pro učně na soustružníky, brusiče, frézaře a svářeče, což je téměř dvakrát více než loni.

V některých případech mohou odvedenci nahradit klasickou vojenskou službu prací ve zbrojovkách. Tuto praxi se nyní ruské úřady snaží uzákonit, aby umožnily pracujícím plnit obranné zakázky místo služby v armádě.

Jedním z nejúčinnějších způsobů, jak krátkodobě řešit nedostatek pracovních sil, je přilákat zaměstnance z jiných regionů a poskytnout jim ubytování. V první polovině tohoto roku se počet takových míst ve všech odvětvích zvýšil o 460 500. Medián výdělků činí 152 000 rublů, což je o 30 % více než před rokem. Nejvyšší platy – od 200 000 rublů měsíčně – jsou nabízeny soustružníkům a operátorům CNC strojů za práci v jiném regionu.

Podmínky v těchto pracovních nabídkách však často zahrnují práci až šest či sedm dní v týdnu a směny trvající 11 hodin. Přesčasy, ač zákonné, jsou běžnou součástí pracovních podmínek, zejména pro zaměstnance pracující na státních obranných zakázkách.

Související

Ruská armáda, ilustrační foto Původní zpráva

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

Více souvisejících

válka na Ukrajině Rusko zaměstnání

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

před 4 hodinami

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

před 5 hodinami

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy