Rusko trpí zásadním nedostatkem lidí. Plánuje náhradu vojenské služby

Rusko čelí akutnímu nedostatku pracovních sil ve zbrojním průmyslu, kde podniky hledají desítky tisíc nových zaměstnanců. Vhodných uchazečů je na pracovním trhu málo a hledání specialistů může trvat i měsíce, uvádí BBC. Výroba zbraní v Rusku prudce vzrostla v důsledku války na Ukrajině.

Podle ruské redakce BBC bylo mezi 15. srpnem a 15. zářím na největších ruských pracovních portálech zveřejněno přes 90 000 pracovních nabídek v obranném sektoru. U některých profesí nabízené výdělky dosahovaly trojnásobku až čtyřnásobku průměrného platu v daném regionu.

Největší poptávka je po inženýrech, soustružnících a operátorech CNC strojů, kteří mají specifické dovednosti. Zbrojovky také hledají zaměstnance schopné pracovat se západní technologií, například od firem Siemens či Heidenhain.

Na portálu Avito bylo na začátku září okolo 2000 uchazečů o práci soustružníka, zatímco volných míst (nejen ve zbrojovkách) bylo více než 60 000. Pro operátory CNC strojů bylo k dispozici 18 600 volných pozic na 600 zájemců. I přes lákavé výplaty zůstávají některé nabídky neobsazené týdny či měsíce. Náboráři někdy nabízejí potenciálním zaměstnancům odměnu 10 000 rublů (asi 2400 Kč), pokud přivedou své známé se stejnou odborností.

V srpnu viceprezidentka Obchodní a průmyslové komory Jelena Dybovová navrhla v televizi NTV, že by se měli do zbrojního průmyslu zapojit kurýři a taxikáři, aby se podařilo splnit státní zakázky.

Prezident Vladimir Putin začátkem roku uvedl, že v obranném sektoru vzniklo během posledního roku a půl 520 000 nových pracovních míst. Vicepremiér Denis Manturov v září uvedl, že problém s nedostatkem pracovních sil už dosáhl vrcholu, ale stále přetrvává. Počet zaměstnanců v ruském vojensko-průmyslovém komplexu od loňska vzrostl o 600 000.

Nedostatek pracovníků není překvapivý. Rusko, které v únoru 2022 vpadlo na Ukrajinu, neustále potřebuje nové zbraně, přičemž údaje o jejich výrobě jsou tajné. Zvýšení produkce lze sledovat jen podle občasných vyjádření státních představitelů.

Například premiér Michail Mišustin v dubnu uvedl, že výroba aut a obrněných vozidel se v loňském roce ztrojnásobila, produkce úderných zbraní a munice vzrostla sedminásobně a výroba spojovací techniky a prostředků radioelektronického boje se zvýšila devítinásobně.

Kromě obecného nedostatku pracovních sil se ruský trh práce potýká i s dalšími problémy. Na pracovní trh přicházejí méně početné ročníky z 90. let, někteří pracovníci byli povoláni do války a další odešli do zahraničí kvůli obavám z mobilizace. Snížil se i příliv migrantů.

Zbrojovky se snaží problém řešit školením vlastních pracovníků. Například závod Tulamašzavod, který vyrábí pěchotní a námořní zbraně, spustil kurzy pro operátory CNC strojů. Další podniky, jako Poljot v Ivanovu, kde se šijí padáky, nabízejí školení pro šičky. Podle expertky Natalji Daninové letos podniky nabídly 1100 míst pro učně na soustružníky, brusiče, frézaře a svářeče, což je téměř dvakrát více než loni.

V některých případech mohou odvedenci nahradit klasickou vojenskou službu prací ve zbrojovkách. Tuto praxi se nyní ruské úřady snaží uzákonit, aby umožnily pracujícím plnit obranné zakázky místo služby v armádě.

Jedním z nejúčinnějších způsobů, jak krátkodobě řešit nedostatek pracovních sil, je přilákat zaměstnance z jiných regionů a poskytnout jim ubytování. V první polovině tohoto roku se počet takových míst ve všech odvětvích zvýšil o 460 500. Medián výdělků činí 152 000 rublů, což je o 30 % více než před rokem. Nejvyšší platy – od 200 000 rublů měsíčně – jsou nabízeny soustružníkům a operátorům CNC strojů za práci v jiném regionu.

Podmínky v těchto pracovních nabídkách však často zahrnují práci až šest či sedm dní v týdnu a směny trvající 11 hodin. Přesčasy, ač zákonné, jsou běžnou součástí pracovních podmínek, zejména pro zaměstnance pracující na státních obranných zakázkách.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Rusko zaměstnání

Aktuálně se děje

včera

včera

COP29

Největší konference o počasí dostala ránu. Světoví lídři na ni nepojedou

Na nadcházejícím klimatickém summitu COP29, který se koná v listopadu v ázerbájdžánském Baku, budou chybět klíčoví světoví lídři, včetně zástupců Spojených států, Evropské unie a Brazílie. Summit OSN o změně klimatu, jehož cílem je koordinovat globální úsilí proti klimatické změně, tak letos postrádá účast významných politických osobností, což může ovlivnit jednání a očekávané výsledky konference. Uvedla to agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

Voda

Víme, co pijeme? Vědce znepokojil nový objev, čistírny vody v jednom případě nedokáží zničit viry a bakterie

Čistírny odpadních vod jsou zásadní pro odstraňování kontaminantů z vody, která se následně vrací do přírody nebo je recyklována pro jiné účely. Nová studie však naznačuje, že tyto čistírny nemusí být dostatečně účinné v boji proti patogenům, které se uchytí na mikroplastech. Pokud se některé lidské patogeny přichytí na mikroplasty, mohou přežít čisticí procesy a představovat nebezpečí pro lidské zdraví, varuje nová studie publikovaná ve vědeckém žurnálu Plos One.

včera

Návštěva prezidenta Volodymyra Zelenského v muniční továrně v USA

Poskytne Biden Ukrajině vše, než bude příliš pozdě? Kyjev nástup Trumpa do úřadu znervózňuje

Kyjev, hlavní město Ukrajiny, bylo v noci po vítězství Donalda Trumpa plné znepokojených politiků, diplomatů a podnikatelů, kteří se sešli v jedné z kyjevských restaurací. Zatímco venku houkaly sirény, uvnitř panovala atmosféra plná nejistoty. Někteří se smáli, jiní vypadali zmateně a mnozí si kladli otázku, zda prezident Joe Biden nyní uvolní všechny restrikce a poskytne Ukrajině vše, co si přála, než bude příliš pozdě.

včera

včera

včera

včera

Kamala Harrisová se postaví proti Trumpovi.

Prohra Harrisové ve volbách vrací Američany k zásadní otázce týkající se žen

Tento týden Američané nezvolili Kamalu Harrisovou jako první prezidentku Spojených států, ale pro Janet Edwardsovou, Afroameričanku z Washingtonu, bylo důležité, že mohla během svého života sledovat, jak jiná žena tmavé pleti kandiduje na nejvyšší úřad v zemi. Přestože Harrisová 5. listopadu prohrála, Edwardsová zdůraznila, že nechce, aby tento neúspěch zcela zastínil radost z více než tříměsíční kampaně.

včera

včera

včera

armáda Jižní Korea (Republic of Korea army - ROK army)

Politico: Ani Ukrajina, ani Blízký východ. Třetí světová začne v ještě žhavějším regionu

Východní Asie je podle serveru Politico nejvážnější hrozbou pro světový mír. Agrese, která zde panuje, je větší než cokoliv, co by si Střední východ nebo Evropa dokázaly představit. Agresivní válka Číny a Ruska proti Ukrajině sblížila Jižní Koreu a Japonsko, se spoustou americké pomoci na pozadí. Udržet je pohromadě, aby odradily Peking, bude pro Donalda Trumpa jedním z nejdůležitějších zahraničněpolitických úkolů.

včera

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Důchodová reforma schválena. Věk odchodu do penze poroste, stát chce na důchodcích ušetřit

Současný důchodový systém je podle vlády Petra Fialy (ODS) dlouhodobě neudržitelný. Prodlužuje se doba dožití a zvyšuje se podíl seniorů nad 65 let. Lidé častěji studují a nastupují do práce později, než tomu bylo dříve, a rodí se méně dětí, než tomu bylo zvykem. V Poslanecké sněmovně proto byla při třetím čtení návrhu MPSV schválena důchodová reforma, která byla přijata s některými pozměňovacími návrhy.

včera

včera

včera

Mario Draghi

Draghi po vítězství Trumpa bije na poplach: Reforma ekonomiky EU je urgentní

Po vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách se otázka evropské ekonomiky stala ještě urgentnější. Mario Draghi, bývalý šéf Evropské centrální banky (ECB), který před začátkem neformálního zasedání Evropské rady v Budapešti připomněl potřebu reformy evropské ekonomiky, vyjádřil obavy, že Evropa zaostává za USA v mnoha oblastech, včetně produktivity a hospodářského růstu. 

včera

včera

V Británii přetékají, v Nizozemí zejí prázdnotou. Experti pátrají, proč v tamních věznicích nikdo není

Ačkoliv celosvětově kriminalita narůstá, Nizozemí je výjimka. Prázdné věznice se tam tak mění na hotely, kulturní centra azylové domy, ubytování pro uprchlíky, či jsou pronajímány jiným státům. V Nizozemí je nyní ve vězení jedenáct a půl tisíce lidí z 18 milionů obyvatel. Pro srovnání v ČR je nyní ve vězení 19,6 tisíc z 10,8 milionu obyvatel.

Zdroj: Tereza Marešová

Další zprávy