Česká národní banka zvýšila základní úrokovou sazbu na 4,5 procenta

Bankovní rada České národní banky (ČNB) dnes zvýšila základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na 4,5 procenta. Důvodem je rostoucí inflace a s tím spojená snaha centrální banky tlumit inflační očekávání, tedy že inflace nadále rychle poroste. Základní úroková sazba je tak nejvyšší od počátku roku 2002.

Česká národní banka.

Zároveň šlo o čtvrté nadstandardní zvýšení základní sazby o více než 0,25 procentního bodu v řadě za sebou. Podle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka další výrazné zvyšování úrokových sazeb by již nemělo být zapotřebí. Podmínkou ale je, že se naplní odhady vývoje v nové prognóze. Rovněž podle ekonomů se úrokové sazby blíží svému vrcholu.

V nové prognóze ČNB letos čeká růst HDP o tři procenta a příští rok o 3,4 procenta. V předchozí listopadové prognóze počítala banka letos s růstem o 3,5 procenta a příští rok o 3,8 procenta. Koncem letošního roku by ekonomika měla podle ČNB dosáhnout předpandemické úrovně. Zároveň banka výrazně zvýšila odhad inflace, když ji letos očekává na průměrných 8,5 procenta. "Inflace bude kulminovat v letošním prvním pololetí. Následně bude klesat díky posílení koruny a projeví se i stabilizující vliv měnové politiky skrze domácí poptávku," uvedl Rusnok.

Zároveň s postupným poklesem inflace by ČNB mohla začít se snižováním úrokových sazeb. Nové prognóze totiž odpovídá výrazný nárůst tržních úrokových sazeb na počátku letošního roku následovaný jejich postupným poklesem od druhé poloviny roku. "Další kroky při nastavování měnové politiky ČNB se budou odvíjet od přicházejících nových informací a budoucích prognóz," uvedl guvernér.

V nejbližší době by ale podle Rusnoka další výrazné zvyšování nemělo být zapotřebí. "Pokud se naplní prognóza, a my v to věříme, tak by to další zvyšování ve výrazném rozsahu nemělo být zapotřebí," uvedl.

Na předchozím měnovém jednání před Vánoci rada zvýšila základní úrokovou sazbu o jeden procentní bod na 3,75 procenta. Na zasedání na počátku listopadu rada ČNB zvýšila překvapivě základní úrokovou sazbu o 1,25 procentního bodu na 2,75 procenta, šlo o nejvýraznější zvýšení sazeb od roku 1997. Předtím v září odhlasovala rada zvýšení základní sazby o 0,75 procentního bodu na 1,5 procenta. Pro všechna rozhodnutí, včetně dnešního, hlasovalo pět členů rady. Dva členové hlasovali pro sazby beze změny.

Rusnok dnes zároveň poukázal na řadu rizik a nejistot. "To znamená, že je tady jistá pravděpodobnost, že ta situace bude vyžadovat ještě zvýšení sazeb. Nicméně odhad z dnešního pohledu by byl čistou spekulací, žijeme v ohromné nejistotě. Čelíme faktorům, které na to mají vliv. Nevíme, jak dopadl leden z pohledu inflace. Nevíme, jak bude vypadat vývoj v těch poruchách v globálním obchodě, a máme nejistotu ohledně kroků dalších centrálních bank," uvedl Rusnok.

Podobně se vyjádřili ekonomové. Podle nich se základní úroková sazba ČNB blíží vrcholu, další zvýšení by již nemělo být tak výrazné. Základní sazba by neměla podle nich překročit pět procent a ve druhé polovině roku by mohla začít klesat. Záležet ale bude na vývoji inflace, dodali. Například analytik Raiffeisenbank David Vagenknecht na příštím březnovém zasedání počítá s dalším navýšením repo sazby o 0,25 procentního bodu na 4,75 procenta, čímž by podle něj měl být dosažen vrchol. Ve druhé polovině roku předpokládá první snižování úrokových sazeb.

"Dnešní zvýšení sazeb ČNB znamená, že bude nutně pokračovat trend zdražování hypoték nastartovaný v polovině loňského roku," uvedl ředitel realitního fondu Schönfeld & Co Miloš Filip.

Dnešní zvýšení základní úrokové sazby kritizovala bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Na twitteru ho označila za další ze série špatných rozhodnutí ČNB. Navýšení sazeb podle ní může mít dopad na zpomalení křehkého tempa hospodářského růstu a znamená také zásadní problém pro exportéry. Centrální banku tvrdě kritizoval také předseda opozičního hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš. "Teoretici z ČNB odtržení od reality pokračují v destrukci naší ekonomiky a prosperity občanů," napsal na sociální síti.

ČNB dnes také zvýšila lombardní sazbu o 0,75 procentního bodu na 5,5 procenta. Lombardní sazba je procentuální sazba, za kterou si obchodní banky mohou půjčit u centrální banky peníze proti zástavě cenných papírů. Diskontní sazbu, na kterou jsou například navázána penále za nesplácené úvěry, zvýšila rovněž o 0,75 procentního bodu na 3,5 procenta.

Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům vyšší úroky přinášejí dražší úvěry na investice a provoz, domácnostem zase dražší půjčky na bydlení.

Bouřky ovlivní počasí v následujících hodinách, hrozí i po celou sobotu

19.08.2022 06:30 V pátek a v první polovině víkendu hrozí v Česku silné bouřky, které může doprovázet i krupobití. S…

Po šesti měsících války se propast mezi řečmi a skutečností rozšiřuje.…

16.08.2022 09:49 Americký prezident Joe Biden letos v březnu ve Varšavě jasně předložil strategické cíle Západu na…

Enerhoatom: Rusové se chystají odpojit Záporožskou jadernou elektrárnu od…

19.08.2022 11:55 Rusové se chystají odstavit dosud fungující reaktory v Záporožské jaderné elektrárně a odpojit ji…

Vláda zvažuje novou daň z neočekávaných zisků ve třech sektorech

19.08.2022 14:41 Vláda zvažuje zavedení daně z neočekávaných zisků ve třech sektorech, vedle energetických firem a…

Gazprom znovu zastaví dodávky plynu do EU. Jeho cena je rekordní

19.08.2022 21:53 Dodávky ruského plynu hlavním plynovodem Nord Stream 1 do Německa se kvůli údržbě opět zastaví, a…

Registr vozidel je opět plně funkční, měl poruchu při generování dokumentů

17.08.2022 17:37 Aktualizováno Registr silničních vozidel byl dnes od dopoledne několik hodin částečně mimo provoz. Technická…

Ministerstvo počítá s úsporou 14 miliard korun ze snížení zdravotních…

16.08.2022 12:17 Ministerstvo financí nadále počítá s rozpočtovou úsporou 14 miliard korun, kterou má zajistit…

Tečka na podzim dostane nové funkce, uvedl ministr Válek

15.08.2022 17:23 Ministerstvo zdravotnictví chce na podzim představit nové funkce mobilní aplikace Tečka, která…

Odbory a zaměstnavatelé požadují mimořádnou tripartitu kvůli zdražování

09.08.2022 19:00 Odbory a zaměstnavatelé žádají vládu o svolání mimořádného jednání tripartity na září kvůli…

Varování NÚKIB k Huawei v roce 2018 bylo na místě, tvrdí exředitel

03.08.2022 11:45 Varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) k firmě Huawei v roce…

Odbory při úřadech práce hrozí stávkou, pokud vláda nezvýší platy

02.08.2022 16:50 Odbory při úřadech práce (ÚP) hrozí stávkou, pokud vláda nezvýší od září o deset procent tarify…

Ministerstvo životního prostředí nezakáže vstup do Českého Švýcarska

28.07.2022 15:20 Aktualizováno Vstup do Národního parku České Švýcarsko ministerstvo životního prostřední plošně nezakáže.…

Úřady práce začínají tento týden vyřizovat příspěvek 5000 Kč na dítě

26.07.2022 16:39 Úřady práce začínají tento týden vyřizovat příspěvek 5000 korun na dítě pro rodiny, které pobírají…

Evropská komise schválila masivní státní podporu České poště

25.07.2022 19:45 Aktualizováno Evropská komise (EK) schválila státní podporu České poště. Zamýšlených 7,5 miliardy korun jí v…

V Česku bylo ukrajinským uprchlíkům vydáno 400 tisíc víz, uvedl Rakušan

25.07.2022 17:54 Počet víz dočasné ochrany, které Česko vydalo uprchlíkům zasaženým ruskou invazí na Ukrajinu,…

Související:

Právě se děje

reklama