Hamáček chce povýšit šéfa hasičů Rybu na generálporučíka

Ředitel hasičského záchranného sboru Drahoslav Ryba by se po třech letech mohl dočkat povýšení z hodnosti generálmajora na generálporučíka. Vyplývá to z návrhu místopředsedy vlády a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD), kterým se bude v úterý zabývat vláda. Podle materiálu by se měli stát brigádními generály také šéfové krajských ředitelství policie v Jihočeském a Jihomoravském kraji Luděk Procházka a Leoš Tržil. Armáda by mohla mít na konci října více o tři generály.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Jan Hamáček
doporučujeme

Rybu jmenoval prezident Miloš Zeman generálmajorem 8. května 2016, brigádním generálem je od roku 2013. Vnitro v návrhu na jeho povýšení na generálporučíka uvádí, že při výkonu své funkce prokazuje vysokou profesionální připravenost a všestranné praktické zkušenosti. "Pod jeho vedením dosahuje Hasičský záchranný sbor ČR velmi dobrých výsledků," stojí v dokumentu.

Hamáček oceňuje i Rybovy výsledky v oblasti mezinárodní spolupráce. "Má širokou podporu odborné a vědecké veřejnosti, aktivně se podílí na rozvoji vědy a výzkumu v rámci požární ochrany a požární bezpečnosti," zdůvodňuje vnitro návrh, který by po projednání vládou měl dostat prezident.

Procházka se podle Hamáčka dlouhodobě podílí na bezpečnostních opatřeních u rizikových fotbalových utkání, demonstrací a shromáždění. Tržil pak v pozici ředitele dopravní policie přispěl ke snížení dopravní nehodovosti, zmírnění následků nehod a zvýšení aktivity dopravní policie, stojí v odůvodnění návrhu.

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) navrhuje, aby do generálské hodnosti byli jmenováni tři dosavadní plukovníci. Brigádními generály by se nově mohli stát ředitel Agentury personalistiky Vratislav Beran, velitel Kybernetických sil a informačních operací Miroslav Feix a ředitel Vojenského historického ústavu Aleš Knížek. Vojáci podle Metnara prokázali vysokou profesionální připravenost a ve svých dosavadních služebních zařazeních získali všestranné praktické zkušenosti.

Premiér Andrej Babiš (ANO) vládě navrhuje, aby Zeman u příležitosti letošního 28. října povýšil na brigádního generála ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Radima Dragouna a ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku. Toho Zeman při předchozích třech příležitostech do generálské hodnosti nejmenoval kvůli svým opakovaným výhradám vůči kontrarozvědce. Další návrhy vládě předkládá ministerstvo obrany.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zákon o svobodném přístupu k informacím může doznat změn, rozhodla vláda

14.10.2019 17:30 Aktualizováno Ochránit úřady a další instituce před zneužíváním práva na informace ze strany žadatelů má novela…

Pavlišová mě 3 roky šikanovala! Starosta Postoloprt si stěžoval na státní…

11.10.2019 12:26 Novela zákona o státním zastupitelství vyvolává velké emoce. Ministryně spravedlnosti dokonce…

Projde Koudelka napočtvrté? Vláda opět navrhla jmenování šéfa BIS generálem

08.10.2019 18:35 Aktualizováno Vláda počtvrté navrhuje jmenování ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelky do…

Šéfoval Fondu národního majetku, čelí trestnímu oznámení kvůli OKD. Je to…

08.10.2019 17:06 Bývalý šéf Fondu národního majetku (FNM) Roman Češka tvrdí, že o privatizaci OKD nerozhodoval,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama