Hamáček chce povýšit šéfa hasičů Rybu na generálporučíka

Ředitel hasičského záchranného sboru Drahoslav Ryba by se po třech letech mohl dočkat povýšení z hodnosti generálmajora na generálporučíka. Vyplývá to z návrhu místopředsedy vlády a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD), kterým se bude v úterý zabývat vláda. Podle materiálu by se měli stát brigádními generály také šéfové krajských ředitelství policie v Jihočeském a Jihomoravském kraji Luděk Procházka a Leoš Tržil. Armáda by mohla mít na konci října více o tři generály.

Jan Hamáček
doporučujeme

Rybu jmenoval prezident Miloš Zeman generálmajorem 8. května 2016, brigádním generálem je od roku 2013. Vnitro v návrhu na jeho povýšení na generálporučíka uvádí, že při výkonu své funkce prokazuje vysokou profesionální připravenost a všestranné praktické zkušenosti. "Pod jeho vedením dosahuje Hasičský záchranný sbor ČR velmi dobrých výsledků," stojí v dokumentu.

Hamáček oceňuje i Rybovy výsledky v oblasti mezinárodní spolupráce. "Má širokou podporu odborné a vědecké veřejnosti, aktivně se podílí na rozvoji vědy a výzkumu v rámci požární ochrany a požární bezpečnosti," zdůvodňuje vnitro návrh, který by po projednání vládou měl dostat prezident.

Procházka se podle Hamáčka dlouhodobě podílí na bezpečnostních opatřeních u rizikových fotbalových utkání, demonstrací a shromáždění. Tržil pak v pozici ředitele dopravní policie přispěl ke snížení dopravní nehodovosti, zmírnění následků nehod a zvýšení aktivity dopravní policie, stojí v odůvodnění návrhu.

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) navrhuje, aby do generálské hodnosti byli jmenováni tři dosavadní plukovníci. Brigádními generály by se nově mohli stát ředitel Agentury personalistiky Vratislav Beran, velitel Kybernetických sil a informačních operací Miroslav Feix a ředitel Vojenského historického ústavu Aleš Knížek. Vojáci podle Metnara prokázali vysokou profesionální připravenost a ve svých dosavadních služebních zařazeních získali všestranné praktické zkušenosti.

Premiér Andrej Babiš (ANO) vládě navrhuje, aby Zeman u příležitosti letošního 28. října povýšil na brigádního generála ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Radima Dragouna a ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku. Toho Zeman při předchozích třech příležitostech do generálské hodnosti nejmenoval kvůli svým opakovaným výhradám vůči kontrarozvědce. Další návrhy vládě předkládá ministerstvo obrany.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

O funkci u Soudního dvora EU usiluje i bývalý ministr Pelikán

22.09.2020 17:57 Do výběrového řízení na soudce Tribunálu Soudního dvora Evropské unie se přihlásilo sedm zájemců…

Česko má posuzovat dodavatele 5G dle technických kritérií, vyplývá ze…

17.09.2020 11:16 Česko by mělo posuzovat dodavatele technologií pro mobilní sítě 5G na základě technických kritérií…

Česká pošta zkompletovala zásilky s rouškami, začne je rozesílat

14.09.2020 14:34 Česká pošta zkompletovala většinu ze tří milionů zásilek s pěti rouškami a respirátorem pro…

Stehlík neodstoupí kvůli výzvě odborářů z funkce šéfa rady ÚSTR

10.09.2020 18:23 Předseda Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Eduard Stehlík neodstoupí ze své funkce.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama