Červený kříž se v Praze zapojí do očkování, dostane speciální dodávku

Český červený kříž (ČČK) bude v Praze pomáhat s očkováním proti onemocnění covidem-19 zvláště v domovech pro seniory. Pro mobilní očkovací tým poskytne ČČK speciální vozidlo a řidiče, uvedl mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

Očkování, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Praha považuje za klíčové během ledna naočkovat zejména nejzranitelnější skupinu obyvatel, tedy klienty domovů pro seniory, kde jsou dopady epidemie zdaleka nejtěžší. Vozidlo ČČK poslouží k přepravě mobilních očkovací týmů i s vakcínami a dalším vybavením," uvedla radní hlavního města pro oblast zdravotnictví a sociální politiky Milena Johnová (Praha Sobě).

Dodávka je vybavena sociálním zázemím a mrazákem. Vůz se bude používat zvláště v situacích, kdy očkování nebude moci zajistit ošetřující praktický lékař domova.

V případě potřeby jsou podle mluvčího Hofmana k administrativní nebo organizační výpomoci připravení také dobrovolníci, které ČČK sdružuje. Cílem pomoci je to, aby se zdravotnický personál mohl plně věnovat samotné vakcinaci a očkování probíhalo co nejefektivněji.

Pro očkování v pražských domovech pro seniory, v nichž je asi 4000 klientů, Praha plánuje vytvořit mobilní očkovací týmy a žádá po státu 7000 vakcín z dodávky, která do Prahy dorazí 7. ledna, jak už dříve uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). S očkováním obyvatel nad 80 let by měli hlavnímu městu pomoci pediatři.

Nezisková organizace v Praze a dalších městech pořádá od podzimu 2020 kurz pro dobrovolníky s názvem Moderní ošetřovatelství v praxi. Na jednodenním kurzu se zájemci seznamují s jednoduchými základy péče o nemocného na lůžku. Kurz je zdarma a v Praze jej zatím absolvovalo 1700 osob. Absolventi kurzu se mnohdy následně uplatňují jako výpomoc v nemocnicích, sociálních pobytových zařízeních nebo nabyté vědomosti využívají při péči o své blízké se sníženou soběstačností v domácím prostředí. Zájemci mohou pořádání kurzu finančně podpořit.

Pražský magistrát chce ve své Městské poliklinice ve Spálené ulici zřídit vlastní očkovací centrum. V Praze je vyčleněno devět očkovacích míst ve státních nemocnicích. Podle vládní strategie by v lednu mělo mít Česko asi 358.000 dávek pro 179.000 lidí. Očkovat je nutné každého dvakrát.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lidí s covidem ve středočeských nemocnicích zatím výrazně neubývá

25.01.2021 18:06 V oslovených středočeských nemocnicích, například v Kladně, zatím výrazně neubývá ani…

ONLINE: Reprodukční číslo v Česku dál roste, přibylo 2376 nakažených. Na…

25.01.2021 17:52 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES zůstává třetí den na 69 bodech, ve čtvrtém z pěti stupňů rizika…

Koordinátor očkování proti koronaviru Blahuta skončil

25.01.2021 16:55 Národní koordinátor očkování proti covidu-19 Zdeněk Blahuta se kvůli zdravotním důvodům vzdal své…

FN Brno našla za týden 100 případů britské mutace koronaviru

25.01.2021 16:53 Fakultní nemocnice Brno zaznamenala za týden zhruba 100 případů s podezřením na britskou mutaci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama