Češi odmítají chodit na testy, stát selhal, míní sociolog. Chystá se několik řešení

Na konci října přicházelo na testy až 40 tisíc testů denně. Od té doby ale počty testovaných prudce klesají, a to místy až pod sedm tisíc. Problém je v tom, že nejde pouze o odeznívající epidemii, ale i o neochotu lidí.

Češi se nechávají testovat na covid-19
doporučujeme

"Ukazuje se, že hodně firem ani lidí není motivováno se nechat testovat, protože to přináší náklady," řekl Českému rozhlasu Daniel Prokop, sociolog z analytické společnosti PAQ Research.

Poukázal i na nedostatky v komunikaci ze strany státu. "Někteří lidé se nenechávají testovat, protože pro ně ta nemoc vlastně není nebezpečná. Tam selhala veřejná komunikace, která by měla říkat, že na tom záleží. I když nemáte osobní důsledky, je nutné přerušit to šíření," uvedl.

Rodí se proto několik nápadů, jak v lidech opět vyvolat potřebu nechat se testovat. Učitelé by například mohli mít možnost se nechat zdarma otestovat v první polovině prosince a potom počátkem ledna.

Premiér Andrej Babiš by si také přál, aby stát umožnil deset dní až týden před Vánocemi všem občanům dobrovolně a zdarma podstoupit antigenní test na covid-19.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný už pátek hovořil o tom, že by měly být vytipované skupiny pro opakované testování, uvažovalo se například o učitelích.

Výsledek antigenního testu je znám po provedení výtěru z nosu zhruba do 15 minut. Vyšetření je levnější, ale méně spolehlivé než běžné testování.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Svět dál zápolí s koronavirem, Slováci opět spustili hromadné…

18.01.2021 18:52 Aktualizováno Nový typ koronaviru, který způsobuje nemoc covid-19, se poprvé objevil předloni v prosinci v Číně.…

V Česku se potvrdil výskyt takzvané britské mutace koronaviru

18.01.2021 18:48 V Česku se potvrdil výskyt takzvané britské mutace koronaviru, která je nakažlivější než nyní…

V Praze vznikne velké očkovací centrum, schválila to vláda

18.01.2021 18:30 Aktualizováno Vybudování velkokapacitního očkovacího centra v O2 universum v pražské Libni na dnešním zasedání…

Blatný chce v úterý vyřešit očkování náměstkyně Šteflové

18.01.2021 18:28 Se náměstkyní Alenou Šteflovou, která se nechala ve Státním zdravotním ústavů (SZÚ) přednostně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama