Česko čekají další změny v nošení roušek. Úplné zrušení se zatím neplánuje

Už čtvrt roku žije Česko s rouškami na obličeji. Ačkoliv teploty začnou v příštích dnech připomínat blížící se léto, lidé ochranu obličeje zatím nesundají. K dalšímu rozvolňování opatření by ale mohlo dojít už koncem června.

Roušky jsou jedním z nejkontroverznějších témat na pozadí pandemie koronaviru. Zpočátku se vědci nedokázali shodnout na tom, jestli pomáhají nebo ne, a i Světová zdravotnická organizace (WHO) k nim přehodnocovala stanovisko.

Problém spočíval v tom, že lidé s nimi neumí zacházet, a i v riziku, že nošení roušek může vyvolat falešný pocit bezpečí a že roušky samy o sobě bez doprovodných hygienických a karanténních opatření nejsou jedinou ochranou.

Nakonec WHO doporučila veřejnosti nosit látkové roušky v místech, kde je obtížné dodržovat odstup od ostatních lidí, jako jsou prostředky hromadné dopravy či obchody, a rovněž veřejnost nabádala, aby respirátory a profesionální roušky ponechala dostupné především pro zdravotníky.

Stejný názor zaujali i vědci na základě několika nových studií. Například jedna z posledních, studie britských univerzit v Cambridgi a Greenwichi v odborném žurnálu Proceedings of the Royal Society A, uvedla, že plošné nošení roušek spolu s omezením pohybu mohou snížit šíření koronaviru na kontrolovatelnou úroveň a také předejít dalším vlnám pandemie. 

Ve všech modelech, které studie ke covidu-19 posuzovala, sníží rutinní používání roušek nejméně polovinou populace reprodukční číslo pod hodnotu jedné. Roušky tak mohou přispět ke kontrole budoucích koronavirových vln a umožnit přijmout mírnější karanténní opatření.

Na základě akademického výzkumu se také vydalo doporučení, jak by měly látkové roušky vypadat. Podle tohoto výzkumu WHO doporučila, aby se látkové masky skládaly nejméně ze tří vrstev různého materiálu - vnější vrstva odpuzující vodu, vnitřní by měla vodu naopak pohlcovat a střední vrstva sloužit jako filtr.

Roušky v Česku zůstávají. Zatím

Povinnost nosit roušky zavedla na počátku pandemie řada zemí. Česko bylo jedním ze států, které až na výjimky nařídilo obyvatelstvu povinné zakrytí úst a nosu na veřejnosti.

Ačkoliv pandemie ve světě neustává, v Česku se situaci podařilo dostat pod kontrolu, a vláda postupným uvolňováním restrikcí zbavila veřejnost povinnosti nosit roušku venku, za určitých podmínek v kanceláři apod.

Nyní v Česku platí nošení roušek v prostředcích hromadné dopravy či v obchodech a dalších uzavřených prostorách nebo tam, kde lidé stojí pohromadě. A zatím není jisté, kdy dojde ke změně.

Ministerstvo zdravotnictví sice chystá od pondělí další uvolnění některých omezení, která měla bránit šíření koronavirové nákazy, povinnosti nosit roušky se ale nedotkne. O tom budou epidemiologové ještě příští týden jednat.

Úplné zrušení jejich nošení ale zatím není na pořadu dne. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch novinářům oznámil, že se pravidla zmírní a existují místa, kde by je lidé mohli sundávat. Zůstane ale zřejmě povinné jejich nošení například v hromadné dopravě nebo tam, kde je vyšší riziko nákazy.

Podle Rastislava Maďara, koordinátora epidemiologického týmu ministerstva zdravotnictví, se ale s rouškami definitivně jen tak nerozloučíme. Už dříve řekl, že kdyby se v jednom regionu situace výrazně zhoršila, bylo by možné nošení roušek lokálně zpřísnit.  

Považuje navíc za velmi pravděpodobné, že na podzim a v zimním období se budou roušky opět používat, neboť se se předpokládá jak chřipková epidemie a nárůst dalších respiračních chorob, tak hrozí i další vlna koronaviru.

Související

Pomůcky na ochranu dýchacích cest.

Správa rezerv nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek. Jsou prošlé

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek, kterým vypršela doporučená doba použití. Správa na realizátora likvidace vypsala veřejnou soutěž. Vyplývá to z registru zakázek Portál dodavatele. Evidenční cena jednoho kusu roušky je podle správy hmotných rezerv deset korun. Náklady na likvidaci by neměly přesáhnout 233.000 korun.

Více souvisejících

Roušky a respirátory Česká republika

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Šestnáct žen obvinilo slavného kouzelníka Davida Copperfielda z obtěžování

Více než deset žen obvinilo amerického iluzionistu židovského původu Davida Copperfielda ze sexuálního obtěžování, k němuž mělo dojít v letech 1980 až 2014. Informoval o tom deník The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy