Česko koupí vakcíny pro 5,5 milionů obyvatel. Každý ji dostane zdarma

Česká republika nakoupí vakcíny proti covidu-19 pro 5,5 milionů obyvatel, tedy zhruba 11 milionů dávek. Každý občan navíc bude mít očkování hrazené, sdělilo serveru EuroZprávy.cz ministerstvo zdravotnictví. Jde tak zhruba o 4 miliony dávek navíc oproti původnímu plánu ministerstva. Stát rovněž počítá s tím, že zahájí očkování, jakmile budou první dodávky fyzicky v Česku, což by mělo být příští rok v únoru či březnu. Očkování bude také podpořeno mediální a komunikační kampaní

Ministerstvo zdravotnictví
doporučujeme

V současnosti platná Národní strategie očkování proti nemoci covid-19 původně počítala s tím, že v první vlně stát nakoupí vakcíny pro 3,5 miliony obyvatel, přičemž vybrané skupiny osob je dostanou zdarma. Mezi nimi měli být například lékaři, senioři, pracovníci a klienti v sociálních službách nebo chronicky nemocní pacienti.

Jak ale upozornila Česká lékařská komora, v původním návrhu strategie jsou zcela opomíjeni například ambulantní lékaři nebo zdravotníci z nemocnic. "Národní strategie s námi konzultována nebyla. Vznikla bez naší spolupráce. Je tam jedna dobrá věc, a sice že jde o nepovinné očkování. Na druhou stranu tam některé věci chybí," uvedl pro EuroZprávy.cz mluvčí komory Michal Sojka. 

Prezident lékařské komory Milan Kubek se proto dopisem obrátil na ministra zdravotnictví Jana Blatného a na nesrovnalost některých bodů ho upozornil. "V souvislosti s očkováním proti onemocnění Covid-19 si dovoluji dále upozornit na trapné opomenutí většiny ambulantních lékařů i zdravotníků poskytujících ambulantní služby a zároveň také většiny nemocničních lékařů i dalšího zdravotnického personálů, kterého se dopustili tvůrci tzv. Národní strategie očkování proti nemoci Covid-19," píše v dopise, který má server EuroZprávy.cz k dispozici.

Jak ale následně EuroZprávy.cz zjistily, vakcínu budou mít hrazenou nejen lékaři z ambulantních oddělení, ale všichni obyvatelé. "Vakcínu bude mít hrazenou každý občan České republiky, včetně všech zdravotnických pracovníků," uvedl Martin Novotný z tiskového oddělení v reakci na dotaz redakce, jakým způsobem bude stát přistupovat k nemocničním pracovníkům.

Jestli budou tito pracovníci zahrnuti mezi prioritní občany, kterým bude vakcína nabídnuta, zatím není známo, stát ale počítá s nákupem většího množství vakcín, než bylo původně avizováno. Dle Národní strategie mělo jít o dávky pro 3,5 milionu občanů, což je zhruba sedm milionů dávek.

Většina výrobců totiž deklaruje, že pro správné použití vakcíny je třeba očkovat aplikací dvou dávek s měsíčním odstupem. Původně přitom stát kalkuloval, že nakoupí tři miliony dávek vakcíny proti koronaviru od firmy AstraZeneca, které následně doplní dvě miliony dávek od americké firmy Pfizer, případně od dalších výrobců. Jejich počet se ale podstatně navýší.

"Česká republika má v plánu nakoupit vakcíny pro 5,5 milionu obyvatel v rámci současné epidemiologické situace," uvedl pro EuroZprávy.cz Novotný. Dodal ale, že první dodávky do Česka zřejmě nedorazí dříve než v únoru či březnu příštího roku. Žádná vakcína zatím totiž nemá platnou registraci k použití v Evropě ani v Česku.

Problematické pak bude zejména skladování vakcín, případně jejich distribuce. Zatímco většinu vakcín lze uchovávat v lednici, očkovací látka od společnosti Pfizer totiž vyžadují specifické teploty, kterých nelze běžně dosáhnout. Jak bude dodávka a skladování vakcín probíhat ale podle informací serveru EuroZprávy.cz dosud neví ani distributoři vakcín, ani sami lékaři.

Podle ministerstva zdravotnictví ale bude distribuce i skladování včetně transportu vakcín součástí úhrady distributorům vakcín ze zdravotního pojištění. Samotná komunikace s lékaři je pak podle Novotného součástí vakcinační strategie, která je prakticky před dokončením.

Ministerstvo také počítá s tím, že výzvu k očkování proti covidu-19 podpoří informační kampaní. Řada lékařů dlouhodobě upozorňuje, že právě vakcína je nejrychlejší a nejúčinnější způsob, jakým se Česko vrátí do normálního života, navzdory tomu ale průzkumy ukazují, že většina Čechů očkování odmítá. Na vině jsou mimo jiné i nepodložené dezinformace o škodlivost očkování. 

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Reprodukční číslo v Česku dál roste, přibylo 2376 nakažených. Na…

25.01.2021 08:52 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES zůstává třetí den na 69 bodech, ve čtvrtém z pěti stupňů rizika…

Během týdne má vzniknout analýza k zavedení povinných respirátorů

24.01.2021 22:03 Aktualizováno Skupina vedená hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou během nadcházejícího týdne vypracuje analýzu,…

Reprodukční číslo dál roste, premiér Babiš podstoupil očkování

24.01.2021 21:50 Aktualizováno Rizikové skóre protiepidemického systému PES je navzdory pokračujícímu růstu reprodukčního čísla…

Očkování nejrizikovějších skupin se kvůli nižším dodávkám asi o měsíc…

24.01.2021 15:31 Naočkování nejrizikovější skupiny, do které patří lidé nad 80 let a zdravotníci, bude mít proti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama