Česko má k dispozici test, který může použít každý sám. Do škol se nehodí

V Česku je k dispozici protilátkový test na koronavirus, který může být použit pro sebetestování. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) mu tento týden potvrdil notifikaci. ČTK to v rozhovoru řekla ředitelka SÚKL Irena Storová. Test ale není vhodný pro testování v časných stádiích nákazy, tedy nelze jej použít ve školách.

Test, který nyní SÚKL notifikoval, se provádí odběrem krve z prstu podobně, jako si diabetici měří hladinu cukru v krvi. "Je to taková první vlaštovka. Funguje jako protilátkový test, takže se úplně nehodí pro časné stadium pozitivity," uvedla Storová. Protilátkové testy totiž dokážou odhalit akutní průběh nemoci covid-19 nebo to, že už člověk onemocnění prodělal a má v krvi protilátky. Ředitelka předpokládá, že testů vhodných pro sebetestování bude na trhu přibývat.

Testy, které se používají pro zjišťování nákazy koronavirem, jsou podle platné legislativy považovány za takzvané diagnostické zdravotnické prostředky in vitro. Výrobce u nich určí, zda jsou určeny pro zdravotnické profesionály či pro laické uživatele. V případě testů pro profesionální použití mají čeští výrobci povinnost požádat SÚKL o notifikaci. SÚKL tedy nemá přehled o testech, které jsou do Česka dovezeny ze zahraničí. "Můžeme říct, že do této chvíle je v našem registru asi 50 testů od 14 českých výrobců," řekla Storová. Testy pro laické uživatele ale ústav notifikuje všechny, tedy i ty od zahraničních výrobců.

O testech, které by si člověk mohl sám udělat, se nyní diskutuje především v souvislosti s možným návratem dětí do škol. Používat se zřejmě budou antigenní testy s výtěrem z kraje nosu, které ukážou výsledek na místě. Návrh by měla ještě projednat vláda. Podle některých odborníků ale antigenní testy nejsou pro tyto účely vhodné, protože jsou méně přesné než PCR testy.

V Olomouci plánují příští týden otestovat studenty nejvyšších ročníků středních škol prostřednictvím PCR testů. Studenti si odběr provedou doma kloktáním, zapíšou jej do on-line formuláře na webu a svůj vzorek přinesou do školy. Odtud budou převezeny do fakultní nemocnice, kde se ještě ten den vyhodnotí, a výsledky budou rozeslány studentům i školám.

Související

Ilustrační foto

Suchý zápal plic už i v Evropě. Měli bychom se obávat této epidemie z Číny?

Zprávy o výrazném nárůstu onemocnění podobnému zápalu plic, které se především vyskytují u dětí v severní Číně, upoutaly pozornost světových médií. Naposledy jsme byli svědky záhadného respiračního vzplanutí na počátku pandemie COVID, což vedlo k přetížení nemocnic, a není tedy úplně překvapivé, že tyto zprávy vyvolávají určitý poplach. Píše server The Conversation.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 44 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Volby by ovládlo Babišovo ANO, získalo by přes třetinu hlasů, ukázal průzkum

V říjnových parlamentních volbách by hnutí ANO vyhrálo s 35 procenty hlasů, což představuje zlepšení o jeden procentní bod ve srovnání se zářijovým průzkumem. Druhé místo by patřilo ODS s 13,5 procenty, zatímco třetí příčku obsadilo hnutí SPD s 10,5 procenty. ODS by si polepšila o půl procentního bodu a SPD o jedno procento.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Změny počasí působí škody za bilion dolarů. 100 miliard ročně opravdu nestačí

Jak už server EuroZprávy.cz informoval ve čtvrtek, účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. A podle jiných odhadů částka v následujících letech raketově vzroste.

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy