Covidový semafor: Červenou mají už čtyři okresy, riziko nákazy je v nich nejvyšší

Červenou barvu, značící nejvyšší riziko nákazy koronavirem na mapě okresů, mají kromě hlavního města Prahy nově také Praha-západ, Praha-východ a Uherskohradišťsko. Většina okresů, 55, je oranžová, což znamená druhý stupeň nebezpečí. Na dnešní tiskové konferenci aktualizovaný semafor představil ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO).

Roman Prymula
doporučujeme

Při předchozí aktualizaci zachycující stav k 22. září byla červená pouze Praha, 58 okresů bylo oranžových a 18 zelených. Regionů s nižším rizikem nákazy tak zůstal stejný počet. V okresech, jež jsou na mapě označeny červenou nebo oranžovou barvou, se podle opatření ministerstva zdravotnictví mají v pondělí na dva týdny uzavřít střední školy.

"V Praze stále pokračuje negativní trend onemocnění covid-19. Denní průměrný přírůstek za poslední týden činní 430 případů, tj. 32 případů na 100.000 obyvatel. Neměnné zůstává, že pozitivní případy jsou tvořené zejména mladší generací. Pozitivní případy souvisí také především se školami a školními aktivitami spojenými s trávením volného času," uvedla v tiskové zprávě ministerstva zdravotnictví hlavní hygienička Jarmila Rážová.

Zelenou barvu mají na semaforu okresy České Budějovice, Český Krumlov, Jindřichův Hradec, Písek, Prachatice, Strakonice, Domažlice, Jablonec nad Nisou, Semily, Jičín, Trutnov, Žďár nad Sázavou, Jeseník, Bruntál, Tachov, Louny, Česká Lípa a Rychnov nad Kněžnou.

Prymula už dříve řekl, že mapa bude brzy jednobarevná, čímž by pozbývalo její další publikování smysl. Minulý týden novinářům řekl, že v nejbližší době bude semafor minimálně celý oranžový s některými červenými regiony, může se ale stát, že zčervená celý.

Mapa se obvykle zveřejňuje každý pátek. Vzhledem k tomu, že nová opatření budou od pondělí platit po dobu dvou týdnů, bude aktualizovaný semafor zřejmě vydán také až po 14 dnech. "Abychom byli schopni harmonizovat opatření a nedělali chaos v opatřeních, která jsou v podstatě na úrovni regionů," řekl Prymula.

Kromě uzavření středních škol v rizikových regionech mají být od pondělí na dva týdny zakázány hromadné akce ve vnitřních prostorách nad deset lidí, venku nad 20. V restauracích nově bude moci u jednoho stolu sedět maximálně šest lidí.

Příští týden chce ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) představit výhledovou strategii k onemocnění covid-19. Bude obsahovat zvažovaná opatření v případě dalšího vývoje epidemie a parametry, kdy by je bylo potřeba zavést. Žádná nová v příštím týdnu či dvou ale nechystá, řekl to dnes na tiskové konferenci. Chce také zveřejňovat všechna data o epidemii, u kterých to bude možné. Ministerstvo také plánuje bojovat proti dezinformacím souvisejícím s epidemií.

"Trend, který není pozitivní, je narůstající podíl pozitivních testů," řekl Prymula. Cílem současných opatření je podle něj dostat se k hranici deseti procent. Ve středu to bylo až téměř 15 procent. Na dotaz ČTK ministr upřesnil, že hlavním důvodem je hodně neodhalených případů v populaci. Vliv podle něj hraje i to, že ubylo negativních testů, kterými se dříve ukončovaly karantény a izolace. Důležité je teď podle Prymuly navýšit denní kapacitu testů, umožní to kombinace současných PCR testů, zapojení akademické sféry a nových LAMP testů.

Současné reprodukční číslo (R), tedy průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného, je stále 1,24. Ke zpomalení epidemie je podle ministra toto číslo dostat pod jedna, poté případů začne ubývat.

Prymula představil také predikci, jak by se mohla epidemie v závislosti na R vyvíjet. Pokud by bylo 0,95 přibývalo by v příštích dvou týdnech průměrně asi 2000 nakažených denně, v dalších dvou týdnech kolem 1800. Pokud by zůstalo na současných 1,24, rostl by počet případů nejdříve dva týdny asi o 4500 a poté o 8500 denně. Zvýšení reprodukčního čísla na 1,4 by znamenalo ve druhé polovině měsíce až téměř 18.000 denně.

Za celý měsíc září přibylo více než 40.000 nově pozitivních. "Trend dosáhl až explozivního charakteru šíření a byli jsme nuceni přijmout nová opatření," dodal. Od pondělí tak jsou na 14 dní hromadné akce omezené na deset lidí uvnitř a 20 venku a zavřené střední školy. Do 26. září se nakazilo téměř 7000 dětí do 18 let, z nich zhruba 4000 bylo ve věku 13 až 18 let, tedy většinou středoškoláků. "Toto je výrazně postižená skupina, a proto jsou na ní orientována ta opatření," dodal.

Ani při okamžitém zavedení přísných opatření se podle Prymuly nepodaří nárůst nových případů okamžitě zastavit. "Zbrzdění je velmi dlouhé. Je to jako plující zaoceánský parník, kdy musíte točit kormidlem hodně dopředu," řekl. Každé opatření se podle něj projeví za sedm až deset dní.

Cílem všech přijímaných opatření je podle ministra zabránit vyčerpání kapacit nemocniční péče a co nejméně ji omezit na úkor jiných diagnóz. Podle šéfa klinické skupiny ministerstva a předsedy České společnosti anesteziologie resuscitace a intenzivní medicíny Vladimíra Černého bylo ve čtvrtek hospitalizovaných 1134 pacientů, na jednotkách intenzivní péče je 192 z nich. "Kapacity jsou naplněné asi z 20 procent. Zatím ve většině nemocnic není nutné omezovat elektivní necovidové péče, je ale možné, že k tomu v nejbližších dnech může dojít," dodal. Podíl lidí s covidem-19 je mezi pacienty na JIP menší než pět procent.

Od zvýšení počtu případů k náporu na nemocnice podle Černého trvá asi dva až tři týdny, které mají nemocnice na přípravu. Nejvíc pacientů s covidem je v nemocnicích v Praze (206), Jihomoravském (147) a Středočeském kraji (131). Vůbec nejvíc nemocných leží v nemocnici v Uherském Hradišti, kde je nakažených covidem 73. Naopak nejméně je na Bulovce (38).

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nový ministr zdravotnictví Blatný se ujal funkce. Strach lidi paralyzuje,…

29.10.2020 15:23 Aktualizováno Hlavní úkol pro sebe a resort zdravotnictví vidí nový ministr Jan Blatný (za ANO) v potřebě změnit…

Opozice přeje Blatnému úspěch. Je to nyní v zájmu všech občanů ČR, uvedl…

29.10.2020 14:45 Opoziční politici přejí novému ministru zdravotnictví Janu Blatnému (za ANO) úspěch ve funkci, do…

Zakázka na ostrahu VZP za 110 milionů byla dle auditu nezákonná, smlouvu…

29.10.2020 13:54 Aktualizováno Zakázka na údržbu bezpečnostních systémů Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) za 110 milionů korun…

Lékárny Dr.Max budou v neděli otevřeny ve všech okresech

29.10.2020 13:44 Ve všech okresních a krajských městech ČR budou moci pacienti v neděli navštívit lékárnu, a to i…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama