Denní přírůstek případů koronaviru v Česku poprvé přesáhl 500

Denní přírůstek počtu případů nemoci covid-19 v Česku v pátek poprvé přesáhl 400 i 500. Dosavadní rekord z 27. března byl 377. V pátek laboratoře potvrdily 506 případů, dnes zatím 129. Dosud se v ČR koronavirem nakazilo 21.680 lidí, zhruba tři čtvrtiny se vyléčily a 411 nemocných zemřelo. Počet aktuálně nemocných přesahuje 5000.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Za nárůstem je podle něj masivní testování.

Více než 300 nových nemocných covidem-19 za den odhalily laboratoře od březnového začátku šíření onemocnění v Česku zatím osmkrát, z toho čtyřikrát v srpnu. Dosud naposledy to bylo ve středu. Ministerstvo zdravotnictví, hlavní hygienička Jarmila Rážová i premiér Andrej Babiš (ANO) poukázali na to, že nadále zůstávají nízké počty hospitalizovaných a lidí s těžkým průběhem nemoci. Podle ministerstva i Rážové souvisí vyšší počet odhalených případů také s testováním, kdy se prověřují hlavně lidé, kteří byli v kontaktu s nakaženými.

Testů bylo v pátek provedeno 8432, nejvíc za poslední dva týdny. Průměr za všední dny v posledních dvou týdnech je přes 7100 testů denně, o víkendu se obvykle testuje méně a také počty nových případů bývají nižší. Z testovaných bylo v pátek pozitivních šest procent, což bylo nejvíce téměř za měsíc.

V nemocnicích se s covidem-19 aktuálně léčí 116 lidí, 22 z nich potřebuje intenzivní péči. Počet hospitalizovaných se proti popůlnočním číslům zvýšil o osm, aktualizovaná čísla ministerstva zdravotnictví ukazují proti čtvrtku nárůst o jednoho pacienta v nemocnici. Počet hospitalizovaných mezi stovkou a 120 hlásí ministerstvo zdravotnictví v posledních čtyřech týdnech, na přelomu března a dubna byly údaje i čtyřnásobné. Zemřelí s koronavirem za pátek přibyli tři, od začátku týdne se počet zvýšil o 13 úmrtí.

Aktuálně nemocných bylo víc než 5000 podle tehdejších čísel ministerstva zdravotnictví už počátkem srpna. Revidované údaje ale ukazují, že nynějších 5182 aktuálně nemocných je zatím nejvíc. U výrazné většiny nakažených je průběh nemoci mírný.

Nejvíce nakažených za posledních sedm dní v přepočtu na 100.000 obyvatel je nově na severním Plzeňsku, víc než 52. Následuje Kolínsko se 45 a Uherskohradišťsko se 37 případy na 100.000 obyvatel za poslední týden. Nad 30 je tento údaj ještě v Praze, bez nových případů za posledních sedm dní není aktuálně žádný okres. Ohniska nákazy nejsou velká, ale jsou rozšířená poměrně plošně, uvedl dnes epidemiolog a vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula.

Česko se nyní připravuje na zářijový návrat dětí a studentů do škol, který by mohl podle epidemiologů situaci s covidem-19 v Česku zhoršit. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) nejprve ve středu ohlásil přísnější pravidla pro nošení roušek od září, ve čtvrtek je po jednání s Babišem zmírnil. Zástupci sněmovní opozice v té souvislosti vyjadřují pochybnosti o tom, že o pravidlech rozhodují odborníci, jak dosud tvrdil premiér.

Babiš v rozhovoru pro dnešní Právo uvedl, že v minulosti vláda epidemiologům do opatření proti covidu-19 zásadním způsobem nemluvila, v nynější fázi je ale vedle ochrany lidí třeba také udělat maximum pro návrat do normální situace.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Slezsku je 189 nových případů covidu, Ostravsko patří k "oranžovým…

23.09.2020 12:13 V Moravskoslezském kraji přibylo v úterý 189 lidí s potvrzenou nákazou koronavirem. Proti pondělku…

V úterý přibylo 2394 případů covidu, jde o druhý nejvyšší denní nárůst

23.09.2020 08:28 Aktualizováno V úterý laboratoře v Česku potvrdily nákazu novým koronavirem u 2394 lidí, to je druhý nejvyšší…

Čeští vědci mají prototyp očkovací látky proti covidu

23.09.2020 07:45 Čeští vědci úspěšně dokončili první fázi vývoje vakcíny proti novému typu koronaviru. Prototyp…

Restaurace budou zavírat ve 22 hodin, omezí se sportovní akce, potvrdil…

22.09.2020 22:08 Aktualizováno Restaurace a bary budou muset kvůli šíření koronaviru zavírat ve 22:00 od čtvrtka. Ministr…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama