Do Česka dorazilo 180 oxygenátorů. Poslal je Nový Zéland, další jsou na cestě

Do skladu Správy státních hmotných rezerv (SSHR) v Sedlčanech na Příbramsku dnes dorazilo prvních 180 přístrojů na podporu dýchání z Nového Zélandu. Jde o takzvané oxygenátory, celkem jich je objednáno 1500, dorazí během příštích deseti dnů, řekl novinářům předseda SSHR Pavel Švagr.

Andrej Babiš
doporučujeme

Přístroje do Česka míří z Nového Zélandu, přiveze je sedm letadel, celkem jde o zhruba 50 tun. Dodá je společnost Polymed Medical. "Zvládli jsme to v rekordním čase a mám z toho radost. Viděl jsem ten přístroj, je to na doporučení šéfa klinické skupiny profesora (Vladimíra) Černého. Je skvělé, že jsme vlastně rekordně zařídili tyto přístroje," řekl při své návštěvě skladu SSHR v Sedlčanech premiér Andrej Babiš (ANO). Podle něj přístroje od této firmy nakupoval například také Izrael.

Dnes dorazilo do skladů státních hmotných rezerv dalších 150 plicních ventilátorů, přivezli je tam hasiči ze Zbirohu, jde o dar z Maďarska. Dalších 200 plicních ventilátorů má být dodáno během příštích 14 dnů. "Další plicní ventilátory tady jsou, především z darů, jde o X různých typů ventilátorů," řekl Švagr.

Ve skladech hmotných rezerv je nyní podle Švagra 97 milionů ochranných pomůcek, na jaře jich přitom na začátku pandemie bylo pouze 30.000. "Hmotné rezervy jsou ta poslední rezerva, není to to, že bychom chtěli nebo měli vydávat běžně do spotřeby, protože nemocnice, všechny úřady mají možnost pořizovat si vlastní pomůcky," řekl Švagr.

Správa státních hmotných rezerv postupně přebírá také 2000 objednaných lůžek, 500 z toho pro intenzivní péči. "Během příštích 14 dnů budeme mít všechny, postupně se už vydávají," řekl Švagr.

Babiš chce SSHR podpořit, organizaci totiž chybí například vlastní kamiony. "Tady je na skladech zboží za 1,68 miliardy. Myslím si, že potřebujeme podpořit státní hmotné rezervy. Správa potřebuje vlastní kamiony, šest kamionů za 15 milionů, to si myslím, že rozpočet určitě zvládne," řekl Babiš.

Premiér chce také urychlit vyřizování požadavků krajských úřadů, podle něj totiž SSHR má požadavky od krajů ještě z 21. října, jednotlivé požadavky musí schvalovat ministerstvo zdravotnictví. Proces chce Babiš urychlit. "My musíme v těchto chvílích rychle rozhodovat," řekl Babiš.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sněmovna schválila pravidla očkování proti covidu. Bude zdarma a dobrovolné

04.12.2020 22:01 Aktualizováno Očkování proti novému koronaviru mají mít lidé hrazeno ze zdravotního pojištění. Sněmovna to dnes…

Nových případů koronaviru je i v pátek do večera více než před týdnem

04.12.2020 18:48 V Česku dnes do 18:00 přibylo 2433 potvrzených případů covidu. Je to zhruba o 300 případů více než…

V pondělí vypuknou kampaně, které budou vyvracet dezinformace o covidu-19

04.12.2020 18:30 Od pondělí budou menší informační kampaně ministerstva zdravotnictví v některých televizích,…

Blatný: Epidemická situace je křehká, lyžařské areály se otevřou 18.…

04.12.2020 17:13 Aktualizováno Počet nových případů covidu-19 klesá pomaleji než v minulých týdnech. V některých regionech se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama